Prodal olympijské medaile a teď zachraňuje životy. Slalomář Pollert slaví padesátku

ČTK ČTK
24. 3. 2020 7:21
Pokud se někdo ze známých sportovců vymykal zažité představě o nich, pak to byl olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.
Lukáš Pollert - OH 1992 v Barceloně
Lukáš Pollert - OH 1992 v Barceloně | Foto: ČTK

Vrcholový sport považoval za infantilní, netajil se láskou k pivu a obě své olympijské medaile prodal, protože pro něj neměly velkou hodnotu. Závodní kariéru ukončil ve třiceti, aby se mohl naplno věnovat lékařství. U něj otec šesti dětí zůstává i na prahu padesátin, které oslaví 24. března.

"Se mnou je to jednoduché. Já jezdím, jako bych s klukama cvrnkal kuličky. Sem tam vyhraju hliněnku, ale někdy i duhovku nebo skleněnku. Ty mám nejradši," popsal Pollert svůj vztah k závodění v knize Kluk, co prodal medaile. Za zlato z Barcelony 1992 a stříbro z Atlanty 1996 utržil 150.000 korun, které následně věnoval protidrogové nadaci Drop In.

Při obnovené premiéře vodního slalomu pod pěti kruhy v Barceloně Pollert nepatřil mezi favority, ale skvělá druhá jízda mu vynesla první velkou medaili, navíc rovnou nejcennější. O čtyři roky později v Atlantě mířil za obhajobou, nakonec ho těsně odsunul na druhé místo mladičký Slovák Michal Martikán.

U Pollertových byl vodní slalom rodinným sportem, Lukášův otec Emil i strýc Jaroslav v něm dokonce byli mistry světa v hlídkách. Pollert junior proto už jako malý jezdil na kajaku, ale dlouho dával přednost lyžím. Nakonec přece jen usedl do kanoe, nejdřív spolu s bratrancem, poté už sám.

Rok po nečekaném triumfu v Barceloně pražský rodák ovládl celkové pořadí Světového poháru, na mistrovství světa 1997 v Tres Coroas získal stříbro. Z evropských šampionátů má dva individuální bronzy, dvakrát se podílel na druhém místě hlídky. Souběžně vystudoval lékařskou fakultu.

Na přelomu milénia už Pollerta po desetiletém intenzivním tréninku přestala voda bavit a vyhlásil pauzu. Pádlo vyměnil za bílý plášť a k závodění už se nikdy nevrátil.

Nejprve pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice a nakonec zakotvil v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace. Byl i zastupitelem městské části Prahy 6.

"Mám to tak, že z mého platu se nedá nic ukládat. Žijeme od nuly k nule a je to za cenu mnoha lékařských služeb. Jenomže mě ty služby baví," řekl Pollert v jednom rozhovoru.

"Pivo už nepiju. Jakmile si člověk dá jedno, dostane se do takového blaženého stavu, že si klidně sedne a nedělá vůbec nic. A to já si nemůžu dovolit. Vždyť živím šest dětí," dodal otec tří synů a tří dcer, jež má s partnerkou Pavlou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy