Plíšková si zamilovala padel. A měla čas přemýšlet, co bude dělat po tenisové kariéře

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 5. 2020 17:15
Nikdy v životě neměla tenistka Karolína Plíšková v sezoně tak dlouhou pauzu jako nyní. Naposledy hrála zápas před téměř třemi měsíci a turnaje jsou kvůli pandemii koronaviru zrušené ještě minimálně do půlky července.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

Před rokem prošla senzačně do finále turnaje v Římě a slavila první antukové vítězství na akci kategorie WTA Premier 5. V tomto týdnu ale trofej obhajovat nemůže.

Místo toho se dnes na dvorcích s výhledem na pražský Karlín chystala na trénink a pár výměn na body společně s bývalým dvaadvacátým hráčem světa Bohdanem Ulihrachem.

"Nálada je docela dobrá. Myslím, že to zvládám docela dobře, nemám vyloženě krizi. Docela bych ale jela do zahraničí, protože už je to doma dlouhé. Špatně se nemám, ale chybí mi zápasy a turnajový režim, na který jsme zvyklí," řekla Plíšková.

Rodačka z Loun odhalila svůj současný týdenní režim. "Čtyřikrát až pětkrát v týdnu hraju tenis. Není to příprava na grandslam, takže si můžu dovolit zůstat jeden den doma, kdyby mi to lezlo na nervy. Taky chodím do fitka a víkendy si nechávám volné."

Na antukových kurtech Lokomotivy plní i plány svého venezuelského kouče Daniela Vallverdua. "Pošle mi vždy pár věcí, které zařadím do tréninku, a zbytek si dělám podle pocitu a nálady. Je teď těžké, aby mi dělal větší plán; zaprvé nevím na co a zadruhé mě nevidí. Píšeme a voláme si skoro každý den," uvedla Plíšková.

Tenisově na ni dohlíží kouč Ondřej Dohnal. Zpočátku karantény hrály jen se sestrou Kristýnou. "Nonstop, ale teď to střídáme, protože pořád by to nedělalo dobrotu," usmála se česká hvězda zatímco sledovala, jak Kristýna pilovala údery s Kateřinou Vaňkovou.

Aktuálně se snaží, aby Vallverdu a kondiční trenér Azuz Simčič mohli po rozvolnění opatření přijet za českou jedničkou. "Je docela hrozné, co všechno je potřeba udělat, aby sem mohli třeba dorazit autem," uvedla finalistka US Open 2016. I proto si neumí představit, že by se světové tenisová sezona v dohledné době rozjela. "Jestli se začne, tak v září a odehraje se pár turnajů," odhadla.

Tenis jako globální sport má podle ní ve srovnání s jinými nevýhodu. "Jsme závislí na cestování, na letadlech, a buď budou moct cestovat všichni, nebo nikdo. Pokud na tom bude jedna země špatně, tak si myslím, že to letos nezačne," přemítala Plíšková.

S některými soupeřkami je tu a tam v kontaktu. Odpovídala na otázky Američanky Bethanie Mattekové-Sandsové, psala si s Barborou Strýcovou či Němkou Julií Görgesovou: "Psala mi Bartyová, jestli jsem v pohodě. Něco jsem si vyměnila s Halepovou a s Vekičovou. Nepíšeme si denně, ale jednou za čas, jak se máme, jestli jsme v pohodě, jestli trénujeme," prozradila někdejší světová jednička.

S nadsázkou řečeno se dá říct, že má turnajový "absťák". "Bez zápasu jsem takhle dlouho nikdy nebyla. Mrzí mě, že teďka turnaje nejsou," prohlásila. Na domácí půdě se ale brzy dočká. Koncem srpna a začátkem června se rozběhnou dvě akce. Tenisový svaz pořádá sérii turnajů a vznikla i exhibiční charitativní soutěž družstev, v které se proti sobě postaví její tým a tým Petry Kvitové.

"Je dobré, že tam bude rozhodčí, že z toho nevypadneme a bude to změna. Popravdě se těším, že aspoň bude na co trénovat, že bude zápas, a ne že se trénuje, aby se zabila nuda," řekla Plíšková.

Nejraději by hrála před fanoušky, ale zprvu vezme zavděk i prázdným hledištěm. "Jestli si mám vybrat nic, nebo zápas bez lidí, tak vezmu zápas bez lidí. Pokud tělo bude držet, tak chci hrát co nejvíc zápasů."

Dodržuje pravidlo, že má volné víkendy. Jeden den vždy navštíví otce. "Je na vesnici a jezdíme si tam odpočinout z Prahy," uvedla. A nově s manželem Michalem, sestrou a jejím přítelem objevili kouzlo hry padel. "Mega mě to baví, je to zábava, dobré na pohyb i reakce," řekla o sportu podobném tenisové čtyřhře, který si čas od času zahraje i Rafael Nadal. Španěl má kurty i ve svém sportovním centru na Mallorce.

Plíšková má zároveň čas přemýšlet, co by dělala, kdyby musela s kariérou skončit. "Ještě můžu hrát třeba sedm let, ale napadlo mě, co by mě bavilo, že by bylo dobré něco mít. Doteď jsem to neřešila, protože jsem byla v jednom kolotoči a nebyl ani čas na to myslet," řekla, ale rodící se plány si zatím nechala pro sebe.

Uvědomila si, že rozhodně nebude moct přestat sportovat. "Žádné válendo," podotkla s úsměvem a vysvětlila to tím, že by si ráda udržela "pěknou figuru". "Při tenisu mám velký výdej a v podstatě jím, co chci, ale bez sportu bych rychle nabírala. Pohyb si udržím."

Rozhodně se po kariéře nevrhne do virtuálního světa. V rámci charitativního turnaje v Madridu dávala esa přes Playstation, ale vypadla ve skupině. "Tenis na počítači jsem nikdy nehrála a do žádných počítačových her jsem nikdy nebyla blázen. Říkala jsem si, že by to mohla být sranda, dokonce jsem týden předtím trénovala a aspoň jeden zápas jsem urvala. Ale nechytlo mě to a od té doby jsem to nehrála," řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy