Česku dorostla nová generace reprezentantů v para plavání

Sport ČSTPS, Sport
25. 7. 2018 18:37
Čtrnáct handicapovaných plavců z Českého svazu tělesně postižených sportovců se nominovalo na srpnové mistrovství Evropy, které se uskuteční v srpnu v irském Dublinu. Novou plaveckou generaci doplní zlatý medailista z paralympijských her 2016 Arnošt Petráček z České asociace tělesně handicapovaných sportovců a zrakově handicapovaný plavec Miroslav Smrčka.
Vendula Dušková se ve Strakonicích připravovuje na mistrovství Evropy.
Vendula Dušková se ve Strakonicích připravovuje na mistrovství Evropy. | Foto: KONTAKT bB, Václav Eybl

Praha - Medailové ambice bude mít v Dublinu kromě paralympijského šampiona Arnošta Petráčka i dvacetiletá Vendula Dušková, v disciplíně 100 metrů prsa figuruje na druhém místě startovního pole.

Šanci na dobré umístění má i na trati 400 metrů volným způsobem, kde ji v pořadí nahlášených časů patří čtvrtá příčka. Pětinásobný bronzový medailista Jan Povýšil v letošním roce podstoupil operaci ramena a evropský šampionát vynechá. 

Plavecká reprezentace na světových hrách juniorů IWAS v Irsku.
Plavecká reprezentace na světových hrách juniorů IWAS v Irsku. | Foto: ČSTPS

"Vendula v žádném případě není jedinou reprezentantkou s vysokou výkonností. Dalších pět plavců má velkou šanci na účast ve finále, pro osm to bude premiérová zkušenost se závodem na vrcholové úrovni," říká Štěpán Cagaň, předseda sportovně technické komise plavání v ČSTPS. "Těchto výsledků by nebylo možné dosáhnout bez dlouhodobé koncepční práce s mladými sportovci, která se podařila udržet v Plavecké akademii bez bariér KONTAKTu bB." Právě z jejího středu většina plavců pochází.

Na mítinky Světové série World Para Swimming se plavci kvalifikovali výsledky dosaženými v závodech Českého poháru, kde se pravidelně setkávají s konkurencí stovky domácích plavců.

Příprava nejmladší reprezentační generace probíhá v rámci XXVI. Plaveckého léta KONTAKTu bB od 8. do 28. července 2018 na soustředění ve Strakonicích. Jedná se o tři týdenní turnusy, kde se na každém týdnu sejde na 60 plavců s handicapem bez rozdílu věku a typu postižení. "Propojení široké plavecké základny s reprezentací je typickým znakem programu KONTAKTu bB a naplňuje tak motto 'Od rehabilitace k paralympiádám'," dodává Cagaň.

Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Mistrovství Evropy startuje v Irsku 10. srpna. Největší českou nadějí na zisk zlaté medaile bude Arnošt Petráček. Držitel světového i evropského rekordu na 50m znak chce nejcennější kov i z Dublinu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy