VIDEO Cyklista Cancellara si prý pomáhá skrytým motorem

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
2. 6. 2010 22:00
Motor skrytý v rámu mu prý popohání pedály

Praha - "Jsi podvodník," křičí na suverénního krále časovek a jednorázových závodů Fabiana Cancellaru současní či bývalí cyklisté.

Důvod? Švýcarský olympijský vítěz z Pekingu si prý pomáhá tím, že využívá závodního kola, které má v rámu zabudovaný motor, a ten popohání pedály. Během závodů se však tato výhoda prý nedá rozpoznat.

Cancellara však nařčení odmítá a vítězství v letošních jednorázových závodech Kolem Flander, Harelbeke a Paříž-Roubaix a etapového závodu Kolem Ománu přičítá své velké píli v tréninku.

Čtěte také:
Basso to dokázal. Vyhrál podruhé v kariéře Giro
Jednička Liquigasu na TdF? Může jí být Kreuziger
Dopingové přiznání. Landis: Hlídal jsem krev v lednici

"Je to nesmysl. Nemám k tomu slov. Moje výhry jsou výsledkem tvrdé práce. Rozhodně nemám v kole žádné baterie či cokoli podobného," citovala jej agentura SID.

Jenže bývalý italský cyklista Davide Cassani si stojí za svým. Dokonce natočil video, jak kolo se skrytým motorem funguje.

Miniaturní motor, vyrobený tyrolským strojníkem Reinholdem Gruberem, je prý schovaný v rámu kola kolem pedálů. Motor udržuje kolo sám v chodu a cyklistovi stačí jen pohybovat nohama. Přitom jej to nestojí žádné úsilí.

Prohlédněte si, jak skrytý motor funguje

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"S takovým kolem bych i v padesáti letech vyhrál etapu na Giro d'Italia. Není problém s tím jet rychlostí přes 50 km/h," uvádí na videu Cassani.

Záležitostí se už začala zabývat Mezinárodní cyklistická unie UCI. Ne však ve spojitosti s podváděním Cancellary. Podle technického ředitele UCI Jeana Wauthiera by to bylo nesmyslné riziko.

"Riziko by bylo příliš velké. Jak pro něj, tak pro tým, tak pro výrobce kola. Šampion jako Cancellara nepotřebuje takto riskovat," myslí si Wauthier.

Přiznal však, že jeho tým prý pracuje na speciálním skeneru, který by podobný mechanismus v kole odhalil.

 

Právě se děje

Další zprávy