Pitomost, zuří slavný Lineker. Slovákům prý pomohl k senzaci "směšný" verdikt

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 6. 2024 7:31
Vítězství Slovenska nad Belgií přineslo největší senzaci dosavadního průběhu Eura a také prozatím nejdiskutovanější moment z pohledu rozhodování. Kanonýr Rudých ďáblů Romelo Lukaku dostal dvakrát míč do sítě, v obou případech ale obrovskou radost Belgičanů zpražil zásah videorozhodčího.
Belgická radost byla předčasná.
Belgická radost byla předčasná. | Foto: Reuters

O odvolání prvního gólu po zhlédnutí opakovaných záběrů nemohlo být pochyb, Lukaku se při gólové dorážce nacházel v těsném, ale jasném postavení mimo hru.

Napodruhé, v 86. minutě, ovšem vytryskla belgická euforie naplno. V ten moment nikdo zprvu neviděl sebemenší důvod, proč by tahle krásná trefa neměla platit.

Zkušený střelec vypálil levačkou parádně do protipohybu brankáře Martina Dúbravky po vynikající individuální akci a milimetrové přihrávce střídajícího Loise Opendy.

Jenže brzy Belgičané zbystřili. Krve by se v nich nedořezal. Bylo jasné, že sudí znovu zkoumají videozáznam. 

Openda se v zárodku akce v souboji se stoperem Denisem Vavrem letmo dotkl míče rukou. Turecký rozhodčí Halil Umut Emer se po chvíli rozběhl k obrazovce a bylo zle. Lehounký otřes po zásahu rukou dokonce potvrdilo čidlo v míči.

Gól byl odvolán, Lukaku se stal prvním hráčem historie Eura, kterému zrušili dvě vstřelené branky v jednom zápase a otřesení Belgičané už se ve zbytku utkání na nic nezmohli. Slovensku podlehli 0:1 po brzké trefě slávisty Ivana Schranze.

"Pitomé rozhodnutí!" rozčílil se na sociální síti X slavný Angličan Gary Lineker. A nebyl sám, pro koho byl verdikt nepochopitelný.

"Tohle je skandální," láteřil ve vysílání rádia BBC někdejší útočník Chris Sutton.

"Směšné, opravdu ano. Openda nezasáhl míč úmyslně. Tohle je skutečně kruté. V Premier League by tenhle gól zůstal v platnosti," byl přesvědčen.

Uznávaný novinář Henry Winter psal o typu rozhodnutí, které ve fotbale nechce vidět: až forenzní zkoumání toho, zda brance nepředcházel byť i drobný prohřešek proti pravidlům. 

"Příšerný verdikt, který nenávidí góly a kazí radost. Openda byl přistrčen směrem k míči, byl ve sprintu, jeho ruka byla v přirozené pozici. Belgie byla okradena," uvedl.

Ve vysílání ITV ovšem rozhodnutí obhajovala bývalá americká rozhodčí Christina Unkelová.

"Interpretace úmyslného hraní rukou se nedávno změnila. Tohle je považováno za úmyslné, protože ruka je v tu chvíli prodloužená a dotyk hráči pomáhá zpracovat míč," vysvětlila.

Trenér Belgičanů Domenico Tedesco si po utkání nechtěl na neuznané góly stěžovat.

"Je pro mě těžké teď o tom mluvit. Kdybychom vyhráli, víc bych svůj názor objasnil. Ale prohráli jsme a já chci být férový poražený, proto si myslím, že bych neměl mluvit o rozhodčích a o VAR. Věříme jim, a pokud rozhodli, že šlo o ruku, tak to tak je," prohlásil kouč.

 

Právě se děje

Další zprávy