Střelec Barguil: dobytku se vyhnul, Thomase poslal do plotu

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 7. 2015 6:00
Video ze srážky Warrena Barguila s Geraintem Thomasem v šestnácté etapě Tour de France 2015.
Warren Barguil právě posílá mimo trať Gerainta Thomase. | Video:

Gap - Francouzský cyklista Warren Barguil toho už na letošní Tour de France stihl hodně. Nejprve překvapoval výkony v úvodním týdnu, aby se následně v 11. etapě jen o decimetry vyhnul ve stokilometrové rychlosti ve sjezdu z Col du Tourmalet stádu krav.

"Patří to k Pyrenejím. Jsem rád, že tu mohu závodit, člověk má pocit, že skutečně jezdí v přírodě," komentoval setkání s dobytkem třiadvacetiletý závodník ve středu. O pět dní později už se ale průšvihu nevyhnul.

Thomas o něm vůbec nevěděl

Při sjíždění z Col de Manse totiž nedobrzdil jednu ze zatáček a doslova vystřelil do ochranného plotu a lesa Brita Gerainta Thomase ze Sky a šestého muže celkového pořadí.

Ten se sice dokázal dostat zpět na trať - a to i za pomoci fanoušků, na jejichž chování si v minulých dnech König a spol. stěžovali - nakonec ale dorazil do cíle díky asistenci parťáka Woutera Poelse se ztrátou 38 vteřin. A také pořádně naštvaný.

"Jsem pořádně vytočený, protože jsem předtím ve stoupání hodně makal. Nechápu, proč někteří kluci prostě nejedou ve sjezdech ve svém pořadí a snaží se předjíždět. Jaký je rozdíl mezi třetím a pátým místem? Všichni jsme věděli, že to bude těžký sjezd, a tady to máme," vzkázal devětadvacetiletý Velšan Barguilovi.

Barguil se nakonec soupeři omluvil

"Sklouzl mi prst z páky," snažil se na dálku omluvit desátý muž celkového pořadí, který se tak po dnešní etapě Thomasovi přiblížil na rozdíl čtyř a půl minuty. "Hodně mě to vystrašilo, neudělal jsem to schválně," odmítl úmysl mladý Francouz, který se šel Thomasovi po etapě omluvit do týmového autobusu.

"Jsem v pohodě. Trochu otřesený, ale v pohodě. Už jsem zažil horší věci," uvedl Thomas, jenž přitom letěl hlavou a ramenem na sloup telefonního vedení. "Žádný trest pro něj chtít nebudu, myslím, že ho dnešek poučil, aby něco podobného už nedělal," dodal už smířlivěji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou událostí světových dějin

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Na pátečním slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid to řekl prezident Miloš Zeman. Útok podle něj stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.

Zeman v projevu připomněl požadavek odbojové skupiny Jindra, která varovala před množstvím obětí mezi Čechy v případě atentátu na Heydricha a za cíl doporučila kolaboranta Emanuela Moravce. Podle Zemana ale útok na Heydricha za následné oběti stál. Českému národu v Heydrichových plánech hrozilo vyhubení nebo odsun, řekl. Pokud by výsadkáři zaútočili na Moravce, znamenalo by to pouze nahrazení jednoho kolaboranta druhým, protože byl snadno nahraditelný.

Heydrich podle něj naopak nahraditelný nebyl. Označil ho za fakticky druhého muže nacistického Německa, a tedy za nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že atentát na Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale klíčovou událostí dějin evropských a světových. Protože kdyby nebyl "zloduch nacismu a potenciální Hitlerův nástupce" odstraněn, mohlo to znamenat prodloužení druhé světové války a daleko větší oběti, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie při střelbě v Texasu pochybila, hodinu čekala, než zasáhla ve třídě

Policie při úterním zásahu proti střelci na základní škole v Texasu učinila špatné rozhodnutí - hodinu čekala, než vtrhla do učebny, v níž se útočník zabarikádoval, protože nevěděla, že jsou děti v ohrožení. Řekl to na tiskové konferenci šéf texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Steven McCraw. Útočník v učebně postřílel 19 dětí a dvě učitelky. Policie čekala se zásahem i poté, co dvě z dětí v učebně volaly na tísňovou linku a prosily o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy