26. 5. 2009 21:50
Jankovičová - Cetkovská 6:2, 6:3
Nicole Vaidišová
Nicole Vaidišová | Foto: Václav Rojík

Paříž - Česká tenistka Klára Zakopalová neměla v prvním kole French Open daleko k senzaci, ale Serenu Williamsovou nakonec neporazila a prohrála po setech 3:6, 7:6 a 4:6.

Se soutěží se dnes rozloučily i Nicole Vaidišová a Petra Cetkovská. Bývalá česká jednička Vaidišová nestačila na Španělku Virginii Ruanovou Pascualovou 4:6 a 3:6, zatímco Cetkovská prohrála v deštěm přerušeném utkání s pátou nasazenou Jelenou Jankovičovou 2:6 a 3:6.

Zakopalová, která porazila Serenu Williamsovou letos na antuce v Marbelle, trápila Američanku i ve větrném duelu v Paříži. Přitom to vypadalo, že prohraje ve dvou setech. Za stavu 3:5 ale odvrátila při svém servisu pět mečbolů a druhou sadu získala v tie-breaku.

Ve třetí sadě stá hráčka světa Zakopalová získala podání soupeřky, která před Roland Garros prohrála na antuce třikrát po sobě, a při svém servisu vedla 40:0, ale náskok neudržela a záhy prohrávala 2:5.

Čtěte dále:
Berdych chválil soupeře. A stěžoval si na rozhodčího
Uzdravená Vaidišová si věří. Chce vyhrát Roland Garros

Odvrátila ještě další tři mečboly turnajové dvojky, ale nakonec vítězce Australian Open podlehla za dvě hodiny a 25 minut.

Vaidišová udělala padesát chyb

Vaidišová se v hodinu a čtvrt dlouhém duelu připravila o postup vlastními chybami. Podle statistiky zápasu jich udělala padesát, soupeřka jen devět. Češka tak vypadla v Paříži v 1. kole stejně jako loni a jen vzpomínka jí zbyla na tři roky starou semifinálovou účast.

"Nebudu to svádět na to, že jsem neměla zápasy, byl to špatný den. Opravdu mi to nešlo, ale musím uznat, že soupeřka hrála dobře, ale určitě jsem s tím mohla udělat něco víc," řekla Vaidišová.

Cetkovská v zahajovacím utkání na centrálním dvorci uhrála s bývalou světovou jedničkou Jankovičovou ještě o dvě hry méně. "Nemůžu říci, že jsem spokojená, ale byl to po dlouhé době jeden z lepších zápasů. No, ale stejně jsem zklamaná," pronesla.

V prvním setu prohrávala po devatenácti minutách 1:4, když zápas přerušil déšť. V šatnách se čekalo dvě hodiny a deset minut a Češka se rozhodla ke změně taktiky. "Ze začátku jsem se víc dívala, co ona dělá, ale s hráčkami ze světové špičky to nejde," uvedla.

Po pauze sice Jankovičová první set rychle dohrála, ale ve druhé sadě Cetkovská dvakrát vzala favoritce podání. "Snažila jsem se riskovat za cenu chyby. I když to pak nevyšlo, bylo to lepší, než to tam zkoušet jenom vracet a hrát tak, že bych to odevzdala."

Naděje Cetkovské na vyrovnanější průběh utkání srážely nejen nevynucené chyby, jako třeba dlouhý forhend při druhém mečbolu Jankovičové, ale rovněž její vlastní servis, který si ve druhém setu vyhrála jen jednou. "Servis mi nějak moc nešel," přitakala tenistka.

"Měla jsem hru pod kontrolou, ale po pauze jsem se cítila trošku pomalejší," hodnotila Jankovičová. "A moje podání? Bylo dobré, ale nešla jsem do něj naplno. Snažila jsem se o vysokou úspěšnost."

Cetkovskou tak stejně jako loni vyřadila na centrkurtu srbská tenistka, ale před rokem to byla pozdější vítězka Ana Ivanovičová, na kterou v osmifinále neuhrála ani game. Čtyřiadvacetiletou Češku, kterou trénuje Luboš Gerla, nyní čeká v žebříčku propad z 85. místa.

Muži:
Dvouhra - 1. kolo.

Kohlschreiber (29-Něm.) - Tomic (Austr.) 6:1, 6:2, 6:2, Robredo (16-Šp.) - Mannarino (Fr.) 6:2, 6:1, 6:2, M. Gonzalez (Arg.) - Fish (22-USA) 6:3, 1:6, 6:4, 7:6 (7:4), Troicki (Srb.) - Kubot (Pol.) 3:6, 6:3, 6:4, 6:7 (4:7), 6:3, Stachovskij (Ukr.) - Dabul (Arg.) 4:6, 7:5, 7:6 (7:2), 6:3, Mayer (Arg.) - Blake (15-USA) 7:6 (8:6), 7:5, 6:2, Haas (Něm.) - Pavel (Rum.) 6:1, 6:4, 6:4.

Ženy:
Dvouhra - 1. kolo:

Jankovičová (5-Srb.) - Cetkovská (ČR) 6:2, 6:3, Kuzněcovová (7-Rus.) - Feuersteinová (Fr.) 6:1, 6:4, Ruanová Pascualová (Šp.) - Vaidišová (ČR) 6:4, 6:3, S. Williamsová (2-USA) - Zakopalová (ČR) 6:3, 6:7 (5:7), 6:4, Razzanová (Fr.) - Hantuchová (SR) 6:3, 6:3, Wickmayerová (Belg.) - U. Radwaňská (Pol.) 4:6, 6:3, 6:0, Medinaová Garriguesová (18-Šp.) - Makarovová (Rus.) 6:2, 5:7, 6:0, Martinezová (Šp.) - Šuaj Pcheng (31-Čína) 1:6, 6:2, 6:4.
Čtyřhra - 1. kolo:
Šafářová, Uhlířová (ČR) - Pinová, Foretzová (Fr.) 3:6, 6:1, 6:3, Benešová, Záhlavová Strýcová (ČR) - Bammerová, Husárová (Rak./SR) 6:1, 6:1, Savčuková, Tchien-tchien Sun (Ukr./Čína) - Voráčová, Grothová (ČR/SR) 6:2, 6:3.