Kvitová dohrávala v slzách. Útočí na titul? Nechci na to myslet, brání se Češka

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 10. 2020 15:31
Teprve podruhé v kariéře dokázala Petra Kvitová na pařížské antuce dojít do čtvrtfinále. Po osmi letech navazuje česká tenistka na jízdu do semifinále Roland Garros, pondělní osmifinálový duel přitom dohrávala se slzami v očích.
Petra Kvitová těsně po postupu mezi osm nejlepších hráček French Open. | Video: Associated Press

"Ano, během posledních dvou míčků mě trochu dohnaly emoce," přiznala třicetiletá Češka na tiskové konferenci. Proč?

"Snažila jsem se myslet na zápas, protože v tenise nikdy nevíte, dokud není opravdu konec. Ale objevily se vzpomínky, šťastné vzpomínky," vysvětlila Kvitová.

Když se právě na dvorci Philippa Chatriera v roce 2017 vracela k tenisu po těžkém zranění ruky, které jí málem ukončilo kariéru, nic podobného dnešnímu úspěchu si nedokázala představit.

"Nikdy bych nevěřila, že tady budu ještě někdy hrát čtvrtfinále. Tyhle myšlenky mě dohnaly a teď, když o tom mluvím, začínám být zase emocionální. Byla to dlouhá jízda," vyprávěla dojatá tenistka.

V posledních momentech duelu s Číňankou Čang Šuaj myslela na svou rodinu. Na lidi, kteří jí pomohli v nejtěžších časech. "Došlo mi, že hraju zase na tomhle kurtu, a vzpomněla jsem si na ně."

Kvitová nikdy nevěřila, že má na antukovém grandslamu šanci výrazněji zabodovat. V roce 2012 ale překvapila postupem do semifinále Roland Garros a prohrála tam s pozdější vítězkou Marií Šarapovovou.

"Hrála jsem tehdy fakt dobře. Dojít tady do semifinále byl pro mě tak trochu zázrak. A po osmi letech jsem opět ve čtvrtfinále. Je to úžasné, jsem za to strašně šťastná," uvedla.

Po mentální stránce jde Kvitová prudce nahoru. Znovu si dokazuje, jakým tenisem je schopná uspět prakticky na jakémkoli povrchu.

"Jsem ráda za to, že jsem pořád schopná takhle hrát. A dokonce i na antuce," řekla novinářům.

Kvitová zatím na turnaji neztratila ani set a favoritkou bude také mezi osmi nejlepšími, kde vyzve Němku Lauru Siegmundovou, až 66. hráčku žebříčku.

V pavouku už přitom nezbývá příliš mnoho velkých favoritek, do téhle škatulky se vejdou snad jen Ukrajinka Elina Svitolinová a Američanka Sofia Keninová. I přes všeobecnou opatrnost a vědomí zrádnosti papírových předpokladů ale logicky začínají padat dotazy na případný titul.

Cítí Kvitová šanci zaútočit na svůj třetí grandslamový vavřín a poprvé tak pozvednout nejcennější trofej jinde než na Wimbledonu?

"To je pořád strašně daleko. Nevím. Vlastně na to vůbec nechci myslet. Ještě pár zápasů zbývá," prohlásila tenistka, která se po turnaji vrátí do elitní desítky světového žebříčku.

"Opravdu je pro mě těžké o tom přemýšlet. Omlouvám se, na tuhle otázku neumím odpovědět. Jsem tady jen proto, abych odehrála další zápas. Uvidí se, co se stane potom," dodala.

Kvitová je po osmi letech ve čtvrtfinále French Open. Čang Šuaj povolila jen šest her | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy