Poláci vzdorovali, ale po obratu získali tři body Nizozemci

16. 6. 2024 16:57
V prvním zápase skupiny D na fotbalovém mistrovství Evropy zvítězili Nizozemci v Hamburku nad Polskem 2:1. Polský tým poslal do vedení Adam Buksa, ještě do přestávky vyrovnal tečovanou střelou Cody Gakpo a sedm minut před koncem rozhodl střídající Wout Weghorst.
Wojciech Szczesny v zápase Eura proti Nizozemsku
Wojciech Szczesny v zápase Eura proti Nizozemsku | Foto: Reuters

Ve druhém utkání "déčka" se v pondělí od 21:00 v Düsseldorfu utkají Rakousko s Francií.

Nizozemci s Polskem neprohráli od roku 1979 třináct zápasů v řadě, ale v utkání s outsiderem skupiny museli otáčet nepříznivý vývoj. Poláci se dostali na turnaj až díky penaltovém rozstřelu v baráži s Walesem, ale pod novým trenérem Michalem Probierzem od loňského září do dneška neprohráli ani jeden z osmi zápasů.

Při premiéře na Euru jim chyběla největší hvězda. Majitel Zlatého míče z roku 2021 a autor 82 branek v reprezentaci Lewandowski si v generálce na Euro přivodil svalové zranění, ale Buksa ho dobře nahradil, přestože měl před turnajem na kontě jen šest branek. Nizozemci však stupňovali tlak, vypálili 21 střel a připsali si první tři body. V závěru měl soupeř blízko k vyrovnání, ale brankář Verbruggen svůj tým několikrát podržel.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina D:

Hamburk: Polsko - Nizozemsko 1:2 (1:1)

Branky: 16. Buksa - 29. Gakpo, 83. Weghorst. Rozhodčí: Dias - Soares, Ribeiro - Martins (video, všichni Portug.). ŽK: Veerman (Niz.). Diváci: 49.000.

Sestavy:

Polsko: Szczesny - Bednarek, Salamon (87. Bereszyňski), Kiwior - Frankowski, Zieliňski (77. Piotrowski), Romanczuk (55. Slisz), Zalewski - Urbaňski (55. Šwiderski), S. Szymaňski (46. Moder) - Buksa. Trenér: Probierz.

Nizozemsko: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (87. Van de Ven) - Schouten, Reijnders, Veerman (62. Wijnaldum) - Simons (62. Malen), Depay (81. Frimpong), Gakpo (81. Weghorst). Trenér: Koeman.