Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň
Jelena Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň
Jelena Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň | Foto: Reuters

Praha - Olympijská vítězka z Pekingu Jelena Dementěvová ukončila kariéru.

Ruská tenistka, která je dlouhodobě považována za nejkrásnější ženu na okruhu WTA, svým rozhodnutím šokovala na Turnaji mistryň v Dauhá hned poté, co prohrála v poměru 4:6 a 2:6 svůj závěrečný zápas proti Italce Francesce Schiavoneové.

Devětadvacetiletá Ruska, která nevyhrála jediný grandslamový turnaj, si vzala slovo hned po závěrečném míčku. "Letos je to pro mě v Dauhá mimořádné, protože je to můj poslední turnaj," citovala ji agentura Reuters.

Čtetě také: Dánka Wozniacká zakončí sezonu jako světová jednička

"Ukončit po sezoně kariéru jsem se rozhodla už na začátku roku. Nezviklala mě ani rodina, která mě přesvědčovala, abych hrála ještě dvě sezony. Byli překvapení. Nikomu z nich jsem tím asi neudělala radost, možná s výjimkou mého přítele," dodala.

Naznačila také, kam se budou ubírat její další kroky. "Myslím, že jsem na tu velkou životní změnu připravená. Bude to něco úplně jiného. Budu ale určitě pokračovat ve studiu na univerzitě v Moskvě," uvedla s úsměvem.

Svým rozhodnutím rozplakala svou krajanku Věru Zvonarevovou i Belgičanku Kim Clijstersovou, které se chystaly k následujícímu vzájemnému zápasu.

"Celá země je na tebe hrdá. Udělala jsi toho spoustu nejen pro ruský tenis, ale pro celý sport. Jsi velkou inspirací a vzorem pro děti," řekla za všechny tenistky Zvonarevová.

Dementěvová byla stálicí světového tenisu, na Turnaji mistyň nechyběla ani jednou za posledních jedenáct let, což je unikát. Celkem získala 16 turnajových titulů ve dvouhře a šest ve čtyřhře, ve světovém žebříčku byla nejvýše na třetím místě loni v dubnu.

Kromě olympijského vítězství v Pekingu si zahrála i ve finále her v Sydney v roce 2000, dvakrát byla i ve finále grandslamu, v roce 2004 však na French Open i US Open neuspěla.

Turnaj mistryň v Dauhá (tvrdý povrch, dotace 4,55 milionu dolarů):

Kaštanová skupina:

Schiavoneová (4-It.) - Dementěvová (7-Rus.) 6:4, 6:2.

Konečná tabulka:

1. Stosurová 3 2 1 5:2 40:32 2
2. Wozniacká 3 2 1 4:3 34:22 2
3. Schiavoneová 3 1 2 3:4 28:33 1
4. Dementěvová 3 1 2 2:5 25:40 1

Bílá skupina:

Zvonarevová (2-Rus.) - Clijstersová (3-Belg.) 6:4, 7:5, Azarenková (8-Běl.) - Jankovičová (6-Srb.) 6:4, 6:1.

1. Zvonarevová 3 3 0 6:0 38:22 3
2. Clijstersová 3 2 1 4:3 38:30 2
3. Azarenková 3 1 2 3:4 34:35 1
4. Jankovičová 3 0 3 0:6 13:36 0