Rozpačitá generálka. Češi zdolali Makedonii až díky penaltě z deváté minuty nastavení

Aktualizováno 10. 6. 2024 20:29
Čeští fotbalisté v generálce na nadcházející mistrovství Evropy v Německu udolali doma Severní Makedonii 2:1.
Záložník české fotbalové reprezentace Lukáš Provod v přípravném utkání proti Severní Makedonii | Foto: Reuters

Kouč Ivan Hašek do generálky nasadil všech devět hráčů, kteří nezasáhli do přípravy proti Maltě, v základní sestavě zůstali jen obránci Coufal s Hranáčem.

V zahajovací jedenáctce už nechyběly hlavní opory kapitán Souček, nejlepší týmový střelec Schick či očekávaná brankářská jednička pro Euro Staněk.

Pozici Michala Sadílka, který se v sobotu během předposledního dne soustředění v Rakousku zranil při jízdě na tříkolce, zaujal v záloze Provod.

Český celek měl před zaplněnou Malšovickou arénou, kde panovala dobrá atmosféra, od úvodu převahu. V 8. minutě se po Coufalově dlouhém autu a Součkově prodloužení dostal k hlavičce Schick, brankář Dimitrievski ale balon vytáhl nad břevno.

Poté Hložek křížnou střelou minul. V 19. minutě makedonský gólman v souboji neudržel míč po dlouhém centru od Krejčího, Coufal ovšem odkrytou branku netrefil a napálil prvního hráče před sebou.

O šest minut později už domácí dostali míč do sítě, Schick se však radovat nemohl, neboť mu Kuchta přihrával z ofsajdu.

Souček chvíli nato vypálil zpoza vápna těsně nad a už v nastavení Schick neuspěl s pokusem o kličku gólmanovi.

I do druhého dějství vstoupili Češi aktivně. Ve 49. minutě si naběhl na roh Krejčí, jenže hlavou minul. V 57. minutě po odvráceném rohu nacentroval do vápna Douděra, Musliu přistrčil Součka a slovenský rozhodčí Očenáš nařídil penaltu. Schick nezaváhal a připsal si 19. gól v reprezentačním "áčku".

Makedonci, kteří na rozdíl od soupeře nepostoupili na Euro, však hned za pět minut srovnali. Trajkovski napřáhl za vápnem, trefil tyč a odražený balon poslal "rybičkou" do sítě Alimi. Za národní celek skóroval poprvé.

Vrátit vedení mohl domácím Souček, po rohu ale hlavičkoval nad. Hašek postupně prostřídal sestavu, jeho svěřenci i tak dál tlačili. Makedonci, kteří před týdnem prohráli v přípravě v Chorvatsku 0:3, se v závěru už soustředili pouze na defenzivu.

V sedmiminutovém nastavení nejprve Souček a po něm střídající Lingr vypálili vedle, ovšem po rychle vhozeném autu v podání Šulce podkopl Velkovski ve vápně Chytila a sudí nařídil druhou penaltu.

Střídající Barák zvolil stejnou stranu jako před ním Schick, navázal na proměněný pokutový kop proti Maltě a rozhodl.

Český tým neprohrál ani čtvrtý vzájemný duel a prožil vítěznou generálku na Euro stejně jako před třemi lety, kdy zdolal Albánii 3:1.

Národní tým navázal na páteční drtivé vítězství 7:1 nad Maltou na soustředění v Rakousku a po lednovém nástupu trenéra Haška vyhrál i čtvrtý letošní zápas. V březnu porazil Norsko a Arménii stejně jako dnes výsledkem 2:1.

Ve čtvrtek české mužstvo odcestuje do dějiště Eura, do turnaje vstoupí 18. června v Lipsku proti Portugalcům.

Přípravné fotbalové utkání v Hradci Králové:

Česko - Severní Makedonie 2:1 (0:0)

Branky: 60. Schick z pen., 90.+9 Barák z pen. - 65. Alimi. Rozhodčí: Očenáš - Jekkel, Vorel - Glova (video, všichni SR). ŽK: Ladislav Krejčí II - Musliu, Zajkov, Milevski (trenér). Diváci: 8864.

Česko: Staněk - Holeš (89. Lingr), Hranáč, Ladislav Krejčí II - Coufal (66. D. Jurásek), Souček, Provod (72. Barák), Douděra - Hložek (66. Šulc) - Schick (66. Chytil), Kuchta (72. Chorý). Trenér: Hašek.

Makedonie: Dimitrievski - Zajkov (72. Serafimov), Velkovski, Musliu - Aškovski (77. Dimoski), Alimi, Atanasov, Alioski (89. Qamili) - Kostadinov - Elmas (89. Iljazovski), Trajkovski (77. Ristovski). Trenér: Milevski.