Štěpánek nevyužil tři mečboly. Srbové vyrovnali na 1:1

6. 4. 2012 22:45
Berdych - Troicki 3:0, Štěpánek - Tipsarevič 2:3
Radek Štěpánek podlehl po více než pětihodinové bitvě
Radek Štěpánek podlehl po více než pětihodinové bitvě | Foto: Eduard Erben

Praha - Stav čtvrtfinále Davisova poháru mezi Českem a Srbskem je po pátečních dvouhrách vyrovnaný 1:1.

Tomáš Berdych nejprve připsal českému týmu jednoznačným způsobem první bod, když porazil v pražské O2 areně za necelé dvě hodiny Viktora Troického v poměru 6:2, 6:1 a 6:2, čímž dosáhl vůbec nejlehčího vítězství v Davisově poháru v kariéře.

Poté však Radek Štěpánek nevyužil proti srbské jedničce Janku Tipsarevičovi tři mečboly a po více než pětihodinové bitvě prohrál v poměru 7:5, 4:6, 4:6, 6:4 a 7:9.

Závěr utkání byl velmi vypjatý. Po několika sporných rozhodnutích nepodal Tipsarevič ruku rozhodčímu, Štěpánek si místo podání ruky jen plácl s Tipsarevičem, ten zas odmítl podat ruku českému kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi a navíc si zlost vylil na podavači míčů.

Online reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE
Berdych: Chtěl jsem se divákům odměnit za tu atmosféru

První set zápasu Štěpánka s Tipsarevičem výrazně ovlivnila situace z třetí hry, kdy měl Tipsarevič brejkbol.

Míček po Štěpánkově kraťasu dopadl na zem dvakrát, proto český tenista přestal hrát a na Tipsarevičův odehraný míč nereagoval. Sudí na umpiru Pascal Maria si toho však nevšiml, a přes mohutné protesty českého týmu připsal bod Srbovi.

Diváci poté při každém Tipsarevičově podání pískali a to Srba znervóznilo natolik, že za stavu 4:3 při brejkbolu Štěpánka udělal dvojchybu. Štěpánka srovnání stavu nabudilo a za stavu 6:5 využil hned první setbol.

Jenže hned v první hře druhé sady přišel o svůj servis, a přestože si jej v následující hře vzal zpět, za stavu 2:2 o něj opět přišel a na podání mnohem jistější Tipsarevič toho poté využil k vyrovnání setů na 1:1.

Janko Tipsarevič
Janko Tipsarevič | Foto: Eduard Erben

Třiatřicetiletý český tenista přišel o servis i v úvodu třetí sady a i tentokrát toho o šest let mladší Srb využil k zisku celého setu.

A když Štěpánek za stavu 2:2 ve čtvrtém setu opět o svůj servis přišel, zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Jenže za stavu 3:4 zabojoval a získal výhodu servisu zpět.

A když poté uhájil svůj servis, byl pod tlakem Tipsarevič, a ten si s ním neporadil. Při Štěpánkově brejkbolu udělal dvojchybu, i když se s tím Tipsarevič ani srbská lavička nemohli smířit a deset minut se kvůli tomu nehrálo.

I v pátém setu přišel Štěpánek o svůj servis jako první a to opět za stavu 2:2, jenže hned vzápětí získal podání zpět. Poté si oba tenisté své servisy dlouho drželi, a to přesto, že měl Štěpánek za stavu 6:5 mečbol a o dvě hry později dokonce dva.

V patnácté hře rozhodujícího setu naopak Štěpánek udělal při svém servisu dvě dvojchyby, a přestože Tipsarevič první brejkbol nevyužil, ten druhý už ano. Srb při svém podání získaný brejk využil, když proměnil hned svůj první mečbol.

Berdych: Lidi mě hnali, chtěl jsem jim to vrátit

Berdych vstoupil do zápasu velice soustředěně, což se vůbec nedá říci o jeho soupeři. Troicki se rozčiloval hned po ztrátě svého prvního servisu, po druhém gemu navíc u hlavního rozhodčího zápasu reklamoval špatné míče.

Tomáš Berdych svého soupeře doslova zdeptal
Tomáš Berdych svého soupeře doslova zdeptal | Foto: Reuters

Šestadvacetiletý český tenista toho využil, Troického opět brejknul a dostal se do vedení 4:0. Stejně starý srbský tenista se sice poté uklidnil, Berdych však byl při svém servisu nekompromisní a první set dovedl k výhře v poměru 6:2.

"Lidi mě hnali a to rychlé vítězství bylo velkou odměnou za jeho povzbuzování. Nejvíc se to zlomilo hned ve druhém gemu, kdy jsem si po velkém boji uhrál svůj servis a pak pokračoval na vlně," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Druhý set byl kopií toho prvního, Berdych vzal soupeři jeho první dva servisy, za stavu 5:1 Troického brejknul znovu a získal v poklidu druhý set. Ve třetí sadě sice Srb své dva úvodní servisy uhrál, od stavu 2:2 však prohrál čtyři hry v řadě.

Berdych uhrál za celý zápas 34 vítězných úderů a po hodině a 50 minutách zaznamenal 31. výhru v soutěži.

"Všechno šlo podle plánu, podařilo se mi dobře servírovat, vůbec jsem si tím nepřipustil tlak na svůj servis. Naopak sám jsem využíval šance na brejky," přiznal Berdych recept na úspěch.

"Plán byl nepouštět ho do jeho aktivní hry, čímž bych ho dostal na koně. Naopak jsem se sám pouštěl do aktivní hry a nedal jsem mu šanci," dodal.