Ruská tenisová kráska Dementěvová ukončila kariéru

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
29. 10. 2010 21:45
Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň
Jelena Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň
Jelena Dementěvová ohlásila konec kariéry na Turnaji mistryň | Foto: Reuters

Praha - Olympijská vítězka z Pekingu Jelena Dementěvová ukončila kariéru.

Ruská tenistka, která je dlouhodobě považována za nejkrásnější ženu na okruhu WTA, svým rozhodnutím šokovala na Turnaji mistryň v Dauhá hned poté, co prohrála v poměru 4:6 a 2:6 svůj závěrečný zápas proti Italce Francesce Schiavoneové.

Devětadvacetiletá Ruska, která nevyhrála jediný grandslamový turnaj, si vzala slovo hned po závěrečném míčku. "Letos je to pro mě v Dauhá mimořádné, protože je to můj poslední turnaj," citovala ji agentura Reuters.

Čtetě také: Dánka Wozniacká zakončí sezonu jako světová jednička

"Ukončit po sezoně kariéru jsem se rozhodla už na začátku roku. Nezviklala mě ani rodina, která mě přesvědčovala, abych hrála ještě dvě sezony. Byli překvapení. Nikomu z nich jsem tím asi neudělala radost, možná s výjimkou mého přítele," dodala.

Foto: Reuters

Naznačila také, kam se budou ubírat její další kroky. "Myslím, že jsem na tu velkou životní změnu připravená. Bude to něco úplně jiného. Budu ale určitě pokračovat ve studiu na univerzitě v Moskvě," uvedla s úsměvem.

Svým rozhodnutím rozplakala svou krajanku Věru Zvonarevovou i Belgičanku Kim Clijstersovou, které se chystaly k následujícímu vzájemnému zápasu.

"Celá země je na tebe hrdá. Udělala jsi toho spoustu nejen pro ruský tenis, ale pro celý sport. Jsi velkou inspirací a vzorem pro děti," řekla za všechny tenistky Zvonarevová.

Dementěvová byla stálicí světového tenisu, na Turnaji mistyň nechyběla ani jednou za posledních jedenáct let, což je unikát. Celkem získala 16 turnajových titulů ve dvouhře a šest ve čtyřhře, ve světovém žebříčku byla nejvýše na třetím místě loni v dubnu.

Kromě olympijského vítězství v Pekingu si zahrála i ve finále her v Sydney v roce 2000, dvakrát byla i ve finále grandslamu, v roce 2004 však na French Open i US Open neuspěla. 

Turnaj mistryň v Dauhá (tvrdý povrch, dotace 4,55 milionu dolarů):

Kaštanová skupina:

Schiavoneová (4-It.) - Dementěvová (7-Rus.) 6:4, 6:2.

Konečná tabulka:

1. Stosurová 3 2 1 5:2 40:32 2
2. Wozniacká 3 2 1 4:3 34:22 2
3. Schiavoneová 3 1 2 3:4 28:33 1
4. Dementěvová 3 1 2 2:5 25:40 1

Bílá skupina:

Zvonarevová (2-Rus.) - Clijstersová (3-Belg.) 6:4, 7:5, Azarenková (8-Běl.) - Jankovičová (6-Srb.) 6:4, 6:1.

Konečná tabulka:

1. Zvonarevová 3 3 0 6:0 38:22 3
2. Clijstersová 3 2 1 4:3 38:30 2
3. Azarenková 3 1 2 3:4 34:35 1
4. Jankovičová 3 0 3 0:6 13:36 0

Semifinálové dvojice:

Zvonarevová - Wozniacká, Stosurová - Clijstersová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy