Zlato pro Pärsonovou, Záhrobská třináctá

SportPlus, ČTK
22. 2. 2006 18:50
Sestriere - Zlatou olympijskou medaili ve slalomu získala v Sestriere Švédka Anja Pärsonová. Její velká rivalka Janica Kosteličová z Chorvatska naopak skončila bez medaile. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská obsadila 13. místo.

Pärsonová zvládla vyhecovaný závěr, nevsadila jen na jistotu a v boji o zlato dokázala získávat další setiny k dobru. Nakonec předstihla o devětadvacet setin druhou Rakušanku Nicole Hospovou.

Třetí byla další rakouská slalomářka, překvapení z prvního kola Kirchgasserovou však vyměnila na bronzové příčce Marlies Schildová. Kosteličová zůstala o patnáct setin za bronzem a jako obhájkyně olympijského zlata vyšla naprázdno.

Po prvním kole dvanácté Záhrobské se druhé kolo nepovedlo a jen díky výpadkům dalších závodnic si pohoršila jen o jednu příčku. Další z českých závodnic Eva Kurfürstová skončila na 28. pozici.

"Na to, jak se cítím a jak mi to nejde, tak jsme se s tátou shodli, že třinácté místo je dobré. Jsou to body do Světového poháru a pomůže mi to udržet se v celkovém hodnocení," řekla po závodě Záhrobská, která sama přiznala, že na hrách nemá ideální formu. "Dneska jsem na víc neměla," dodala.

Na druhé kolo se Záhrobská těšila, čekala, že bude těžší než první, chyba jí však postup ve výsledkové listině nedovolila. "Zadrhla jsem, podjela jsem bránu. Trvalo mi dvě brány, než jsem to srovnala a rychlost byla pryč," uvedla jednadvacetiletá rodačka z Benecka, jež podle svého odhadu ztratila chybou půl sekundy. "To je osmé deváté místo. Kdyby se to stalo v prudkém kopci, tak to není znát, ale na rovině ztratíte rychlost a kdybyste se zbláznili, tak to do cíle nedohoníte," dodala Záhrobská.

Kurfürstová šla do závodu jako vedoucí žena pořadí slalomu Evropského poháru a 28. místo ji plně neuspokojilo. "Podala jsem slušný výkon, ale sama jsem pomýšlela výš. Na druhé straně špička je dnes široká, takže když jsem byla do třicítky tady, tak je to skoro to samé, jako kdybych byla do třicítky ve Světovém poháru," dodala osmadvacetiletá lyžařka.

:. Druhé kolo závodu slalomářek jsme sledovali v on-line reportáži

Schildová zaútočila ze šesté pozice

Přetahování o medaile začalo, když se na trať pustila šestá po prvním kole Schildová. Zajela skvěle a jednoznačně zaútočila na stupně vítězů.

Nepředstihla ji Kosteličová, ačkoliv v závěru zrychlila a umazávala z manka, které nabrala v horní pasáži na rakouskou lyžařku. Ani Finka Poutiainenová nedokázala promluvit do medailového pořadí, stejně jako riskující Kirchgasserová. V tu chvíli bylo jasné, že Schildová přidá ke stříbru z kombinace další cenný kov.

O tom, že bude bronzový, rozhodly poslední dvě jízdy. Hospová dokázala navýšit svůj náskok na Schildovou a čekalo se, jak odpoví švédská favoritka.

Ta po prvním kole vedla o 0,45 a náskok navýšila v průběhu trati až na necelých devět desetin. Závěr si už pohlídala a s náskokem 0,29 mohla radostně zvednout ruce nad hlavu. Samozřejmě neopomněla fanouškům předvést tradičního "tučňáka".

Pärsonová tak vybojovala po sprinterovi Björnu Lindovi druhé švédské zlato. Celkově získali Seveřané v Itálii deset cenných kovů a vyrovnali svůj historický rekord. Třemi medailemi k tomu přispěla právě Pärsonová, která v předchozích soutěžích vybojovala bronz ve sjezdu i v kombinaci.

Konečný výsledek:
1. Pärsonová (Švéd.) 1:29,04 (42,38+46,66), 2. Hospová 1:29,33 (42,83+46,50), 3. Marlies Schildová (obě Rak.) 1:29,79 (43,09+46,70), 4. Kosteličová (Chorv.) 1:29,94 (43,07+46,87), 5. Kirchgasserová (Rak.) 1:30,28 (42,97+47,31), 6. Poutiainenová (Fin.) 1:30,79 (43,05+47,74), 7. A. Gergová (Něm.) 1:30,89 (43,37 +47,52), 8. Costazzaová (It.) 1:31,08 (44,15+46,93) a Borssenová (Švéd.) 1:31,08 (43,21+47,87), 10. Schleperová (USA) 1:31,38 (43,61+47,77), 11. De Leymarieová (Fr.) 1:31,39 (43,40+47,99), 12. Stieglerová (USA) 1:31,48 (44,15+47,33), 13. Záhrobská (ČR) 1:31,55 (43,52+48,03), 14. Kildowová (USA) 1:31,58 (43,92+47,66), 15. Jelušičová (Chorv.) 1:31,78 (43,42+48,36), ...22. Zezulová (SR) 1:32,53 (44,53+48,00), 28. Kurfürstová 1:33,47 (45,03+ 48,44), Hrstková nedokončila 2. kolo, Zakouřilová (všechny ČR), Maculová, Hučková (obě SR) nedokončily 1. kolo.