Rekord a páté místo. Záře plavkyně Baumrtové nehasne

16. 12. 2012 18:57
Simona Baumrtová při závodě.
Simona Baumrtová při závodě. | Foto: Reuters

Istanbul - Plavkyně Simona Baumrtová zaplavala ve svém třetím finále na mistrovství světa v krátkém bazénu další český rekord a v závodě na 50 metrů znak s ním vybojovala páté místo.

Vlastní národní maximum, které vytvořila na nedávném mistrovství Evropy v Chartres a v semifinále v Istanbulu ho vyrovnala, zlepšila o sedm setin na 26,61 sekundy.

Závod vyhrála v rekordu šampionátu 25,95 Číňanka Čao Ťing, druhá byla se ztrátou osmnácti setin Američanka Olivia Smoligaová, vítězka ze stovky, bronz vybojovala Polka Aleksandra Urbanczyková, za kterou Baumrtová zaostala o jedenáct setin.

Bilance Baumrtové: celkem šest medailí v roce 2012

Jednadvacetiletá Baumrtová v Istanbulu završila životní sezonu, v níž byla nejlepší českou plaveckou olympioničkou a na ME v krátkém i dlouhém bazénu a na MS v krátkém bazénu vybojovala celkem pět bronzových medailí v individuálních závodech a jedno stříbro ve štafetě. V Istanbulu byla ještě třetí na stovce a osmá na nejdelší dvoustovce.

Pro úspěšné české plavání to bylo poslední vystoupení v tureckém bazénu. Martina Moravčíková si sice vylepšila v rozplavbě na 200 metrů prsa osobní rekord na 2:24,48, ale do finále ze 16. místa nepostoupila.

Osobní rekord zaplavala ráno i Barbora Závadová na kraulařské dvoustovce, ale čas 1:59,67 stačil specialistce na polohovku jen na 32. místo.