Nejhorší česká tenisová sezona za 12 let. Rychlé střídání generací ale slibuje bouři

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 10. 2022 9:50
Bývalo to tradiční završení úspěšné sezony, čeština byla na ročnících tenisového Turnaje mistryň slyšet častěji než kterýkoli jiný jazyk. Tentokrát se finále okruhu WTA musí obejít bez tuzemské singlové hvězdy. Ale žádný strach. Vzestup teenagerek slibuje velké věci už pro další sezonu.
Petra Kvitová na letošním US Open
Petra Kvitová na letošním US Open | Foto: Reuters

Žádná z Češek v první desítce žebříčku, žádná z nich to na grandslamu nedotáhla dál než do čtvrtfinále. Po předchozích štědrých letech přišlo období půstu, které registruje i namlsaný český fanoušek.

Aby tuzemský tenis neměl singlovou zástupkyni na Turnaji mistryň, nepamatuje historie už 12 let. Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková nebo nejčerstvěji i Barbora Krejčíková se rok co rok staraly o reprezentaci na slavnostním finále pro nejlepších osm hráček sezony. Několikrát se tam potkaly i ve stejné skupině.

Tentokrát se do texaského Fort Worthu vydá jen nejlepší pár světa Krejčíková, Siniaková. 

Na jednu stranu se dá singlový sešup přisoudit smůle v podobě zdravotních lapálií. Plíšková začínala sezonu se zlomeným zápěstím, Krejčíková si na jaře nevěděla rady s bolavým loktem a i Kvitová neustále přerušovala sezonu kvůli zánětu v ruce. 

Naskočit do kolotoče turnajů v době, kdy už má většina hráček na okruhu zápasový rytmus, zatímco vy si teprve začínáte vzpomínat, jak to při utkání chodí, je složité. 

Pak je tu ale další aspekt, který je třeba sportovně uznat - někdejší silná česká tenisová generace stárne a pomalu se blíží finiši. 

Pohled do rankingu je neúprosný. Aktuálně šestnáctá hráčka světa Petra Kvitová před sebou nemá ve svých 32 letech starší hráčku, než je ona sama. Včetně ní jsou v první třicítce jen čtyři třicátnice a až dvaatřicátou tenistkou světa je momentálně Karolína Plíšková.

Z fedcupového týmu 2011, který nastartoval českou hegemonii na mezinárodní scéně, už nyní aktivně hraje pouze Kvitová. Oficiální rozlučku letos přidalo i deblové duo Andrea Sestini Hlaváčková a Lucie Hradecká. 

Ženskému okruhu začíná dominovat dravé mládí. Na trůnu se usadila jednadvacetiletá Polka Iga Šwiateková, na čtvrté místo se v posledních měsících dotáhla teprve osmnáctiletá Američanka Coco Gauffová. 

Ne že by český tenis neměl v zásobě další hvězdy, které by po českých šampionkách typu Kvitové nebo Plíškové časem hladce převzaly štafetu a usadily se na delší dobu mezi absolutní elitou. 

Přesně tohle odborníci čekali například od Markéty Vondroušové nebo Karolíny Muchové. Jenže ty neustále zrazuje vlastní tělo a vždy, když se na okruhu rozjedou, přerušují kariéru kvůli zdraví.

Velké věci se ale dají už příští sezonu čekat i od Marie Bouzkové, která má za sebou průlomový rok. Kdyby se rozdělovaly body za její čtvrtfinále Wimbledonu, byla by už hráčkou první dvacítky žebříčku, takhle se musí spokojit s umístěním zhruba o deset pozic níž.

Tím největším příslibem je ale povstání českých teenagerek. Pohled na žebříček hráček do 18 let budí opravdový respekt. Hned čtyři z pěti nejlepších tenistek mají před jménem českou vlaječku. 

Lindy Nosková a Fruhvirtová už se do první stovky protáhly, mladší sestra druhé jmenované Brenda po osmi triumfech na turnajích ITF po ní pokukuje také a v závěsu je i Sára Bejlek. Všechny čtyři tak můžou už na lednovém Australian Open potvrdit, že přichází na scénu nová silná česká generace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy