Nažeňte nad Wimbledon mraky. Kvitové by pomohly

Sport Sport
25. 6. 2012 14:00
Tenistka Petra Kvitová zahájí v úterý jako obhájkyně titulu ve Wimbledonu na centrkurtu druhý hrací den slavného turnaje.
Loni Petra drtila jednu soupeřku za druhou. Nezastavila ji ani Serena Williamsové
Loni Petra drtila jednu soupeřku za druhou. Nezastavila ji ani Serena Williamsové | Foto: Reuters

Londýn - Tenistka Petra Kvitová zahájí v úterý jako obhájkyně titulu ve Wimbledonu na centrkurtu druhý hrací den slavného turnaje. Hodinu po poledni londýnského času (14:00 středoevropského) se utká s Akgul Amanmuradovovou z Uzbekistánu, aktuálně 96. hráčkou světa.

Rodiče pozval šéf Wimbledonu

Až vejde dvaadvacetiletá Kvitová na kurt, v královské lóži bude mít rodiče, které pozval šéf klubu Philip Brook, a v hlavě vzpomínky na loňský rok.

"Já krásné být obhájkyní, ale zase to tak neprožívám. Je to nový turnaj a nevím, jestli je dobré ohlížet se zpátky. Budu se snažit hru přiblížit loňskému roku," řekla fulnecká rodačka a čtvrtá hráčka světa před vstupem do turnaje.

Nepohyblivá ranařka

S Amanmuradovovou se Kvitová dosud neutkala, ale ví, že ji nečeká snadná práce. "Ona je servismanka a na trávě jí to píše, ale úplně dobře se nehýbe a sem tam to moc nestíhá," zjistila Kvitová o své soupeřce, která ještě v hlavní soutěže Wimbledonu nevyhrála zápas. "Klíčem bude return a neprohrát si servis."

Trenér Kvitové David Kotyza má dojem, že jeho svěřenkyně je v podobném rozpoložení jako před loňským úspěšným ročníkem. "Den ode dne se výkon Petry zlepšuje a už se těší, až to vypukne," řekl Kotyza. V jeho obličeji byla patrná určitá nervozita. "Před prvním kolem je veliká. Už se těším, aby hrála," řekl.

Průzkum terénu na centrkurtu

Na centrkurt, na kterém loni ve finále porazila Rusku Marii Šarapovovou, se byla Kvitová podívat už v pátek. Její trénink s Dánkou Caroline Wozniackou totiž přerušil déšť, a tak měla chvilku času. "Trénovaly jsme hned vedle, schovaly jsme se do chodby na centru, kde je i wimbledonský talíř. Bylo to hezké," řekla Češka.

Předpověď počasí je v Londýně na začátek týdne dobrá, ale je teoreticky možné, že si Kvitová zahraje na centrkurtu poprvé pod zataženou střechou. V hale je Češka skoro neporazitelná a ve spojení s trávou by mohla být ještě nebezpečnější.

Pod střechou skoro jako v hale

"Bavila jsem se o tom s manželkou zdejšího šéfa. Říkala, že když se střecha zatáhne, je to něco mezi venkovními podmínkami a halou, což si dost dobře nedokážu představit. Střecha je vysoko, akustika je prý jiná," uvedla Kvitová.

Titul naposledy ve Wimbledonu obhájila Serena Williamsová, která vyhrála dva ročníky před úspěchem Kvitové. Devítinásobná královna londýnské trávy Martina Navrátilová ovládla slavný turnaj šestkrát za sebou v letech 1982 až 1987.

Před Kvitovou obhajovala z českých hráček wimbledonský titul Jana Novotná, která letos opět pracuje v Londýně pro rádio BBC. V roce 1999 byla pátou nasazenou hráčkou, měla lehce poraněný kotník z antukového French Open a vypadla ve čtvrtfinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy