Užila si surf na Bali. Samkovou netrápí ani vypadávání ramen

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 10. 2013 12:00
Česká snowboardistka si užila léto a najíždí do ostré přípravy na olympijské hry v Soči. Z nich chce přivést medaili.
Česká snowboardistka Eva Samková při surfování na Bali.
Česká snowboardistka Eva Samková při surfování na Bali. | Foto: Archiv Evy Samkové

Praha - V létě tvrdě trénovala na Novém Zélandu, užila si sluníčko a milované surfování na Bali a teď už zase objíždí hory a sjíždí ledovce na prkně. 

Česká snowboardista Eva Samková se před novou sezonou rozhodně nenudí. A je plná očekávání. Vrcholem sezony totiž budou olympijské hry v Soči, z nichž chce sympatická reprezentantka ve snowboardcrossu přivést medaili.

"Proč by ne, je to závod jako každý jiný," říká bezstarostně dvacetiletá dívka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak jste si užila léto? Byl to hlavně odpočinek, nebo už jste rozjela přípravu na olympijské hry v Soči?

Léto bylo krátké, ale i tak sem si to užila. Byla jsem šest týdnů na Novém Zélandu, kde jsme pěkně potrénovali. Takže léto jsem moc neměla, ale ze Zélandu jsem se na dva týdny zastavila na Bali trochu posurfovat a užít si posledního letního sluníčka. Bylo to skvělý, opravdu jsem si to užila.

Na Vašem facebookovém profilu se objevilo hodně fotek z pobytu na Bali. Co jste tam dělala kromě surfování a jak moc Vás baví tenhle sport?

Hlavní náplní bylo zrelaxovat sportem. Surfovala jsem jednou až dvakrát denně, jak zrovna byly vlny a chodila do posilovny, běhala a trochu i výletovala a šnorchlovala. Surfing mě hodně baví, hlavně i kvůli tomu že se dostanu na surf tak jednou do roka, ale je to skvělý pocit když chytnete vlnu a svezete se po ní!

U surfingu prý hrozně dlouho trvá, než člověk udělá nějaké pokroky a zvládne se vůbec ve vodě postavit na prkno. V jaké jste fázi, jak dlouho to děláte a jak Vám to jde?

Podle mě jsem dohromady surfovala tak dva měsíce za celý život. Poprvé před třemi lety, to nebylo nic moc, ale nějakou pěnu jsem sjela. A teď naposledy mě trvalo tak týden, než jsem se otrkala a poslední den jsem chytila asi tři malé vlny. Ale já moc jezdit neumím, spíš je to štěstí, když něco chytím a sjedu, ale o to mám potom větší radost.

Pojďme ke snowboardcrossu. Jaký je Váš program v následujících týdnech a měsících?

Po návratu ze Zélandu a Bali jsem byla asi jen dva dny v Čechách a už jsem zase jela na ledovec do Švýcarska. Celý podzim bude probíhat tak že budu střídat Čechy a ledovce v Rakousku a Švýcarsku. Pak pojedeme jestě na SBX kemp do Finska a první světák je na začátku prosince v Rakousku.

Samozřejmým vrcholem sezony budou olympijské hry v Soči. Máte kromě nich letos ještě nějaký vrchol?

Olympiáda je ted jediné téma který se řeší. Ale určitě mi jde i o celkové umístění ve Světovém poháru a ještě je tento rok universiáda.

Jaké ambice budete mít na olympijských hrách?

Na ambice na olympiádu se mě ptají všichni, ale tak pokud to všechno vyjde tak bychom chtěli do nejlepší trojky. Medaile je vysoký cíl, ale na druhou stranu je to závod jako každý jiný.

Jste připravena na boj s velkým psychickým tlakem? Olympiáda je jednou za čtyři roky, každá chyba může znamenat konec nadějí na dobrý výsledek.

Já doufám, že jsem. Říkám si, že když to nevyjde tak co, svět se nezhroutí a je to moje první olympiáda, takže času mám dost. Doufám, že jsem se z chyb z minulé sezony už poučila.

V nedávné anketě Král bílé stopy jste skončila na druhém místě za skokanem Maturou. Co to pro Vás znamená?

Já jsem byla hodně překvapená, protože jsem byla v tu dobu na Bali a koukla jsem na to o den později.  Vůbec jsem nečekala, že budu takhle vysoko a jsem za to ráda. Je to nejvýš, co jsem kdy byla v nějaké anketě vyhlášená, takže super.

V přípravě děláte vše pro úspěch. Vyměnila jste prkno, sháněla jste profesionálního servismana, který by Vám pomáhal s mazáním. Už jste sehnala a jak Vám tyhle změny případně pomáhají?

Servisman vypadá nadějně a myslím že s námi bude jezdit, ale vše je ještě v řešení. Na prknech se cítím skvěle, takže vše jde podle plánu. Zdravotně jsem taky v pořádku, takže jedině spokojenost.

Dá se správné namazání považovat za jeden z nejdůležitějších faktorů při závodech? Jak moc může ovlivnit závod?

Já jsem zastánce toho názoru, že když úplně nepromažeme, tak je to v pohodě. U nás holek to nemá takový význam jako u kluků, ale určitě to má velkou váhu. Já se snažím se na to nesoustředit a nesvalovat na to vinu. Většinou si za neúspěch můžu sama a snažím se hlavně zlepšovat v ježdění, protože to je nejdůležitější.

Jak to vypadá s Vaším zdravím. Operované koleno drží a nijak neomezuje?

Koleno už vůbec neřešíme. Vůbec na to nemyslím, což je dobré znamení.

Máte často kvůli vrozené hypermobilitě problémy s vypadáváním ramenních kloubů. Kolikrát se Vám to stalo a jak moc je to nepříjemné?

Jo, to je pravda, Poprvé mi rameno vypadlo před třemi roky a od té doby ani nevím kolikrát, moc to nepočítám. Je to jen trochu nepříjemné, ale pokud se to stane, tak jsem pořád schopná závodit, v den závodu je to horší, ale když mi to vypadne pár dní před závodem, tak je to úplně v pohodě.

Jsou způsoby, jak tomu zamezit?

Obě ramena tejpujeme pevným tejpem na každé ježdění a k tomu cvičím s naší fyzioterapeutkou Hankou, aby mi to udržely svaly. Jde to pomalu, ale doufám, že jednou už to nebude problém.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy