Volejbalistky porazily na MS mistryně Evropy z Itálie

2. 11. 2010 13:05
Česko - Itálie 3:2 (-25, -27, 23, 22, 15)
Češky už prohrávaly 0:2 na sety, přesto nakonec vyhrály
Češky už prohrávaly 0:2 na sety, přesto nakonec vyhrály | Foto: fivb.org

Praha - České volejbalistky navazují na své mužské kolegy. Na mistrovství světa v Japonsku se postaraly o velké překvapení, když v základní skupině B porazily 3:2 na sety úřadující mistryně Evropy z Itálie. A to přesto, že prohrávaly už 0:2 na sety.

Zajistily si tak postup do čtvrtfinálové skupiny, kam se jim navíc bude vítězství započítávat. Italky tak zaznamenaly první prohru na šampionátu.

Výhra nad Italkami, mistryněmi světa z roku 2002, které český tým porazil poprvé po 13 letech, není prvním překvapením českých volejbalistek na MS. V sobotu v zápase s úřadujícími olympijskými vítězkami z Brazílie prohrály 2:3 na sety.

Volejbalistky na MS jednoznačně smetly Portoriko
Volejbalistky potrápily Brazílii, tiebreak ale prohrály
Volejbalistky začaly MS porážkou s Nizozemskem

"Je to obrovský úspěch, nikdo z nás proti Italkám nevyhrál. Jsme strašně moc rády," řekla Radiožurnálu smečařka Helena Havelková.

"Nepřestávaly jsme si věřit a snažily se udělat všechno možné pro výhru. Je to pro nás důležité vítězství," uvedla na tiskové konferenci blokařk a kapitánka týmu Ivana Plchotová. "Naší strategií bylo dobře podávat a co nejvíce zabránit Gioliové útočit," doplnil ji trenér Jiří Šiller.

V tabulce jim sice stále patří čtvrté místo, ve středu je však čeká zápas s Keňou, která na turnaji nevyhrála jediný set, a mohou se tak posunout minimálně o jedno místo výš.

Češky v úvodu zápasu navazovaly na jasnou nedělní výhru 3:0 nad Portorikem. V Hamamacu se spoléhaly na svou největší zbraň, univerzálku Havlíčkovou, která zakončovala drtivou většinu českých útoků.

Přestože si Češky vypracovaly v prvním setu náskok 17:14, Italky díky dobré hře v poli srovnaly a rozhodnout musela koncovka. V ní zachybovala dosud neomylná Havlíčková, a i když měly Češky jeden setbol, Italky první sadu vyhrály 27:25.

Češky rozdrtily soupeře na blocích

Úvod druhého setu naopak vyšel lépe Italkám, které svůj náskok hájily až do stavu 20:15, jenže především díky povedenému servisu smečařky Barborkové získaly šest bodů v řadě a i druhý set musela rozhodnout koncovka.

Italky se sice dostaly do vedení 24:21, Češky však třemi bodovými bloky stav vyrovnaly. Přestože odvrátily celkem čtyři setboly a samy si jeden vypracovaly, patý setbol už Italky proměnily.

České volejbalistky po výhře nad Itálií pózují fotografům.
České volejbalistky po výhře nad Itálií pózují fotografům. | Foto: fivb.org

Třetí set byl opět ve znamení českých bloků. Činila se především kapitánka Ivana Plchotová, která si připsala hned deset bodových bloků, a je tak suverénně nejlepší blokařkou dosavadního průběhu šampionátu. Češky si jich celkově připsaly 23.

I proto vyhrály třetí set v poměru 25:23 a čtvrtý 25:22. Rozhodnout tak stejně jako v zápase proti Brazílii musel  tie-break.

Viditelně unavenější Italky se sice díky ubranění české smečařské jedničky Havlíčkové dostaly do vedení 4:1, od stavu 9:8 pro Italky však česká univerzálka svůj tým podržela a především její zásluhou se Češky dostaly do tříbodového vedení (13:10).

Italky sice odvrátily tři mečboly, za stavu 16:15 však poslala nejlepší Italka Ortolaniová smeč daleko do autu a Češky se mohly radovat.

MS ve volejbalu žen, 4. kolo základní části:

Skupina B (Hamamacu):

Rozhodčí: Karampetsos (Řec.), Zenovič (Rus.). Čas: 127 min. Diváci: 537.
Česko: Mühlsteinová 3, Havelková 18, Plchotová 18, Havlíčková 34, Barborková 10, Pastulová 14, libero Jášová - Melichárková, Vanžurová 2, Útlá 1, Jelínková.
Itálie: Lo Biancová 4, Del Coreová 5, Arrighettiová 9, Ortolaniová 28, Piccininová 24, Gioliová 16, libero Cardullová - Crisantiová 1, Barcelliniová 1, Rondonová, Bosettiová.

Brazílie - Portoriko 3:0 (20, 18, 20), Nizozemsko - Keňa 3:0 (8, 14, 11).

Skupina A (Tokio):

Srbsko - Alžírsko 3:0 (15, 12, 21), Polsko - Peru 3:0 (10, 15, 16), Japonsko - Kostarika 3:0 (9, 13, 8).

Skupina C (Macumoto):

Německo - Chorvatsko 3:0 (24, 18, 21), Kuba - Thajsko 3:0 (19, 27, 25), USA - Kazachstán 3:0 (17, 19, 19).

Skupina D (Ósaka):

Turecko - Kanada 3:2 (-19, -20, 14, 17, 8), Rusko - Korea 3:1 (18, 17, -19, 22), Čína - Dominikánská rep. 3:0 (12, 21, 14).

1. Rusko 4 4 0 12:3 365:271 8
2. Korea 4 3 1 10:3 311:284 7
3. Turecko 4 3 1 10:8 388:364 7
4. Čína 4 2 2 7:6 294:261 6
5. Dominikánská rep. 4 0 4 3:12 278:363 4
6. Kanada 4 0 4 2:12 236:329 4