3. 6. 2008 12:52
Ferrer - Štěpánek 4:6, 6:2, 1:6, 6:3, 6:3
Radek Štěpánek se s letošním French Open loučí.
Radek Štěpánek se s letošním French Open loučí. | Foto: Reuters

Paříž - Na raketě pátého nasazeného Davida Ferrera ze Španělska skončila pouť Radka Štěpánka letošním French Open. Přestože český daviscupový reprezentant vedl 2:1 na sety, nakonec po pěti sadách podlehl.

Karvinský rodák se ujal v osmifinálovém zápase vedení, když v prvním setu využil jeden ze svých sedmi brejkbolů a získal ho v poměru 6:4. Pak se však českému tenistovi přestalo dařit první podání a druhá sada se stala kořistí Ferrera.

Blízko k postupu do čtvrtfinále byl Štěpánek po třetím dějiství, které získal snadno za třiadvacet minut a zdálo se, že španělský hráč už se na větší odpor nezmůže.

Jenže Ferrer zpřesnil své údery, zahrál několik výborných míčů a dovedl zápas až do pátého setu. V něm se rychle ujal vedení 4:0, když dvakrát prorazil podání českého reprezentanta. Štěpánek ještě zmobilizoval síly, snížil na 3:4 a šel podávat. Servis však po dvou dvojchybách znovu ztratil a Španěl už další drama nepřipustil.

Světová tenisová jednička Roger Federer pokračuje na grandslamovém turnaji French Open ve spolehlivém výkonu a po pondělní výhře nad domácím Francouzem Julienem Benneteauem si zajistila účast ve čtvrtfinále.

Švýcarský hráč se na kurtech Rolanda Garrose nenechal ovlivnit jak bouřlivou atmosférou, tak ani počasím vynucenou přestávkou a svého soupeře porazil 6:4, 7:5 a 7:5.

V další fázi ho čeká Chilan Fernando Gonzalez, který dopoledne vyřadil Američana Ginepriho.

Dinara Safinová vyřadila v pondělí světovou jedničku Marii Šarapovovou
Dinara Safinová vyřadila v pondělí světovou jedničku Marii Šarapovovou | Foto: Reuters

Dalším postupujícím se v mužském pavouku stál domácí Gael Monfils, jenž si poradil s Chorvatem Ljubičičem, přemožitelem Nikolaje Davyděnka. Francouz se ve čtvrtfinále střetne s Ferrerem.

S turnajem se naopak loučí ženská nasazená jednička Ruska Maria Šarapovová. Ta podlehla ve vyhecovaném duelu krajance Dinaře Safinové 7:6, 6:7 a 2:6 a podtrhla tak své dosavadní trápení na pařížské antuce.

Utkání se pro ní přitom vyvíjelo správným směrem a po získané první sadě měla na raketě ve druhém setu dokonce mečbol. Sestra Marata Safina však nesložila zbraně a dokázala se vyhraným tie-breakem dostat zpět do hry.

To pak korunovala bezchybnou agresivní hrou v posledním setu, kdy Šarapovové nedala žádnou výraznou šanci. Dvaadvacetiletá hráčka se v dalším kole utká s další Ruskou, Jelenou Dementěvovou.

Kvůli tmě pak bylo za vyrovnaného stavu 1:1 na sety v pondělí přerušeno osmifinálové utkání poslední české zástupkyně ve dvouhře Petry Kvitové. Ta svůj duel s Kanepiovou musela dohrát až v úterý.

Ve třetí sadě se jí však vůbec nevedlo, ztratila dvakrát podání a Estonka, která se představila i na nedávném antukovém turnaji v Praze, postoupila po výsledku 6:3, 3:6 a 6:1 do čtvrtfinále. V něm se utká se čtvrtou nasazenou Světlanou Kuzněcovovou z Ruska, která si v další dohrávce poradila s Běloruskou Azarenkovou.