Seberte deblistům peníze, útočí tvrdě wimbledonská vítězka. Sepsul ji i kouč Plíškové

av av
Aktualizováno 30. 5. 2020 12:30
Podle šampionky Wimbledonu z roku 2013 Marion Bartoliové je čtyřhra podřadnou tenisovou disciplínou a měla by se výrazně omezit, aby se mohli lépe uživit tenisté z nižších pater žebříčku.
Marion Bartoliová po vítězném finále Wimbledonu 2013.
Marion Bartoliová po vítězném finále Wimbledonu 2013. | Foto: Reuters

Francouzka nikdy nešla daleko pro šokantní nebo alespoň výrazně menšinový názor. I teď podotýká: "Vím, že si tímhle vyjádřením přátele nezískám, ale někdo to už říct musí." 

Čtyřhra by se dle jejího názoru měla hrát jen na grandslamových turnajích a olympijských hrách. Uvolnily by se tak finanční prostředky, které obzvlášť po koronavirové krizi budou potřeba pro hráčky a hráče balancující na hraně přežití. 

Peníze jistě potřebují i deblisté, vždyť v letošním žebříčku výdělku mužů je nejlepší deblový specialista až na 39. pozici. Pětatřicetiletá Bartoliová ale argumentuje výrazně menším zájmem publika o zápasy čtyřhry.

"Nerozumím tomu, proč se čtyřhra hraje celoročně," říká v rozhovoru pro Tennis Majors. 

"Jistě, je to součást tenisové historie, proto chápu, že se hraje na grandslamech a olympiádě. V současnosti ale vidím, že i debloví specialisté kolem sebe mají tým třeba šesti lidí, to jsem si nemohla dovolit ani já před pár lety. Oni si to evidentně dovolit můžou, přitom hrají jen čtyřhru," nechává Bartoliová plynout myšlenky.

"Nechápu, proč to takhle je. Ve čtyřhře nemusíte na kurtu dřít jako v singlu ani tolik trénovat," dodává.

Čtyřhru by nezrušila úplně, ale rozhodně by dala deblistům méně peněz. "Ušetřené prostředky bych přesunula do kvalifikací nebo na menší turnaje. To by bylo podle mě správné řešení."

Její slova jsou samozřejmě v přímém rozporu s tím, jak situaci vnímají sami debloví specialisté. Andrea Hlaváčková mluvila v nedávné minulosti o tom, že jde současný systém na okruhu WTA proti deblistkám.

Její krajanka Renata Voráčová v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla, že hráčky čtyřhry bojují o holé přežití.

"Pokud se chcete uživit, potřebujete objíždět ty největší turnaje a v žebříčku se stabilně pohybovat v první padesátce. Sice všude píšou, jak se na turnajích zvyšují prize money, ale když se podíváte, zvyšují se peníze hlavně ve dvouhře, v deblu je to pár procent. Což je nic. Trošku se to zlepšilo, ale je to pořád hodně špatné."

Největší problém je podle ní v tom, že se na velkých turnajích dávají místa v deblových pavoucích k dispozici singlistkám.

"A to i přesto, že holky z dvouhry si jdou často jen tak zahrát jedno dvě kola, aby si to vyzkoušely. Neberou to vážně. Když jste 50. na světě v deblu, stejně nemáte jistotu, že budete velký turnaj hrát, protože když se tam přihlásí singlistky, z pořadníku vás vyšoupnou," vysvětlila Voráčová. 

Prohlášení Bartoliové okamžitě vyvolala pobouření v tenisových kruzích. Jedna z těch nejvíce kritických reakcí vzešla od krajana bývalé tenistky, skvělého deblisty Nicolase Mahuta.

"Tak to závidím!!! Myslel jsem si, že mám kolem sebe hodně početný tým. Mohla bys mě laskavě představit deblovým specialistům, kteří cestují se šesti lidmi?" rozčílil se držitel kariérního grandslamu ve čtyřhře.

Zároveň navázal na Bartoliové logiku porovnáním náročnosti ženského a mužského tenisu. 

"Když už se teda bavíme o tom, kdo jak musí dřít, nemyslíš, že by tedy ženy měly na grandslamech vydělávat méně než muži? Ženy nehrají na tři vítězné sety. Myslím si, že nemáš pravdu," dodal.

Tvrdě proti Bartoliové vystoupila i Kanaďanka Gabriela Dabrowská. "Nikdo z deblistů nejezdí se šesti lidmi, nikoho takového neznám. Jezdíme tak s jedním, maximálně se dvěma lidmi. A to ne vždycky. Ve skutečnosti většinou sdílíme kouče s jiným hráčem nebo i více hráči. Víc si nemůžeme dovolit, nezbyly nám žádné peníze," prohlásila. 

K všeobecně kritickým ohlasům se připojil i Dani Vallverdu, současný trenér české hvězdy Karolíny Plíškové. "Je to legrační. Podobné komentáře ani nelze brát vážně," napsal na Twitter venezuelský kouč.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy