Prodal olympijské medaile a teď zachraňuje životy. Slalomář Pollert slaví padesátku

ČTK ČTK
24. 3. 2020 7:21
Pokud se někdo ze známých sportovců vymykal zažité představě o nich, pak to byl olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.
Lukáš Pollert - OH 1992 v Barceloně
Lukáš Pollert - OH 1992 v Barceloně | Foto: ČTK

Vrcholový sport považoval za infantilní, netajil se láskou k pivu a obě své olympijské medaile prodal, protože pro něj neměly velkou hodnotu. Závodní kariéru ukončil ve třiceti, aby se mohl naplno věnovat lékařství. U něj otec šesti dětí zůstává i na prahu padesátin, které oslaví 24. března.

"Se mnou je to jednoduché. Já jezdím, jako bych s klukama cvrnkal kuličky. Sem tam vyhraju hliněnku, ale někdy i duhovku nebo skleněnku. Ty mám nejradši," popsal Pollert svůj vztah k závodění v knize Kluk, co prodal medaile. Za zlato z Barcelony 1992 a stříbro z Atlanty 1996 utržil 150.000 korun, které následně věnoval protidrogové nadaci Drop In.

Při obnovené premiéře vodního slalomu pod pěti kruhy v Barceloně Pollert nepatřil mezi favority, ale skvělá druhá jízda mu vynesla první velkou medaili, navíc rovnou nejcennější. O čtyři roky později v Atlantě mířil za obhajobou, nakonec ho těsně odsunul na druhé místo mladičký Slovák Michal Martikán.

U Pollertových byl vodní slalom rodinným sportem, Lukášův otec Emil i strýc Jaroslav v něm dokonce byli mistry světa v hlídkách. Pollert junior proto už jako malý jezdil na kajaku, ale dlouho dával přednost lyžím. Nakonec přece jen usedl do kanoe, nejdřív spolu s bratrancem, poté už sám.

Rok po nečekaném triumfu v Barceloně pražský rodák ovládl celkové pořadí Světového poháru, na mistrovství světa 1997 v Tres Coroas získal stříbro. Z evropských šampionátů má dva individuální bronzy, dvakrát se podílel na druhém místě hlídky. Souběžně vystudoval lékařskou fakultu.

Na přelomu milénia už Pollerta po desetiletém intenzivním tréninku přestala voda bavit a vyhlásil pauzu. Pádlo vyměnil za bílý plášť a k závodění už se nikdy nevrátil.

Nejprve pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice a nakonec zakotvil v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace. Byl i zastupitelem městské části Prahy 6.

"Mám to tak, že z mého platu se nedá nic ukládat. Žijeme od nuly k nule a je to za cenu mnoha lékařských služeb. Jenomže mě ty služby baví," řekl Pollert v jednom rozhovoru.

"Pivo už nepiju. Jakmile si člověk dá jedno, dostane se do takového blaženého stavu, že si klidně sedne a nedělá vůbec nic. A to já si nemůžu dovolit. Vždyť živím šest dětí," dodal otec tří synů a tří dcer, jež má s partnerkou Pavlou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila. Provoz na železnici stojí

Železniční doprava na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí je na Pelhřimovsku zastavená kvůli nehodě na přejezdu v obci Stojníč. Podle informací na webu Českých drah se tam srazily nákladní vlak a osobní auto. Řidička auta zemřela, řekla mluvčí policie Stanislava Rázlová.

"Utrpěla při nehodě velmi vážná zranění, kterým na místě podlehla. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému," uvedla Rázlová.

Nehoda se stala krátce před 8:30. České dráhy zavedly v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu. Obnovení provozu předpokládají po 10:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy