Šampionát začíná brzy ráno v japonském Sapporu ve čtvrtek.
Čeští lyžaři nemají v Japonsku snadnou úlohu. Zopakovat světový šampionát 2005 Oberstdorfu nebudou mít snadné.
Zlato Kateřiny Neumannové, stříbro a bronz Jakuba Jandy a třetí místo dvojice Martin Koukal, Dušan Kožíšek jsou skutečně excelentním výkonem.
- Bookmakeři věří Neumannové, Jandovi ne
Jak vidí české medailové naděje experti BettingCentra.cz
Ale ani letos nemusí český lyžařský fanoušek truchlit, medailových nadějí je tu hned několik.
Běžkaři: Pomůže někdo Neumannové s medailemi?
Šest mužů a pět žen bude tvořit české družstvo běžců na lyžích pro mistrovství světa v Sapporu. Téměř celá výprava odcestovala do Japonska již 10. února, pouze největší medailová naděje Kateřina Neumannová se ještě vydala na závody Světového poháru do čínského Čchang-čchunu.
Tým běžců se v Sapporu představí ve složení Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál, Dušan Kožíšek, Milan Šperl a Martin Jakš.
Mezi ženami budou společně s Neumannovou reprezentovat Kamila Rajdlová, Helena Erbenová, Ivana Janečková a Eva Nývltová.
Desetičlenné družstvo trávilo týden na tréninkovém kempu v Ohtaki. Místo vzdálené zhruba dvě hodiny autem od Sappora leží ve stejné nadmořské výšce jako dějiště šampionátu. Do Sappora dorazil tým 18. února. Neumannová se do Japonska přesunula rovnou z Číny.
Bauer se vrátil až v únoru
Velkou medailovou nadějí pro Sapporo byl vedle Neumannové také Lukáš Bauer. V listopadu skončil v závodě na 15 km volnou technikou čtvrtý ve švédském Gällivare a v klasické patnáctce šestý ve finském Kuusamu. Přípravu stříbrného medailisty z OH v Turíně však narušila dvouměsíční přestávka zaviněná nemocemi a zraněními.
Do Světového poháru se vrátil až začátkem února v Davosu, kde ladil formu na MS podobně jako česká závodnice. "Začínám skoro od začátku," prohlásil tehdy.
Myšlenky na MS v Sapporu mu kromě nemoci a zranění odváděly i příjemnější starosti, když mu manželka Kateřina 1. února porodila dceru Anetu, a učinila ho tak dvojnásobným otcem.
Český závodník bude mít o jednoho velkého soupeře méně. Estonec Andrus Veerpalu, jeho přemožitel z turínské trati na 15 km klasicky, se údajně stále zotavuje po operaci kolena a do Japonska nepoletí. Největší soupeř však zůstává. Němec Tobias Angerer, ve vzpomínaném turínském závodě třetí za Bauerem, zatím suverénně ovládl Světový pohár. V průběžném pořadí vede před druhým Rusem Legkovem již o 289 bodů.
Kdo překvapí?
O poznání lépe než Bauerovi se v závěrečných závodech před MS dařilo jeho reprezentačním kolegům.Na volné patnáctce v Davosu okupovali pozice kolem elitní desítky. Jiří Magál dojel osmý, Martin Koukal desátý, Milan Šperl dvanáctý.
V průběžném pořadí Světového poháru si po čtrnácti z dvaceti závodů nejlépe stál Jiří Magál na 26. pozici. Koukalovi patřilo 33., Bauerovi 41. a Šperlovi 61. místo.
Dušan Kožíšek se nacházel až na 126. pozici, což je ovlivněno jeho specializací na sprinty, které se počítají zvlášť. Nejlepšího umístění se dočkal začátkem ledna v italském Asiagu, kde ve sprintu na 1,2 km volnou technikou skončil šestý.
V Sapporu čeká sprintery novinka. Závodit budou pod střechou na fotbalovém stadionu pro 42 000 diváků.
Jakš pojede na zkušenou
Především pro zkušenosti ze seniorské velké akce pojede do Japonska dvacetiletý lyžař ze Železné Rudy Martin Jakš.
Mladík dlouho zářil na juniorské scéně, loni získal na juniorském světovém šampionátu stříbro na klasické desítce a bronz ve stíhacím závodě.
Mezi seniory na sebe výrazněji upozornil koncem letošního ledna, kdy v estonském Otepää zajel v běhu na 15 kilometrů klasickou technikou 14. místo a podruhé v kariéře pronikl v závodu Světovém poháru do elitní třicítky.
Tento výsledek Jakš stavěl ještě o trochu výš než juniorské světové stříbro a bronz. "Čtrnácté místo ze svěťáku má přece jenom asi vyšší hodnotu," řekl.
Rajdlová už umí být do desítky
Z českých běžkyň na lyžích by kromě Neumannové mohla mít šanci ještě Kamila Rajdlová. Té se v lednu podařilo dvakrát dosáhnout na desátou příčku v klasické desítce v rámci Světového poháru. Nejprve začátkem ledna v Oberstdorfu, pak koncem ledna v Otepää. V Německu získala i skalp své slavnější kolegyně Neumannové, která skončila až sedmnáctá.
"Moc bych si přála, abych takové výsledky potvrzovala častěji. Ale snad jsem už dokázala, že výsledek z Oberstdorfu nebyla žádná náhoda a že lyžovat umím i ve svěťáku," uvedla Rajdlová po závodech v Estonsku.
Zřejmě ona bude tou závodnicí, která převezme po Kateřině Neumannové žezlo české ženské bílé stopy. Nahradit fenomenální běžkyni však půjde jen těžko. Mezi ní a reprezentačními kolegyněmi stále zeje velká mezera. Zatímco Neumannová je v průběžném pořadí Světového poháru po čtrnácti závodech z dvaceti třetí, Kamile Rajdlové patří 40. Heleně Erbenové 59. a Ivaně Janečkové až 76. místo.
Šance mají i mužská a ženská štafeta. Kvarteto Koukal, Bauer, Magál a Šperl doběhlo začátkem února v Davosu v závodě na 4x10 km klasicky na solidním čtvrtém místě. Formu ženské štafety zase prorokuje Kateřina Neumannová, její hlavní pilíř.
"Létající" disciplíny bez vzdušných zámků
To mnohem menší ambice mají skokané na lyžích a sdruženáři.
Ta tam je rok stará zářná forma celkového vítěze Světového poháru Jakuba Jandy. Jeho pohodě zřejmě nepřispěla ani výměna trenéra, ani letní tahanice kvůli penězům od sponzorů. Ve Světovém poháru je až na 19. místě s propastnou ztrátou 890 bodů na vedoucího Nora Anderse Jacobsena.
A místo deseti umístění na stupních vítězů (z toho pěti vyhraných závodů) je jen jedna pátá příčka. A to je už docela fousaté - 17. prosince ve švýcarském Engelbergu. S obhajobou stříbrné a bronzové medailí z předloňského šampionátu v Oberstdorfu to ale bude mít velmi těžké.
Janda i pár dní před šampionátem cítil, že mu k loňským výkonům něco stále chybí. "Hledám se, každý skok sedím na nájezdu jinak. Mám s tím problémy," prohlásil.
Naopak stoupající formu prokázal před dvěma týdny v německém Klingenthalu talentovaný Roman Koudelka, který v tamním závodě Světového poháru skončil osmý. V pořadí poháru mu patří 33. místo.
V týmu jsou ještě Antonín Hájek, Jan Matura a Ondřej Vaculík, který v týmu nahradil zraněného Jana Mazocha. Ten má nyní úplně jiné starosti - úspěšně se zotavuje z hrůzostrašného pádu při lednovém SP v Zakopaném.
Mezi největší favority obou individuálních závodů patří vedle zmiňovaného lídra poháru Jacobsena nová rakouská hvězda Gregor Schlierenzauer a zkušený Polák Adam Malysz. Naopak Janne Ahonen zůstává zatím ve stínu. Finský skokan ale šampionáty umí, což naposledy dokázal přede dvěma lety na velkém můstku.
Také v družstvech je situace velmi vyrovnaná, černým koněm mohou být vyrovnaní Švýcaři.
Naopak titul určitě nezískají olympijský vítěz Lars Bystöl ani světový rekordman v letech na lyžích Björn Einar Romören. Ani jeden z nich se po rozpačitých výkonech v této sezoně nedostal do norské nominace.
Ještě tristnější než pro skokany je bilance Světového poháru pro české sdruženáře. Na body dosáhli pouze dva. Čerstvý domácí šampion Pavel Churavý je 53. (7 bodů) a zlatý a bronzový medailista z univerziády Tomáš Slavík posledním klasifikovaným 55. (5 bodů).
Navíc Slavíka trápila ještě krátce před odletem do Japonska bolavá záda. Český tým dále tvoří Miroslav Dvořák, Patrik Chlum a Martin Skopek.
Králem poháru je zatím Hannu Manninen. Finský vítěz 45 závodů SP ale zatím psychicky nezvládl žádný světový šampionát ani olympiádu a titul mistra světa mu ve sbírce chybí. Ba co víc, nemá ani žádnou medaili. V Sapporu má tedy extrémní motivaci a jeho soupeři to budou mít hodně těžké.