Překvapení v Melbourne! Federera v souboji generací senzačně vyřadil Tsitsipas

Aktualizováno 20. 1. 2019 14:02
Obhájce titulu Roger Federer vypadl na tenisovém Australian Open v osmifinále. Švýcarského vítěze úvodního grandslamu z předchozích dvou let a třetího hráče světového žebříčku senzačně vyřadil dvacetiletý Řek Stefanos Tsitsipas po setech 6:7, 7:6, 7:5 a 7:6.
Střídání stráží. Dvacetiletý Tsitsipas právě vyřadil Federera.
Střídání stráží. Dvacetiletý Tsitsipas právě vyřadil Federera. | Foto: Reuters

Sedmatřicetiletý Federer usiloval v Melbourne o rekordní sedmý titul. V úvodních třech kolech neztratil ani set, ale proti patnáctému hráči světa neuspěl. V celém utkání přitom jedinkrát ztratil své podání, jenže soupeři se to nestalo ani jednou.

Federer první set ještě vydřel v tie-breaku 13:11, ale v dalším průběhu nevyužil žádný z 12 brejkbolů. Tsitsipasovi patřila druhá zkrácená hra (7:3), třetí sadu pro sebe rozhodl ziskem brejku ve dvanáctém gamu a v tie-breaku čtvrtého setu zápas ukončil hned při prvním mečbolu (7:5) po třech hodinách a 50 minutách hry.

"Jsem teď ten nejšťastnější člověk na Zemi," radoval se Tsitsipas po triumfu nad dvacetinásobným grandslamovým vítězem. "Roger je legenda našeho sportu, vzhlížel jsem k němu od šesti let. Neumím popsat, jak se cítím. Zůstal jsem trpělivý a držel se, ty odvrácené brejky byly strašně důležité," řekl.

Jeho dosavadním maximem na grandslamech bylo 4. kolo vloni ve Wimbledonu. Profesionálně hraje od roku 2016, vloni hrál na ATP Tour tři finále a v tom posledním v říjnu ve Stockholmu získal první titul.

Čilič se také s turnajem rozloučil po téměř čtyřhodinové bitvě, zatímco jeho přemožitel Bautista prožívá životní grandslam a ve 30 letech je poprvé ve čtvrtfinále.

Čilič, vítěz US Open v roce 2014, se svým vrstevníkem bojoval v Areně Margaret Courtové tři hodiny a 58 minut. V rozhodujícím setu neudržel v devátém gamu servis a španělský tenista vypjatou bitvu dopodával. Už třetí z dosavadních čtyř zápasů v Melbourne vyhrál Bautista 3:2 na sety.

Překvapivým čtvrtfinalistou melbournského grandslamu je i nenasazený Američan Frances Tiafoe. Dnešní 21. narozeniny oslavil vítězstvím nad favorizovaným Bulharem Grigorem Dimitrovem 7:5, 7:6, 6:7 a 7:5.

"Před deseti lety jsem říkal rodičům, že to dokážu, že změním jejich život i svůj. A teď jsem ve čtvrtfinále grandslamu v jednadvaceti. Nemůžu tomu uvěřit," řekl tenista z Marylandu, který po vítězných zápasech slaví ve stylu hvězdy NBA LeBrona Jamese.

Devětatřicátý hráč žebříčku Tiafoe se v dalším kole pokusí zastavit držitele 17 grandslamových titulů Rafaela Nadala, což se dnes nepovedlo Tomáši Berdychovi.