Rosol vyhrál až v pěti setech, Češi jsou bod od semifinále

Lukáš Rosol v utkání proti Danielovi.
Lukáš Rosol a Radek Štěpánek zvedají ruce nad hlavu. Právě porazili japonský pár a zajistili České republice třetí semifinále Davisova poháru v řadě.
Narozdíl od pátečního trápení to v sobotu bylo o něco jednodušší. Rosol se Štěpánkem zvítězili po setech 6:4, 6:4, 6:4.
Vše sledoval japonský císař Akihito se svou chotí Michiko. Místním představitelům se poklonili všichni, i čeští tenisté přímo na dvorci.
Učijama a Ito nehráli špatně, v některých fázích zápasu byli dokonce lepším párem. Ovšem rozhodli větší zkušenosti české dvojice.
4. 4. 2014 14:00

Tokio - Čeští tenisté mají nakročeno ke třetí účasti v semifinále Davisova poháru za sebou.

Držitelé "salátové mísy" z posledních dvou let plní v Tokiu roli favoritů a Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem zajistili týmu kapitána Jaroslava Navrátila po úvodních dvouhrách vedení 2:0. Už jen bod tak stačí českému družstvu k postupu mezi elitní čtyřku.

Nejdříve Štěpánek v hale Ariake Coliseum zlomil po téměř čtyřech hodinách odpor Tacumy Ita a vyhrál 6:7, 7:6, 6:1 a 7:5. Lukáš Rosol pak jako česká jednička potřeboval pět setů, aby porazil Tara Daniela 6:4, 6:4, 3:6, 4:6 a 6:2.

O postupu mohou čeští tenisté rozhodnout už v sobotní čtyřhře. Do té jsou nahlášeni Štěpánek s Jiřím Veselým, ale toho nejspíše nahradí Rosol. Japonci nominovali Ita s Jasutakou Učijamou, ale i jejich kapitán může složení páru změnit.

Štěpánek: Celý zápas jsem se bránil

Ito, až 146. hráč světa, držel se Štěpánkem krok skoro celý zápas a ve výměnách od základní čáry zkušeného českého tenistu tlačil, ale často chyboval. Štěpánek na pomalejším povrchu jen občas zaútočil a těžil z 82 chyb soupeře.

"On neměl co ztratit a nastoupil do zápasu hodně agresivně. Ze všech pozic mě tlačil a hrál tak nízko, že jsem se prakticky celý zápas bránil a nebyl jsem schopen se dostat do svého útočného rytmu," řekl Štěpánek po utkání Radiožurnálu.

"I takové dny jsou, kdy se člověk necítí na kurtu nejlíp a musí najít cestu ven."

První set si zkomplikoval Štěpánek sám. Za stavu 5:3 sadu nedopodával, pak měl při servisu japonského hráče tři setboly, ale neuspěl a úvodní sadu prohrál ve zkrácené hře.

"Musel jsem si vynadat"

Štěpánek mohl přijít i o druhý set, ale setbol za stavu 5:6 odvrátil těžkým volejem a druhý tie-break zápasu ovládl, i když v něm prohrával už 3:5.

"Ten volej byl zázračný a určitě to byl klíčový moment utkání. Kdybych prohrával nula dva na sety, tak by situace byla daleko vážnější," řekl Štěpánek.

"Musel jsem si vynadat, povzbudit se a dát do toho srdce, který tam vždycky je. To mi pomohlo přežít druhý set a nakopnout se pro zbytek zápasu," prohlásil.

Jen ve třetím setu Štěpánek dominoval. Soupeř si za stavu 0:3 nechal na kurtu ošetřit břicho, ale pak hrál bez viditelného omezení. Vyrovnaný čtvrtý set Štěpánek rozhodl brejkem na 6:5 a zápas pak ukončil při svém servisu.

Rosol si pro snadnou výhru nedošel

Čtyřicátý hráč světa Rosol získal bezpečně první dva sety a zdálo se, že kráčí za klidnou výhrou.

Jenomže pak se nemohl trefit do prvního servisu, začal kazit a najednou mezi ním a 190. tenistou žebříčku ATP Danielem nebyl rozdíl. Ve výměnách byl naopak lepší japonský daviscupový nováček a Rosol další dva sety ztratil.

Daniel si tak vybojoval první pětisetový zápas kariéry. Do rozhodujícího dějství vstoupil Rosol důrazně. Znovu přesně a tvrdě podával, rychle vedl 3:0 a náskok proti náhradníkovi za zraněného Keie Nišikoriho už nepustil. Rosol proměnil první mečbol.

Českému týmu chybí v Japonsku Tomáš Berdych, který s předstihem oznámil, že zápas vynechá. Nišikori vypadl z japonské sestavy kvůli zraněnému tříslu. Dnes nemohl nastoupit ani Go Soeda (134.), který měl před losem horečku.

Výsledek:

Japonsko - Česko 0:2 po prvním dnu

Ito - Štěpánek 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 1:6, 5:7, Daniel - Rosol 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 2:6.