"Geniální" Plíšková nadchla servisem i pohybem v dechberoucích výměnách s Halepovou

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 3. 2019 12:01
Zasloužené ovace se snášejí na hlavu Karolíny Plíškové po jejím postupu do finále důležitého turnaje v americkém Miami. Způsob, jakým česká tenistka vyřadila světovou dvojku Simonu Halepovou, vzbudil velkou pozornost.
Podívejte se na sestřih zápasu Plíšková-Halepová. | Video: www.youtube.com

"Colpo di genio," tedy "geniální úder", hlásí italský komentátor mezi další spoustou lichotek a obdivných výkřiků. Španělská trenérka Conchita Martínezová vstává a mohutným aplausem vyprovází svou usmívající se svěřenkyni na lavičku.

Karolína Plíšková právě po úchvatně vyběhané výměně a fantastickém předfinálním úderu za síť proměnila setbol, uhrála čtyři gemy v řadě a otočila z 3:5 na 7:5. 

V tu chvíli samozřejmě ještě neví, že tímhle velkolepým obratem rozhodla celý zápas. Halepová je zaskočená a možná je právě ona v tu chvíli jediným člověkem, který v hloubi duše tuší, že poslední krůček k návratu na post světové jedničky nezvládne.

A skutečně. Úvod do druhé sady je pro rodačku z Constanty možná až příliš krutý. Plíšková nechybuje, hraje dokonale. Rumunka nedostává žádnou šanci. Za dvacet minut je to 5:0. Poté přichází déšť. Spása, nebo jen oddalování nevyhnutelného konce? Po návratu na Hard Rock Stadium se tahle otázka zodpoví znovu velmi rychle.

Halepová sice na podání odvrátí hrozbu potupného kanára, vzápětí ale opět nenachází protizbraň na servírující mašinu z Loun.

Statistiky sedmadvacetileté Plíškové na podání byly po vítězném semifinále excelentní. 71 procent prvních servisů šlo do kurtu, 75 procent výměn po prvním podání Češka ovládla. 

Ovšem ještě mnohem více než svým výkonem na podání nadchla svým pohybem. Její nečekaně atletická hra připomínala tu, kterou vyprodukovala před rokem v Madridu. Na tamní antuce ve čtvrtfinále proti Halepové to bylo jedno z jejích nejlepších představení posledních let.

Nyní v Miami to bylo podobné. Rumunku konečně porazila i na tvrdém povrchu.

Plíšková udělala jen 16 nevynucených chyb, z toho pouhé tři ve druhé sadě. Držela se ve dlouhých výměnách, výborně anticipovala, kdy je dobré míč jen podržet ve výměně a kdy naopak přidat na agresivitě a jít do nemilosrdného zakončení. Na hru české tenistky byla radost pohledět.

"Odehrála jsem fantastický druhý set," pochválila se na tiskové konferenci. Zároveň ale vyjádřila lehké zklamání nad výkonem soupeřky.

"Samozřejmě jsem si myslela, že to od ní bude trochu lepší. Možná byla pochopitelně frustrovaná z toho obratu v první sadě. Já jsem ale v každém případě spokojená s úrovní své hry," prohlásila hráčka, která na každém podniku této sezony dokázala dojít nejméně do čtvrtfinále.

Výměna roku?

Plíšková zdůraznila, že získávání herního sebevědomí je u ní prakticky nikdy nekončící záležitostí. Dvěma zápasy se v Miami doslova protrápila, otáčet musela duely třetího kola a osmifinále proti Francouzce Cornetové, respektive Kazašce Putincevové.

Spokojená sama se sebou byla až po čtvrtfinále, v němž ve dvou setech přehrála rozjetou krajanku Markétu Vondroušovou.

"Sebevědomí, o tom to všechno je," řekla Plíšková. "Víte, když vyhrajete pár zápasů, tak potom prostě lépe vidíte míč a na kurtu to pak jde samo i bez tréninku nebo bez přemýšlení. Za moji současnou formu mohou odehrané zápasy."

O titul si Češka zahraje proti Australance Ashleigh Bartyové. Dvaadvacetiletá tenistka po turnaji poprvé v kariéře vstoupí do elitní světové desítky.

"Má úplně jiný styl než všechny ostatní holky, s kterými jsem tady hrála. Skvěle se hýbe, hraje pestrý tenis, chodí si pro winnery. Výborně rozumí hře," vyjádřila se Plíšková k finálové soupeřce, s níž má vyrovnanou bilanci 2:2 na zápasy. Loni v osmifinále grandslamového US Open australskou hvězdu přehrála ve dvou setech.

Česká hráčka často před zápasy opakuje, že nadcházející duel bude jen a jen o jejím výkonu. Tentokrát ale něco takového říci nemůže. "Je to tak často, ale nyní to neplatí. Budu muset akceptovat, když bude hrát opravdu dobře. Ale na druhou stranu vím, že ji můžu porazit," uvedla Plíšková.

Půjde už o její čtyřiadvacáté finále v kariéře. Ale vůbec první v elitní kategorii WTA Premier Mandatory. Získat může třináctý titul, a ten nejcennější. Triumfem v Miami by překonala doposud nejslavnější vavřín ze Cincinnati 2016.

Pokud Bartyovou porazí, přeskočí v žebříčku krajanku Petru Kvitovou i Halepovou a usadí se těsně pod vrcholem. Na světovou jedničku Naomi Ósakaovou z Japonska bude v tom případě ztrácet pouhých 91 bodů.

Nejlepší výměny Plíškové s italským komentářem:

Video: Plíšková v. Halep s italským komentářem | Video: www.youtube.com
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy