Úspěch: Volejbalisté postoupili na mistrovství světa

16. 8. 2009 21:11
Česko - Portugalsko 3:2
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Varna - Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství světa, které se v příštím roce uskuteční v Itálii.

Na kvalifikačním turnaji ve Varně v neděli nejprve zdolali v dramatickém zápasu Portugalsko 3:2 a definitivně pak o jejich postupu rozhodla závěrečná výhra domácího Bulharska 3:1 nad Nizozemskem.

Neporažení Bulhaři postoupili z prvního místa, Češi z druhé pozice.

Asistent trenéra Jan Svoboda označil dnešní zápas za krkolomný, s neuvěřitelnými zvraty.

Čtěte dále: Volejbalisté podlehli v boji o MS hladce v Bulharsku

"Vždycky to bylo dané tím, když se někdo utrhl na servisu. Byly to série bodů z podání, tlak na přihrávající hráče byl obrovský," řekl. "Na začátek tie-breaku přišel Mára Novotný, prosadil se v útoku a potom jsme je při Ticháčkově servisu ubránili," dodal.

Čeští volejbalisté, kteří zatím na MS chyběli jen jednou v historii, dnes chtěli potvrdit důležité páteční vítězství nad Nizozemskem. V základní sestavě opět nastoupil i smečař Pláteník, jenž kvůli zranění kolena nedohrál sobotní duel s Bulharskem.

Jako na houpačce

Portugalci sice nad Českem zvítězili ve čtyřech z pěti předchozích vzájemných zápasů, ve Varně ale dosud nezískali ani set.

V první sadě rozehráli svěřenci trenéra Zdeňka Haníka blokařský koncert, obranou na síti získali šest bodů a záhy si vytvořili bezpečný náskok.

Poté ale získal navrch lépe podávající soupeř, a třebaže se mu nadějné pětibodové vedení v koncovce smrsklo na minimální rozdíl, dokázal ho proměnit ve vyrovnání na 1:1.

Na to český tým, na smeči už opět s Popelkou místo Pláteníka, odpověděl nevídaným vstupem do třetího setu.

Ani po sedmibodové sérii však Češi nepolevili, vědomi si toho, že v konečném účtování může rozhodovat každičký míč. Dominance na podání se přestěhovala na jejich stranu a Portugalci uhráli jen 12 bodů.

I proto si soupeř dal na začátek čtvrté sady mnohem větší pozor a výsledková houpačka pokračovala. Rozhodnout musel zkrácený set, v němž Haník poslal na smeč Marka Novotného a soustředěný český výběr neochvějně kráčel za výhrou.

Z dalších evropských kvalifikačních skupin postoupily na MS Rusko, Německo, Polsko, Francie, Srbsko a Španělsko.

Česko - Portugalsko 3:2 (16, -22, 12, -13, 8)

Rozhodčí: Čuk (Srb.), Groenewen (Niz.). Čas: 104 min. Diváci: 785.

Sestava ČR: Ticháček, Hudeček, Veselý, Konečný, Pláteník, Lébl, libero Kryštof - Popelka, M. Novotný, Štokr.

Bulharsko - Nizozemsko 3:1 (-23, 16, 18, 23).