Češka bude v Paříži bojovat o postup mezi nejlepší čtyři
Česká tenistka Nicole Vaidišová v osmifinále French Open proti Italce Tathianě Garbinové. | Foto: Reuters

Paříž - Česká tenistka Nicole Vaidišová postoupila na grandslamovém Roland Garros už do čtvrtfinále, kam se naopak nepodívá Lucie Šafářová. Uvnitř: GALERIE

Probíhající zápasy sledujte ON-LINE ZDE

V nedělním osmifinále si česká tenisová jednička a turnajová šestka Vaidišová poradila s 19. nasazenou Tathianou Garbinovou z Itálie ve dvou setech 6:3 a 6:1.

• Vaidišová i Šafářová září. Sejdou se ve finále?
    Jak může vypadat cesta českých tenistek pavoukem French Open?
  • Češka šokovala Paříž. Domácí hvězda končí
    Lucie Šafářová postoupila do osmifinále French Open, když už letos podruhé porazila Francouzku Amélii Mauresmovou, pátou nejlepší hráčku na světě. Uvnitř: GALERIE

Osmnáctiletou hráčku tak dělí jediný krok od zopakování loňské semifinálové účasti. Vaidišová nedala soupeřce nejmenší šanci a z kurtu ji vyprovodila za hodinu a šest minut.

Ve čtvrtfinále nejlepší českou tenistku čeká turnajová čtyřka Jelena Jankovičová ze Srbska, která si bez problémů poradila s domácí hráčkou Marion Bartoliovou.

Po postupu do čtvrtfinále zářila Vaidišová spokojeností a řekla, že je možná ještě v lepší formě než před rokem, kdy v Paříži došla až do semifinále. "Opravdu mám pocit, že hraju dobře, lepším se zápas od zápasu, dělám míň chyb, mohu se líp hýbat do stran. Dneska jsem opravdu spokojená."

Postup mezi posledních osm ji potěšil tím více, že kvůli herní pauze zaviněné zraněním zápěstím před začátkem turnaje nevěděla, co od sebe čekat. "Jela jsem do Paříže s tím, že uvidím, co se stane, jestli to vůbec půjde. Takže jsem ráda na kurtě, baví mě to, poprvé hraju bez tlaku," řekla novinářům.

KRÁSA A EMOCE NA KURTECH ROLAND GARROS

Šafářová na Rusku nestačila

Lucie Šafářová nenapodobila Nicole Vaidišovou a osmifinálový zápas na Roland Garros nezvládla. Deváté nasazené Anně Čakvetadzeové podlehla 4:6, 6:0 a 2:6.

Čtvrtfinalistka Australian Open měla problémy především při vlastním servisu. Přišla o něj hned v první hře, což znamenalo ztrátu úvodního setu, a po hladce vyhrané druhé sadě jí ho soupeřka znovu prorazila hned ve třetí hře rozhodujícího setu.

Česká tenistka Lucie Šafářová se hecuje v průběhu osmifinále French Open proti Rusce Anně Čakvetadzeové. | Foto: Reuters

V něm Šafářová ztratila podání ještě dvakrát, a i když celkově získala o dva míče více, z postupu se radovala soupeřka.

Druhou sadu podle dvacetileté Češky devátá nasazená soupeřka za stavu 0:3 vypustila a znovu začala hrát až ve třetím setu. Když Čakvetadzeová díky dvojchybě české hráčky získala třetí hru, utkání se zlomilo. "Strašně se chytila a já už jsem to nezvrátila," řekla českým novinářům Šafářová.

Ocenila výkon soupeřky, která podle ní hrála mnohem lépe než na květnovém turnaji v Berlíně, kde ji Šafářová porazila. Únava ji ve druhém zápase ve dvou dnech netrápila. Sice trochu cítila třísla, ale zdůraznila, že se na to rozhodně nechce vymlouvat.

I když dvacetiletá Češka v Paříži nezopakovala čtvrtfinálový úspěch z Australian Open, byla se svým vystoupením spokojena.

"Myslím, že i dnes jsem odvedla dobrou práci, s turnajem jsem spokojena. Mrzí mě, že jsem to dnes nedotáhla do vítězného konce, ale jede se dál," řekla přítelkyně Tomáše Berdycha, která si nejvíce cení sobotního vítězství nad domácí favoritkou Amélií Mauresmovou.

Šarapovová odvrátila vyřazení

Hrozbu vyřazení s vypětím všech sil odvrátila druhá nasazená Maria Šarapovová. Ruská tenistka v zápase se Švýcarkou Patty Schnyderovou prohrála úvodní set 3:6, ale pak si vynutila pokračování zápasu. Třetí sadu trvající hodinu a sedmnáct minut pak vyhrála 9:7.

Schnyderová přitom měla blízko k vítězství, třikrát jí k němu stačilo uspět při vlastním podání. Šarapovová však odvrátila několik mečbolů, v patnácté hře si konečně udržela podání a při následujícím servisu soupeřky proměnila hned svůj první mečbol.

O postup do semifinále se tak utká s přemožitelkou Lucie Šafářové Annou Čakvetadzeovou.

Ještě o něco rychleji než Nicole Vaidišová zvládla nedělní zápas její čtvrtfinálová soupeřka, čtvrtá nasazená Jelena Jankovičová. Srbská tenistka strávila na kurtu jen 64 minut, než vyprovodila Francouzku Marion Bartoliovou s debaklem dvakrát 1:6.

Do čtvrtfinále postoupila také pařížská šampionka z posledních dvou let Justine Heninová, která porazila 6:2 a 6:4 Rakušanku Sybille Bammerovou. O postup do semifinále se Belgičanka utká s vítězkou letošního Australian Open Serenou Williamsovou z USA.

Federer vyrovnal McEnroeův rekord

Švýcarský tenista Roger Federer vyrovnal třináct let starý rekord Johna McEnroea v počtu vítězných setů na grandslamech za sebou.

V nedělním osmifinále Roland Garros ve třech sadách porazil Rusa Michaila Južného a celkem vyhrál už 35 setů. Naposledy ztratil druhou sadu loňského finále US Open s Američanem Andym Roddickem.

Excelentní bilanci má švýcarský fenomén také v zápasech s Južným, vyhrál všech deset vzájemných utkání a ztratil v nich jen dva sety. V dalším kole ho čeká Španěl Tommy Robredo, s nímž má bilanci 7:0.

Ženy:
Dvouhra - osmifinále:
Vaidišová (6-ČR) - Garbinová (19-It.) 6:3, 6:1
, Heninová (1-Belg.) - Bammerová (20-Rak.) 6:2, 6:4, Kuzněcovová (3-Rus.) - Peerová (15-Izr.) 6:4, 6:3, S. Williamsová (8-USA) - Safinová (10-Rus.) 6:2, 6:3, Jankovičová (4-Srb.) - Bartoliová (18-Fr.) 6:1, 6:1, Ivanovičová (7-Srb.) - Medinaová-Garriguesová (24-Šp.) 6:3, 3:6, 6:3, Čakvetadzeová (9-Rus.) - Šafářová (25-ČR) 6:4, 0:6, 6:2, Šarapovová (2-Rus.) - Schnyderová (14-Švýc.) 3:6, 6:4, 9:7.
Čtyřhra - 3. kolo:
Raymondová, Stosurová (1-USA/Austr.) - Uhlířová, Szavayová (ČR/Maď.) 4:6, 6:4, 6:1, Camerinová, Dulková (16-It./Arg.) - Peschkeová, Stubbsová (4-ČR/Austr.) 1:6, 6:4, 6:3.

Muži:
Robredo (9-Šp.) - Volandri (29-It.) 6:2, 7:5, 6:1, Federer (1-Švýc.) - Južnyj (13-Rus.) 7:6 (7:3), 6:4, 6:4, Caňas (19-Arg.) - Monaco (Arg.) 6:0, 6:4, 6:2, Davyděnko (4-Rus.) - Nalbandian (15-Arg.) 6:3, 7:6 (7:1), 3:6, 7:6 (7:2).
Dlouhý, Vízner (9-ČR) - Aspelin, Knowle (8-Švéd./Rak.) 6:2, 6:4