Wawrinka spráskal Berdycha na Turnaji mistrů za 58 minut

Tomáš Berdych stejně jako na Australian Open na Wawrinku nestačil.
Stan Wawrinka sice vyhrál hned devět duelů nad českou jedničkou, ale Berdych si před utkáním věřil. Na rozdíl od Švýcara měl formu
Vyhrál totiž turnaj ve Stockholmu, zahrál si o titul v Pekingu, semifinále v Paříži ...
... zatímco Wawrinka od US Open vyhrál pouhé dva zápasy.
Jenže na kurtu londýnské O2 arény to vypadalo úplně obráceně.
Aktualizováno 10. 11. 2014 22:14
Tomáš Berdych nezvládl úvod Turnaje mistrů, v prvním utkání hladce podlehl Stanu Wawrinkovi 1:6, 1:6.

Londýn - Levou nohou vstoupil do letošního Turnaje mistrů český tenista Tomáš Berdych. Na úvod elitního dostaveníčka v pondělí podlehl šampionovi Australian Open Stanu Wawrinkovi 1:6, 1:6.

Podobně tvrdou lekci dostal v jihoslovanském souboji Chorvat Marin Čilič, které srbský tenista Novak Djokovič vyprovodil z kurtu se zcela stejným výsledkem 6:1, 6:1. Čilič tak bude ve středu Berdychovým soupeřem v souboji o poslední naději na semifinále.

Český hráč přitom byl kvůli své podzimní formě před utkáním favoritem, jenže na kurtu byl jednoznačně lepší Wawrinka, který navíc dovedně využíval časté Berdychovy chyby a udělal z duelu nečekaně jednoznačnou záležitost.

"S Tomášem to bývají vždycky těžké zápasy, ale pokaždé se mi na něj podaří najít nějaký recept. S tím jak jsem dneska hrál, jsem naprosto spokojený," řekl po utkání diplomaticky Wawrinka.

"Bohužel to byl můj nejhorší zápas sezony. Nechal jsem si ho na start Turnaje mistrů. To není nejlepší věc na začátek, ale takové dny jsou," uvedl Berdych. "Teď je konec. Člověk musí koukat dopředu, najít cestu pro další dny a nechat toto někde hodně daleko a pokusit se přijít s lepším tenisem."

Kanára sotva odvrátil

Úvod utkání jakoby předznamenal dění celého bleskového duelu. Wawrinka začal čistou hrou, zatímco Berdych se při svém servisu trápil a nakonec jej soupeř hned brejknul. Švýcarský hráč pokračoval i nadále ve výborném podání a při výměnách mu stačilo nekazit.

Nakonec byl Berdych rád, že neslyšel zpívat kanára, neboť za šestnáct minut prohrával 0:5 a vyhrál jen pět fiftýnů. Setbol při svém podání ovšem dokázal odvrátit a nakonec úvodní dějství, které příznačně završilo Švýcarovo eso, prohrál 1:6.

"Cítil jsem se opravdu dobře, nejsem unavený, fyzicky ani psychicky. Prostě to byl špatný den," prohlásil Berdych.

Porážce zabránit nedokázal

V druhém setu sice na první pokus Berdych podání udržel, jenže za stavu 1:1 opět dokázal Wawrinka servis soupeře rozebrat, a z této rány už se česká jednička nevzpamatovala.

A to i přesto, že se na pohled v druhém setu ve své hře poněkud zlepšila a vypadalo to, že partie bude pokračovat s důstojnějším projevem světové sedmičky.  Berdych nakonec zápas prohrál za 58 minut poměrem 1:6, 1:6.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 6,5 milionu dolarů):

Dvouhra:

Skupina A: Wawrinka (3-Švýc.) - Berdych (6-ČR) 6:1, 6:1, Djokovič (1-Srb.) - Čilič (8-Chorv.) 6:1, 6:1.

Čtyřhra:

Skupina A: Kubot, Lindstedt (8-Pol./Švéd.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 7:6 (7:3), 6:3, Peya, Soares (3-Rak./Braz.) - Rojer, Tecau (5-Niz./Rum.) 6:3, 3:6, 12:10.