Nenormální podmínky, hlesla Kvitová. Zběsilá Sofia zadupala každou šanci

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 10. 2020 20:23
Zklamaná z porážky v těžkých podmínkách, které jí vůbec neseděly, ale zároveň spokojená s výtečně odehraným turnajem. Tak odjíždí tenistka Petra Kvitová z Paříže, nově jako dvojnásobná semifinalistka Roland Garros.
Petra Kvitová během semifinále French Open | Video: Associated Press

Sen o čtvrtém grandslamovém finále kariéry skončil. Česká tenistka v semifinále French Open prohrála s Američankou Sofií Keninovou 4:6, 5:7. Utkání výrazně poznamenal vítr, který znepříjemňoval život oběma tenistkám.

Kvitovou ale složité podmínky přece jen ovlivnily víc. "Byly dost nenormální, musím říct. Šílený vítr, točil se dokola. Dnes to bylo strašně obtížné, abych byla upřímná. Pro mou hru to nebylo ono," uvedla Kvitová. 

Nijak ale nechtěla snižovat pozoruhodný výkon soupeřky. Rodačka z Moskvy se svým zdánlivě zběsilým, ale přitom chytrým a efektivním energickým pojetím slavila zasloužený úspěch.

"Hrála skvěle. Na kurtu byla lepší. Já se snažila bojovat o každý fiftýn, zůstávat v zápase a čekat na příležitost. Když ale sebemenší šance přišla, Sofia mi ji okamžitě vzala," popsala třicetiletá hráčka bitvu s o devět let mladší hvězdou, která může v sobotu přidat už svůj letošní druhý grandslamový titul.

Na Kvitové byly v rozhodujících okamžicích vidět stopy frustrace. To když Keninová vždy zahrála tu nejlepší možnou variantu, trefovala čáry, všechno jí vycházelo. 

České hráčce vymazala neuvěřitelných deset brejkbolů z celkových dvanácti. Sama využila čtyři šance z pěti. Rozdíl úspěšnosti 80 procent proti 17 byl markantní.

"Výborně se hýbala a to byl podle mě hlavní klíč. Stoprocentně si zasloužila vyhrát. Byla prostě lepší," nepochybovala Kvitová.

I tak zdůraznila, že bude z francouzské metropole odjíždět s dobrým pocitem. "Hrát tady semifinále je pro mě skvělý výkon. Každopádně. Jsem šťastná a vděčná. Jistě, porážka je to bolestivá a tak to má být, ale jsem spokojená s tím, jak turnaj probíhal a jak jsem ho zvládla i v těch těžkých podmínkách," řekla dvojnásobná vítězka Wimbledonu.

Na finále mezi devatenáctiletou Polkou Igou Swiatekovou a o dva roky starší Keninovou bude Kvitová velmi zvědavá. Lehce favorizuje Američanku, přestože polská tenistka předvádí fenomenální výkony. A slibuje, že se bude snažit s mladými vlčicemi i nadále držet krok.

"Jsem připravená je vyzvat. Nechci jim to dát zadarmo, to je jasné. To asi žádná z nás," smála se. "Kariéru ještě nekončím, takže uvidíme. Příští rok mě máte zpátky," ujistila Kvitová.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 56 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy