Obří národ proti Plíškové. Američané si žádají vzteklou a pomstychtivou Serenu

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 9. 2018 10:31
Velké emoce v USA vzbuzuje čtvrtfinálová bitva mezi domácí modlou Serenou Williamsovou a sebevědomou vyzyvatelkou Karolínou Plíškovou.
Hvězdy na herním úboru Karolíny Plíškové. Amerika je ale proti ní.
Hvězdy na herním úboru Karolíny Plíškové. Amerika je ale proti ní. | Foto: ČTK

Praha/New York - Ve vzduchu se vznáší vůně pomsty. Zatím jednoznačně nejtřaskavější duel letošního US Open je tady. Do posledního místa napěchovaný tenisový svatostánek, stadion Arthura Ashe, požene legendu legend k očekávané vendetě.

Američtí milovníci tenisu si nepřipouští jiný scénář.

Serena Williamsová musí sestřelit českou sokyni Karolínu Plíškovou. Poslední ženu, která na US Open dokázala třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionku porazit.

Stalo se před dvěma lety. V semifinále. Plíšková už v tu chvíli byla majitelkou čerstvého skalpu starší ze slavných sester. Venus Williamsovou vyprovodila v osmifinále ve třech setech, dramatický duel rozhodl až tie-break třetí sady. Už tehdy měla Serena zrežírovat bleskovou pomstu. Nestalo se.

Odvážná Češka si vyšlápla i na ni, dokonce ve dvou setech. Rozesmutněla tím celou Ameriku a došla do svého premiérového (a dosud jediného) grandslamového finále.

Ve Williamsové od té doby zůstává uhnízděná neukojená touha po sedmém triumfu ve Flushing Meadows. Ta touha, která ji hnala zpět na kurty možná až nezdravě brzy po porodu dcery Olympie. 

Podívejte se na sestřih předloňského semifinále:

Podívejte se na sestřih semifinále US Open 2016 mezi Karolínou Plíškovou a Serenou Williamsovou | Video: Sport

Serena v New Yorku slavila naposledy před dlouhými čtyřmi lety. Za pár týdnů již sedmatřicetiletá megahvězda teď cítí, že se její čas začíná krátit. Jde o poslední šanci vyhrát US Open? Pravděpodobně. Američané jsou přitom přesvědčení, že ji minimálně v očekávaném čtvrtfinále požene extra motivace. 

"Miluji vzteklou a pomstychtivou Serenu," prohlásila před bitvou proti Plíškové jiná americká ikona, Jim Courier. A na Twitteru se to jen hemží podobnými ohlasy příznivců amerického tenisu.

"Každý, kdo před dvěma lety zápas Sereny s Plíškovou sledoval, dobře ví, že Serena si pro tu mrchu půjde," napsal jeden z fanoušků. Další teorii Sereny ničitelky rozvíjel: "Prostě jen chci, aby Serena Plíškovou rozdrtila. Dva sety. Nemusí to být s kanárem, prostě jen strašně chci, aby tenhle zápas vyhrála."

Jiný z příznivců dodal: "Serena si musí vzpomenout na všechny ty hlouposti, které Plíšková navyprávěla."

Ano, česká tenistka působí sebevědomě. Dráždí tím, že se jako jedna z mála soupeřek věhlasné sokyně nezalekne. A nebojí se o tom otevřeně mluvit.

"Ona má chování, že se jí dost holek lekne. Má samozřejmě velkou hru, ale nemyslím si, že bych ji nemohla porazit. Také na ni mám hru. Chová se až arogantně, což jí pomáhá vyhrávat zápasy. Ať to klidně dělá dál," nechala se slyšet osmá nasazená hráčka a k dobru dala historku o tom, jak ji Williamsová předloni málem srazila u sítě.

Rodačka ze Saginaw v Michiganu se zatím kontroverzních prohlášení zdržuje. Přiznala ovšem, že během dvou let, které uplynuly od slavné porážky, viděla mnoho zápasů české soupeřky.

"Sledovala jsem ji. Před dvěma lety byla velmi silná, hrála výborně. Já si z toho zápasů hodně vzala a teď jsme v jiných pozicích, než jsme byly minule. Bude to zajímavý zápas," uvedla Williamsová.

Plíšková dosud na letošním americkém majoru neztratila ani set. Když byla Serena tázána na silné stránky i slabiny české tenistky, promluvila v konkrétních konturách jen o první části dotazu:

"Samozřejmě její servis. A má velmi dobrý forhend. Byla loni světovou jedničkou, takže to muselo mít nějaký důvod. Má hodně silných stránek ve hře, moc věcí špatně nedělá."

Tajemná odpověď. A jistě ne stoprocentně upřímná. Williamsová a její tým, vedený věhlasným koučem Patrickem Mouratogluem, jistě připravuje na Plíškovou podrobnou taktiku. Repete velkého zklamání z roku 2016 by bylo pro tenistku s obřím národem za zády traumatizujícím zážitkem.

Zápas začíná v noci na středu, v jednu hodinu ráno. V televizi ho vysílá kanál Eurosport.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy