Anglický pažit probouzí v Kvitové zvíře. Až teď se ale ukáže, čeho je vlastně schopná

23. 6. 2017 9:01
Česká hvězda působí na travnatých dvorcích v Birminghamu jako ryba ve vodě. Teď je tu ale první opravdu vážná výzva. Souboj s letošní pátou nejlepší hráčkou světa.
Usměvavá Petra Kvitová na turnaji v Birminghamu.
Usměvavá Petra Kvitová na turnaji v Birminghamu. | Foto: Reuters

Praha/Birmingham - Dva zápasy, dvě jednoznačná vítězství, spousta winnerů, nechytatelné dělovky, náběhy k síti a sebejisté voleje. Ani jedno ztracené podání a jen dva brejkboly, které svým soupeřkám nabídla.

Petra Kvitová na anglické trávě v Birminghamu dominuje. V pátek odpoledne ale poprvé po návratu na tenisové kurty potká na žebříčku lépe postavenou soupeřku. V očekávaném duelu o postup do semifinále vyzve francouzskou ranařku Kristinu Mladenovicovou.

"Na Wimbledon jsem připravená," hlásila česká tenistka před svým prvním zápasem na ostrovním pažitu. A dva první zápasy jí daly jednoznačně za pravdu.

V prvním kole Kvitová smetla krajanku Terezu Smitkovou za 85 minut výsledkem 6:2, 6:3. Soupeřku nechala v každém setu vydřít vždy jen jediný brejkbol. Oba odvrátila, její levácký servis fungoval takřka dokonale.

Stejně jako v osmifinále. Proti domácí Naomi Broadyové to byl snad ještě o něco úchvatnější výkon. 6:2, 6:2 za 63 minut. Britka v prvním setu uhrála proti podání české favoritky jediný míček, celkem se nedostala k žádné brejkové šanci. Kvitová z osmi her na servisu vyhrála plných pět bez ztráty fiftýnu.

Ale při vší úctě k soupeřkám z druhé stovky žebříčku WTA, nutno podotknout, že Kvitovou nemohly dostatečně prověřit. S Mladenovicovou to bude jiné. A sama tenistka z Fulneku dobře ví, že prostoru pro zlepšení je ještě mnoho.

"Vše funguje velmi dobře, ale turnaj pro mě ještě neskočil, za což jsem ráda. Mám šanci se ještě zlepšit. Je ještě hodně věcí, které potřebuju doladit," řekla po osmifinálovém klání.

Její soupeřka má v letošní sezoně životní formu. Absolvovala už pět turnajových finále a v žebříčku se vyšplhala až na dvanácté místo: V letošním pořadí pro postup na Turnaj mistryň je dokonce pátá. A jak se zdá, skvělá forma čtyřiadvacetiletou Francouzku neopustila ani na trávě.

Má na ní bilanci čtyř výher a jediné porážky, v Birminghamu stejně jako Kvitová dosud neztratila set. A na souboj s dvojnásobnou šampionkou Wimbledonu se těší.

"Je krásné vidět Petru zpátky na kurtu. Je to strašně důležité pro celý tenis, protože ona je neuvěřitelně milá dívka. Jedna z nejmilejších na okruhu. Chyběla nám," řekla po svém čtvrtečním utkání Mladenovicová. I podle jejího názoru zatím forma Kvitové nahání obavy.

"Ukazuje úžasnou hru, navíc všichni víme, že na trávě je to jedna z těch absolutně nejlepších hráček. Očekávám strašně těžký zápas, ale to je normální, jde o čtvrtfinále velkého turnaje," dodala rodačka ze Saint-Pol-sur-Mer.

Kvitová je ve vzájemné statistice lepší, ovládla tři ze čtyř duelů. Ten první se odehrál v roce 2008, v kvalifikaci halového turnaje v Paříži tehdy bylo Mladenovicové patnáct a Kvitové osmnáct let. I proto si Češka snadno poradila.

O pět let později se potkaly podruhé, znovu ve francouzské metropoli na stejném turnaji. Ve čtvrtfinále se tehdy Francouzce podařilo vybojovat svou jedinou výhru nad českou hvězdou.

Pak přišel těžký debakl. V roce 2014 v prvním kole grandslamového US Open vyřídila Češka Mladenovicovou výsledkem 6:1, 6:0. A dvousetovou výhru pak zaznamenala i o rok později ve Fed Cupu.

I proto bude Kvitová favoritkou. Navíc měla den odpočinku navíc. Páteční zápas napoví, jak na tom světová šestnáctka po složitém zranění levé ruky vlastně je.