Aktualizováno 31. 10. 2019 18:34
Tenistka Petra Kvitová na Turnaji mistryň nepostoupila ze skupiny. V čínském Šen-čenu prohrála i třetí zápas, světové jedničce Ashleigh Bartyové z Austrálie dnes podlehla jednoznačně 4:6 a 2:6.
Petra Kvitová při utkání Turnaje mistryň proti Ashleigh Bartyové | Video: O2 TV Sport

Bartyová se díky tomu dostala do semifinále. Tam ji pak doprovodila debutantka na závěrečném podniku sezony Belinda Bencicová ze Švýcarska, které zápas vzdala nizozemská náhradnice Kiki Bertensová.

Na rozdíl od vyrovnaných zápasů s Naomi Ósakaovou a Bencicovou dnes Kvitová neuhrála ani set. V první sadě neproměnila ani jeden ze čtyř brejkbolů a sama naopak podání v pátém gamu ztratila.

Druhá sada byla ještě jednoznačnější. Devětadvacetiletá Češka kupila chyby a rychle prohrávala 0:4. Pak sice zkorigovala stav, ale na returnu žádnou šanci nedostala a podlehla vítězce Roland Garros Bartyové potřetí za sebou.

"Bylo to hrozně těžké zvládnout mentálně i fyzicky. Někdy bojuju vevnitř sama se sebou a je to hrozně těžké. První set byl hodně vyrovnaný, ale jakmile došlo na důležité míče, ona třeba výborně zaservírovala. Bylo těžké je urvat. Celkově byla rozhodně lepší než já. Nějak jsem úplně nedokázala najít rytmus," popisovala Kvitová pro iDNES.cz a Radiožurnál.

Vítězka Turnaje mistryň z Istanbulu 2011 Kvitová tak zopakovala neslavný výsledek z loňského vyvrcholení sezony v Singapuru, kde rovněž ve skupině třikrát prohrála. V součtu s finálovou porážkou v roce 2015 v Singapuru ztratila na Masters sedmý zápas v řadě.

Skončila jí sezona, v jejímž úvodu postoupila do finále Australian Open, ale kterou od Roland Garros poznamenaly problémy s natrženým svalem v předloktí levé ruky. Až na podzimních čínských turnajích ve Wu-chanu a Pekingu se dostala do semifinále a čtvrtfinále.

"Ta sezona byla celá náročná. Když už je konec, beru to. Na druhou stranu jsem tady takhle rychle končit nechtěla a myslím, že jsem hrála docela dobrý tenis, hlavně v prvním zápase," přemítala svěřenkyně Jiřího Vaňka.

Z českých hráček tak má šanci na semifinále dvouhry jen Karolína Plíšková, která se v pátek utká o postup s Rumunkou Simonou Halepovou. V semifinále čtyřhry je Barbora Strýcová s tchajwanskou parťačkou Sie Šu-wej.

Další úspěch v závěru sezony zaznamenala Bencicová, která si účast na Turnaji mistryň zajistila na poslední chvíli při vítězném turnaji v Moskvě. V přímém duelu o postup s Bertensovou sice v prvním setu prohrávala 3:5, ale pak vyhrála pět her za sebou. Získala díky tomu první set a vedla 1:0 ve druhé sadě.

Na Bertensovou, která minulý týden hrála finále "malého Turnaje mistryň" v Ču-chaji a v Červené skupině po prvním zápase nahradila zraněnou Ósakaovou, totiž dolehly zdravotní problémy. Trenérce si v koncovce úvodní sady postěžovala na bolest při bekhendu a protahovala záda a rameno.

Po první hře druhé sady si nechala zavolat fyzioterapeutku, která jí změřila tlak a puls. Po konzultaci pak zápas ukončila.

Zraněná Andreescuová odstoupila

Zraněné koleno ze zápasu s Karolínou Plíškovou nedovolí Biance Andreescuové dohrát Turnaj mistryň. Kanadskou tenistku, která ve středu v Šen-čenu vzdala Plíškové po prohraném prvním setu, nahradila Sofia Keninová z USA.

Devatenáctiletá Andreescuová si pochroumala levé koleno ve třetím gamu. Se zabandážovanou nohou i sebezapřením nakonec set dohrála. Výsledky vyšetření ji však utvrdily v tom, že na kurt už se v Šen-čenu nedostane, a sezonu ukončila skrečí.

"Dneska jsem byla na rezonanci a bohužel výsledky ukázaly, že musím z turnaje odstoupit," oznámila kometa sezony a vítězka letošního US Open, jež se ve světovém žebříčku vyhoupla na čtvrté místo. "Bylo úžasné hrát tady v Šen-čenu na závěr této neuvěřitelné sezony. Mrzí mě, že končím takhle, ale snad si na této akci ještě někdy zahraju," dodala Andreescuová.

Keninová ji nahradí v pátečním posledním kole Fialové skupiny proti ukrajinské obhájkyni trofeje Elině Svitolinové, jež má po dvou výhrách účast v semifinále už jistou.

Ještě před Andreescuovou a Bertensovou musela ze zdravotních důvodů odstoupit z Turnaje mistryň v Červené skupině Naomi Ósakaová z Japonska, kterou trápilo zraněné rameno.

Všechny zápasy z Turnaje mistryň můžete sledovat v přímých přenosech na stanicích O2 TV Sport a O2 TV Tenis.

Tenisový Turnaj mistryň v Šen-čenu v Číně (tvrdý povrch, dotace 14 milionů dolarů):

Dvouhra - Červená skupina: Bartyová (1-Austr.) - Kvitová (6-ČR) 6:4, 6:2, Bencicová (7-Švýc.) - Bertensová (Niz.) 7:5, 1:0 skreč.

Konečná tabulka:

1. Bartyová 3 2 1 5:3 2
2. Bencicová 3 2 1 5:3 2
3. Bertensová 2 1 1 2:3 1
4. Kvitová 3 0 3 2:6 0

Poznámka: Japonka Naomi Ósakaová kvůli zranění po prvním utkání odstoupila, nahradila ji Bertensová.