Žádný podraz, jen chytrá hra. Murray oklamal favorita a rýpl si do svých kritiků

av av
11. 10. 2021 14:25
Ačkoli už byl mnohokrát odepisován a posílán do sportovního důchodu, čtyřiatřicetiletý Andy Murray nadále přitahuje pozornost. V Indian Wells se po vtipné historce se ztraceným a znovunalezeným snubním prstenem výrazně zviditelnil i na kurtu.
Andy Murray na turnaji v Indian Wells.
Andy Murray na turnaji v Indian Wells. | Foto: Reuters

Zkušený Brit si ve druhém kole takzvaného "pátého grandslamu" vyšlápl na nastupující náctiletou španělskou senzaci. O šestnáct let mladšího Carlose Alcaraze, čtvrtfinalistu nedávného US Open, přetlačil po setech 5:7, 6:3, 6:2.

K vítězství, na které byl "sir Andy" právem patřičně hrdý, si pomohl i netradičním úderem. Španěla, stojícího na příjmu daleko za základní čárou, dokonale překvapil podáním spodem.

Provedení nemělo chybu, vzešlo z něj eso a tenisoví fanoušci na sociálních sítích zase měli o čem diskutovat.

Úder totiž část z nich stále považuje za jakýsi podraz, zneuctění soupeře, či tak trochu špinavou hru. Navzdory tomu, že podle pravidel je podobný způsob servisu naprosto legitimní. 

Murray po zápase veškeré možné kontroverze rázně smetl ze stolu. 

"Říkal jsem si, že když stojí takhle daleko, proč to nezkusit? Nečekal jsem, že z toho trefím eso. Pokud stojí soupeř takhle za základní čárou, je to prostě chytrá hra," uvedl trojnásobný grandslamový šampion.

Podání spodem Andyho Murrayho:

Se svým výkonem mohl být nadmíru spokojený. Proti osmnáctiletému "uzlíčku energie" dokázal "muž s kovovou kyčlí" fyzicky zvládat i ty nejnáročnější dlouhé výměny.

"Cítím, že dokážu pořád konkurovat těm nejlepším, nehledě na to, kolik lidí mi vzkazuje, abych už skončil," rýpl si Murray do pochybovačů. 

"Jsem šťastný, moje tělo to vydrželo. Byly těžké podmínky, velké vedro. Tady se vždy hrají dlouhé výměny a já si vedl dobře. Byla skvělá atmosféra, já si to užil a to je hlavní důvod, proč pořád hraji," dodal Murray.

Postupem do třetího kola velkého turnaje ospravedlnil další divokou kartu udělenou pořadateli. Před pár dny se znovu musel hájit před kritikou týkající se právě jeho volného přístupu na největší turnaje. 

"Pochopitelně bych tady radši hrál po právu. Na druhou stranu, po tom, čím jsem si prošel v posledních letech a s přihlédnutím k tomu, co jsem v tenisu dokázal předtím, to necítím tak, že bych měl své divoké karty nějak ospravedlňovat," prohlásil dvojnásobný olympijský vítěz z Londýna 2012 a Ria 2016.

"Já tahle rozhodnutí nedělám, dělají je turnaje. A já jsem vděčný, že mi dávají šanci. Ale jestli je mi to blbé? Ne, to není," prohlásila bývalá světová jednička, které na aktuálním žebříčku patří až 121. pozice.

Rozhovor po vítězství nad Alcarazem:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna

Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes vláda. Změna by měla platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev by se navíc měl rozšířit o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Redukce slev by měla přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl zhruba o více než dvě miliardy korun.

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Vládní koalice už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny avizovala, že chce systém slev upravit. Současnou podobu koalice kritizovala jako nehospodárnou, zvýhodnění pro vybrané skupiny obyvatel však zůstane. Slevy ve výši 75 procent využívají ve veřejné dopravě i cestující s průkazem ZTP, u nich by se nic měnit nemělo.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Některé organizace Libereckého kraje přišly o dodávky elektřiny. Braly ji i od firmy Lumius, která ukončila činnost

Některé organizace Libereckého kraje včetně úřadu přišly o dodávky elektřiny, kterou kraj zajistil na burze. Jedním z dodavatelů byla firma Lumius, která minulý týden oznámila, že na trhu končí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ze sněmovny, potvrdil soud

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat exposlanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky". Pravomocně to ve středu potvrdil středočeský krajský soud, který zamítl Kalouskovo odvolání. Výroky podle soudního senátu vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Ani jeden z aktérů sporu k soudnímu jednání nedorazil. Kalouskův právník Stanislav Balík řekl novinářům, že podá dovolání. Zmínil také možnost ústavní stížnosti.

Babišovy sporné výroky zazněly na schůzi sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. Svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za "ožralu" a "zloděje zlodějského". Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy