Záhrobská byla ve slalomu 8. i bez hůlky

ČTK
21. 12. 2006 15:00
Val d'Isere - Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu SP ve francouzském Val d'Isere osmou pozici, i když druhé kolo absolvovala bez hůlky.

Na startu druhého kola se jí zasekla hůlka a celou jízdu tak musela absolvovat jen s jednou holí. Přesto udržela osmou pozici z kola prvního.

Vyhrála Rakušanka Marlies Schildová, bronzová olympijská medailistka a vítězka obou předchozích slalomových závodů v této sezoně v Levi a v Aspenu. Díky stobodovému zisku se dostala do čela Světového poháru.

Díky stobodovému zisku se Schildová dostala do čela Světového poháru. "Jsem hlavně ráda, že mě nic nebolí, koleno ani záda," prohlásila v cíli. "Tu sérii vítězství jsem rozhodně nečekala, ale necítím se neporazitelná. Dneska to bylo docela těsné, všechny hodně překvapilo, jak bylo postavené druhé kolo," dodala Rakušanka, která před týdnem vyhrála i kombinaci v Reiteralmu.

V druhém kole stavěl slalomovou trať ve Val d'Isere otec české lyžařky Petr Záhrobský.

Na dalších pozicích za současnou slalomářskou suverénkou, která vedla už po prvním kole, skončily s odstupem více než dvou desetin sekundy Annemarie Gergová z Německa a Švédka Therese Borssenová. Gergová přitom dosáhla v 31 letech svého nejlepšího výsledku v kariéře a druhé místo oplakala.

"A to jsem už na podzim chtěla skončit, ale (trenér) Mathias Berthold mě přesvědčil, aby to ještě zkusila," řekla Gergová.

Útok na další medailové posty nevyšel Američankám, které tento týden ve Val d'Isere vyhrály oba předchozí závody, třebaže Resi Stieglerová byla v polovině slalomu třetí a vítězka středečního sjezdu Lindsey Kildowová čtvrtá. "Moc jsem se snažila, ale už jsem asi neměla dost energie. Jsem zklamaná, že nemám žádné body," uvedla Kildowová, která v druhém kole minula branku.

Neuspěla ani zlatá olympijská medailistka z Turína Anja Pärsonová ze Švédska: skončila sedmá s náskokem pouhých čtyř setin před Záhrobskou. Rakušanky v letošní sezoně SP vyhrály všechny závody mimo sjezdů a v celkovém pořadí jim patří první tři místa, navíc je Kathrin Zettelová pátá.

Další české závodnice Eva Kurfürstová ani Michaela Smutná se do druhého kola neprobojovaly. Kurfürstová obsadila se ztrátou 3,65 sekundy 37. místo, Smutná skončila osmačtyřicátá.

Čtvrteční slalom ve Val d'Isere se jel jako náhrada za zrušený závod, který se měl původně konat ve středu 20. prosince v jiném francouzském středisku Megéve.

Výsledky:
1. Schildová (Rak.) 1:46,15 (52,15+54,00), 2. Gergová (Něm.) 1:46,36 (52,63+53,73), 3. Borssenová (Švéd.) 1:46,39 (52,21+54,18), 4. Zettelová (Rak.) 1:46,53 (52,60+53,93), 5. Zuzulová (SR) 1:46,82 (53,30+53,52), 6. Stieglerová (USA) 1:46,94 (52,48+54,46), 7. Pärsonová (Švéd.) 1:46,97 (52,80+54,17), 8. Záhrobská (ČR) 1:47,01 (52,86+54,15), 9. Kirchgasserová (Rak.) 1:47,11 (53,36+53,75), 10. Bergmannová-Schmudererová (Něm.) 1:47,62 (53,45+54,17), ...37. Kurfürstová 55,80, 48. Smutná (obě ČR) 57,00.
Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 9 závodů):
1. Marlies Schildová 300, 2. Hospová (Rak.) 184, 3. Zettelová 155, 4. Borssenová 152, 5. Pärsonová a Jelušičová (Chorv.) obě 108, ...10. Záhrobská 73, 28. Kurfürstová 10.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 35 závodů):
1. Marlies Schildová 477, 2. Hospová 460, 3. Götschlová (Rak.) 441, 4. Kildowová (USA) 435, 5. Zettelová 360, 6. Pärsonová 346, ...17. Záhrobská 132, 76. Kurfürstová 10.

Svindal vyhrál obří slalom a znovu vede Světový pohár

Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál čtvrteční obří slalom v Hinterstoderu a vrátil se do čela celkového hodnocení Světového poháru. V náročných podmínkách v rakouském středisku, kde konání závodu ohrožovala hustá mlha, rozhodl o svém druhém vítězství v sezoně už v prvním kole. V tom druhém zajel už za minimální viditelnosti až 23. čas, přesto v součtu obou jízd nenašel počtvrté v kariéře přemožitele.

Jeho největším soupeřem byl nakonec nečekaně Kanaďan Francois Bourque, který byl po prvním kole pátý, ale nakonec ztratil na Svindala jen 26 setin sekundy a dojel si pro životní výsledek. Třetí skončil Fin Kalle Palander a Bourqueovo zlepšení připravilo o stupně vítězů dosavadního lídra SP Bodeho Millera. Američan nenavázal na středeční triumf v super-G a z celkového vedení se radoval jen jeden den.

Jediný český zástupce na startu úvodního kola Petr Záhrobský obsadil se ztrátou více než šesti sekund 50. místo a do druhého dějství závodu nepostoupil.

"Považuju obří slalom za nejnáročnější disciplínu, takže jsem rád, že jsem ho konečně vyhrál," uvedl Svindal, jenž má po čtvrtku na kontě triumfy ze čtyř disciplín Světového poháru. Ke zkompletování sbírky mu chybí jen slalom speciál. "Dnes to rozhodně nebyl typický závod, ve druhém kole jsem vůbec nic neviděl a spíš jen odhadoval, kde na trati jsem," dodal Nor, jenž na Štěpána oslaví čtyřiadvacáté narozeniny.

Extrémní podmínky zhodnotil lapidárně Fin Pallander: "Myslím, že můžu být se třetím místem spokojen. Vlastně všichni můžeme být rádi, že jsme to přežili," uvedl třetí muž pořadí.

Nejúspěšnějším členem silného rakouského týmu dnes byl úřadující vítěz SP a dvojnásobný olympijský vítěz z Turína Benjamin Raich, páté místo však bylo pro fanoušky zklamáním. Rakouští muži čekají na vítězství v seriálu již třináct závodů, což je jejich nejhorší série od roku 1992.

Výsledky:
1. Svindal (Nor.) 2:25,63 (1:12,91+1:12,72), 2. Bourque (Kan.) 2:25,89 (1:13,86+1:12,03), 3. Palander (Fin.) 2:26,03 (1:13,13+1:12,90), 4. Miller (USA) 2:26,16 (1:13,30+1:12,86), 5. Raich (Rak.) 2:26,20 (1:13,95+1:12,25), 6. Blardone 2:26,38 (1:14,19+1:12,19), 7. Schieppati (oba It.) 2:26,75, (1:14,55+1:12,20), 8. Chenal (Fr.) 2:26,95 (1:14,61+1:12,34), 9. Defago (Švýc.) 2:26,96 (1:14,92+1:12,04), 10. Ligety (USA) 2:27,00 (1:14,87+1:12,13), ...50. Záhrobský (ČR) 1:19,12 - nepostoupil do druhého kola.