Jízda českých mladíků v New Yorku. Forejtek a Lehečka jsou na US Open ve čtvrtfinále

av av
6. 9. 2019 10:13
Mladá generace vzbuzuje stále výraznější naděje na světlejší zítřky. Na grandslamovém US Open prošli hned dva Češi mezi osmi nejlepších juniorů.
Jonáš Forejtek.
Jonáš Forejtek. | Foto: Milan Kammermayer

Český mužský tenis zažívá nejhorší časy v celé historii samostatné republiky.

Radek Štěpánek ukončil kariéru před dvěma lety, zraněními utrápeného Tomáše Berdycha čeká stejná nepříjemnost v blízké budoucnosti. Jiří Veselý a Lukáš Rosol se propadli výrazně mimo stovku, Adam Pavlásek velký potenciál nenaplnil a na vzestup Zdeňka Koláře se zatím marně čeká.

Mezitím ale České republice vyrůstá velmi zajímavá generace mladých hráčů.

Dva z nich už jsou v New Yorku ve čtvrtfinále juniorky US Open. Osmnáctiletý Jonáš Forejtek a rok mladší Jiří Lehečka zvládli vítězně čtvrteční osmifinálové duely a v pátek je čeká boj o semifinále.

Forejtek, který plní roli čtvrtého nasazeného, zdolal Maďara Petera Makka ve třech setech 6:1, 3:6, 6:2 a jeho soupeřem ve čtvrtfinále bude Němec Welte. Patnáctý nasazený Lehečka neztratil sadu ani ve svém třetím duelu na turnaji, šanci nedal ani Japonci Hijikatovi a čeká ho velká výzva: osmý nasazený - domácí talent Emilio Nava.

Právě Američané jsou v letošní juniorce US Open jedinou tenisovou velmocí, která české hráče převyšuje. Ve čtvrtfinále jsou tři domácí, dva Češi a po jednom hráči z Německa, Francie a Švýcarska.

I český tenis mohl mít mezi osmičkou vyvolených trojí zastoupení, Dalibor Svrčina ale své osmifinále se Švýcarem Strickerem prohrál, prestože vedl už 6:3 a 2:0.

A tak teď tíha zodpovědnosti leží na Forejtkovi s Lehečkou, úřadujících wimbledonských šampionech ve čtyřhře. Debla v New Yorku už dva talentovaní mladíci nehrají, padli ve čtvrtfinále i proto, že oba před turnajem i během něj jasně deklarovali svou prioritu prosadit se ve dvouhře.

Ve čtyřhře je ještě ve hře další nadějný Čech Andrew Paulson. Ten prošel společně s Bělorusem Zgirovským do semifinále.

Jediná dívčí zástupkyně českého tenisu, teprve čtrnáctiletá Linda Fruhvirtová, v New Yorku prorazit nedokázala. Ve čtyřhře skončila už v prvním kole, v singlu bylo její konečnou stanicí kolo druhé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy