Psychika na jedničku. US Open jsem neměla ráda, teď ale přichází průlom, tvrdí Kvitová

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 8. 2016 12:31
Petra Kvitová po úvodní výhře na US Open uvedla, že se v posledních letech mění její vztah k poslednímu grandslamu sezony k lepšímu. Česká dvojka zvládla utkání s Jelenou Ostapenkovou a těší se na další zápasy.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: ČTK

New York – Bylo to jen první kolo, ale na druhé straně kurtu stála soupeřka, kterou hráčky potkávají spíše v pozdější fázi grandslamového turnaje. Petra Kvitová si nicméně s budoucí hvězdou Jelenou Ostapenkovou poradila s přehledem. Neztratila set a nalila si do žil hned na úvod newyorského US Open vítané sebevědomí.

Česká dvojka se po utkání rozpovídala o svých velkých ambicích na posledním grandslamu sezony. Kvitová po úspěšných olympijských hrách a teprve druhé semifinálové účasti sezony na generálce v New Havenu cítí, že tragická forma z první poloviny sezony je, doufejme, už pouze bolestnou minulostí.

"Cítím, že tady na US Open pro mě přichází jakýsi průlom," uvedla rodačka z Bílovce. O svém celoživotním vztahu k turnaji, na kterém startuje již podeváté v kariéře, nemluvila zrovna v superlativech.

"Opravdu jsem to tady neměla ráda. Nevím proč, ale cítím, že kurty prostě nejsou tak rychlé, jak bych si přála," konstatovala Kvitová. Zároveň však podotkla, že její negativní vztah k americkému grandslamu se v posledních letech dramaticky mění k lepšímu.

Loňské čtvrtfinále snad nebude maximem

"Loni jsem tu dosáhla velkého úspěchu a doufám, že to rozhodně nebyla konečná. Vím, jak těžké to tu pro mě je, s místním vzduchem a vlhkostí. Není to pro mě nejlepší. Ale proti Ostapenkové jsem hrála dobře a neměla jsem s podmínkami žádné problémy," řekla česká hvězda, která na US Open obhajuje loňské čtvrtfinále.

Proti Ostapenkové nevstoupila do zápasu vůbec dobře, několik minut se hledala, prohrávala už 0:3. Nakonec ale dokázala srovnat na 5:5 a v koncovce setu bojovnou Lotyšku přehrát. Tenhle moment byl pro celý zápas naprosto klíčový.

"Vím, že jsem měla returnovat lépe, především proti jejímu druhému podání. To se mi začalo dařit vlastně až na konci zápasu," přiznala dvojnásobná wimbledonská šampionka.

"Na začátku jsem se trochu trápila, byla jsem ztuhlá a nemohla se moc hýbat. Věděla jsem ale, že ona hraje tvrdě a rychle, tak jsem se snažila to eliminovat. Postupem času se mi to začalo dařit," dodala Kvitová.

Kvitové dobře zafungovala psychika

Klíčové podle ní bylo, že tentokrát výborně zafungovala psychika. "Pomohlo mi to, že jsem v poslední době odehrála výborné zápasy, a to jsem v té hlavě měla. To mě trošku uklidňovalo, že přeci jenom to tam někde je, že se to nemohlo vytratit. Myslím, že mi to pomohlo, že jsem měla odehrané zápasy v Riu a New Havenu, což asi souvisí s těmi zkušenostmi," řekla Češka.

Na konci zápasu svítily na jejím kontě nevídané statistiky. Zatímco obvykle má světová šestnáctka zapsáno velké množství vítězných míčů a častokrát ještě více nevynucených chyb, tentokrát to bylo jinak. Kvitová trefila jen šest winnerů a zapsala pět omylů. Ostapenková zahrála čtyři vítězné míče a jedenáct nevynucených chyb.

I díky tomu se česká tenistka může těšit na druhé kolo, ve kterém bude její soupeřkou 66. hráčka světového žebříčku Cagla Büyükakcayová z Turecka.

"Ještě jsem s ní nehrála, ale je hezké vidět někoho, kdo tvoří takové příběhy jako ona. Je pěkné, že je průkopnicí tenisu v Turecku a že kvůli ní se tam tenisu začíná věnovat více lidí," prohlásila Kvitová o své další soupeřce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy