Zlato a královský sjezd vyhrál Čechokanaďan Kučera

Martin Jůzek, maj
7. 2. 2009 12:30
John Kucera porazil švýcarské duo Cuche, Janka

Val d'Isere - Sjezd na mistrovství světa v alpském lyžování má senzačního vítěze. Z překvapivého triumfu se po sobotním závodě ve francouzském Val d'Isere může radovat Kanaďan s českými předky John Kucera.

Královskou disciplínu ovládl čtyřiadvacetiletý lyžař před švýcarskou dvojicí Cuche, Janka.

Syn českých emigrantů dosud vyhrál jediný závod Světového poháru a přes pravidelné umístění mezi nejlepšími se s ním příliš na medaili nepočítalo.

Ovšem Kucera vypálil všem konkurentům rybník. Se startovním číslem dva měl trať ještě neporušenou a i povětrnostní podmínky mu hrály do karet.

Čtěte dále: Švýcar Cuche má první titul. Bere zlato ze Super G

Sjezd vyhrál především díky výborné spodní pasáži, kdy zvolil dobrou stopu a k cílovému skoku vjížděl ve vysoké rychlosti. Bez problémů zdolal čas Maiera a pak již jen s úsměvem sledoval, jak ostatní zajíždějí horší a horší časy.

Dobře si vedl Carlo Janka. Marně sice atakoval vedoucí čas, ale v cíli z toho bylo druhé místo. Jenže na startu byli další favorité. Například další Švýcar, Didier Cuche, který se na začátku týdne stal mistrem světa v Super-G.

Vypadalo to, že by mohl Kuceru sesadit, jenže nepovedlo se. O pouhé čtyři setiny!

Čekalo se, co předvede Michael Walchofer, v hodnocení SP nejlepší sjezdař. Ani jeho výkon nestačil, ztratil v prostřední části tratě a s umístěním ve druhé desítce nemohl být Rakušan spokojen.

Nakonec ale mohl závod opakovat! Oficiální zdůvodnění? Jel ve špatných podmínkách. Startoval tak ještě jednou, ale ani tentokráte se mu nepovedl útok na medaili a se ztrátou 1,43 vteřiny obsadil devátou příčku.

Po jeho prvním "pokusu" následovala pauza, Didier Defago si totiž musel počkat, až jej organizátoči kvůli mlze pustí na trať. Ze začátku si vedl výborně, ale pak se mu na rovném úseku rozjely lyže a bylo jasné, že ani on Kuceru neohrozí.

Ve Val d'Isere došlo i na jiné pády: zhruba ve třetině neudržel stabilitu Gruber a skončil až v bariéře.

Závod byl přerušen i kvůli dalšímu Čechokanaďanovi Janu Hudcovi. Při zahranění do zatáčky mu odjela levá lyže a závodník se třikrát otočil, než jej zastavila ochranná síť.

Jediný český reprezentant Petr Záhrobský výborně zajel úvodní část, po polovině závodu ztrácel na vítěze jen vteřinu. Poté mu ale na poničené trati došly síly a v cíli z toho bylo 24. místo se ztrátou skoro pěti sekund.

Výsledky:
1. Kucera (Kan.) 2:07,01, 2. Cuche -0,04, 3. Janka (oba Švýc.) -0,17, 4. Büchel (Licht.) -0,52, 5. Theaux (Fr.) -0,94, 6. Maier (Rak.) -1,18, 7. Heel (It.) -1,20, 8. Miller (USA) -1,37, 9. Walchhofer -1,43, 10. Kröll (oba Rak.) -1,60, ... 24. Záhrobský (ČR) -4,83.