Skokanka roku! Soukalová předjela 25 závodnic a byla čtvrtá

11. 2. 2014 16:30
Gabriela Soukalová dohnala více jak minutovou ztrátu z nedělního sprintu, kdy skončila až na 29. místě, a v úterním pokračování skončila na skvělé čtvrté pozici.
Gabriela Soukalová na olympijském závodě
Gabriela Soukalová na olympijském závodě | Foto: ČTK

Krasnaja Polnaja - Neuvěřitelné drama se strhlo ve stíhacím biatlonovém závodě žen. Gabriela Soukalová dohnala více jak minutovou ztrátu z nedělního sprintu, kdy skončila až na 29. místě, a v úterním pokračování skončila na skvělé čtvrté pozici. Na bronz jí chybělo necelých šest vteřin.

"Všichni se mě ptají, jestli jsem zklamaná, ale já vůbec nejsem," řekla po závodu Soukalová. "Byl to velmi dobrý výkon. Před závodem jsem si říkala, že bych mohla být s čistou střelbou do desítky, ale že by to vyšlo i s jednou chybou na čtvrté místo, to jsem si ani nepomyslela," prohlásila.

Na medaili prý neměla. "Víc to nešlo, vydala jsem se z celé Gábiny," uvedla vítězka tří závodů Světového poháru v této sezoně.

Závod ovládla Běloruska Darja Domračevová před Norkou Torou Bergerovu a Slovinkou Tejou Gregorinovou.

Sedmadvacetiletá Domračevová si tak dojela pro první olympijské zlato v kariéře, momentálně druhá žena Světového poháru dosud měla na kontě bronz z Vancouveru. Bergerová, která vede hodnocení seriálu, dnes získala rovněž svou druhou olympijskou medaili. Gregorinová slaví premiérový cenný kov pod pěti kruhy.

Veronika Vítková, která startovala z 16. pozice kvůli nepřesné střelbě klesla na 21. příčku.

Po první střelbě byla hned ve dvacítce

Soukalová vstupovala do závodu uvolněná a s tím, že může ve stíhacím závodu jen získat, protože na první Anastasii Kuzminovou ze Slovenska ztrácela po sprintu minutu a jedenáct vteřin.

Jenže česká ženská jednička zastřílela první položku čistě a hned se posunula do první dvacítky, zároveň skvěle běžela a ztrátu na čelo závodu rychle stahovala. Vítková oproti jednou chybovala a vypadla z první dvacítky.

Na druhé čisté ležce už Soukalová odjížděla jako desátá závodnice startovního pole a v polovině desetikilometrové trati ztrácela na medaili jen 13 vteřin. Naopak jednou minula vedoucí Kuzminová a pořadí na předních místech se promíchalo.

Rozhodla chyba na poslední položce

Česká reprezentantka poté pokračovala v úžasné stíhací jízdě, zvládla stojku a na poslední položku už přijížděla jako třetí žena průběžného pořadí. Bohužel při čtvrtém výstřelu jednou minula a musela na trestný okruh.

Spolu s ní sice na poslední položce chybovala i Bergerová a Kuzminová, ale Češka už v závěru neměla dost sil na to, aby dohnala na třetím místě jedoucí Gregorinovou.

I tak si ale vítězka tří závodů Světového poháru v této sezoně připsala nejlepší olympijské umístění v kariéře a překonala tak 25 závodnic před sebou.

Vítková po úvodní chybě sice dvakrát zastřilela čistě, ale na poslední položce znovu jednou minula a musela se tak spokojit s 21. místem. Eva Puskarčíková dojela na 42. pozici a Jitka Landová finišovala jako 52.