reklama
 
 

Pyreneje ovládl Vanendert, Kreuziger ztrácí sto minut

16. 7. 2011
Cunego se v průběžném pořadí propadl na 8. místo

Plateau de Beille - Horské etapy v Pyrenejích na letošním Tour de France ovládla belgicko-španělská dvojice Jelle Vanendert - Samuel Sánchez.

Zatímco ve čtvrteční etapě se závěrečným výstupem na Luz Ardiden vyhrál olympijský vítěz z Pekingu Sánchez těsně před Belgičanem, sobotní 14.etapu s cílem na vrchu Plateau de Beille (167,5 km) ovládl Vanendert o 21 sekund před Španělem a získal premiérové vítězství na Tour.

Oba cyklisté se osamostnili v závěrečných kilometrech ze skupiny největších favoritů.

V ní se v závěrečném stoupání několikrát pokusil nastoupit Lucemburčan Andy Schleck, ale ostatní favorité, jeho bratr Franck, obhájce prvenství Španěl Alberto Contador, Australan Cadel Evans či Ital Ivan Basso, na něj, s výjimkou finiše, dokázali zareagovat.

Čtěte také:
Lurdské zjevení: horskou etapu vyhrál sprinter Hushovd

Mladší z bratrů Schlecků nakonec zaostal za Vanendertem o tři čtvrtě minuty, ostatní favorité dojeli o tři sekundy za ním.

Stejně si vedl i vedoucí muž průběžného pořadí Francouz Thomas Voeckler, který přes prognózy expertů i svých slov dokázal s ostatními bez problémů držet krok, a udržel si tak náskok 1:49 minuty před druhým Frankem Schleckem. 

"Nevím, co na to říct. Jsem opravdu v šoku. Doufal jsem, že vedení udržím alespoň o sekundy. Rozhodně jsem nečekal, že budu držet krok s favority. Jel jsem na doraz a myslím, že i ostatní do toho dávali všechno," přiznal po závodě Voeckler.

V průběžném pořadí se naopak propadl Ital Damiano Cunego, před nějž se na šesté místo dostal Sánchez, sedmé místo pak zůstalo Contadorovi. Z elitní desítky pak vypadl Belgičan Philippe Gilbert.

Kreuziger: Vytipuju si v Alpách jednu etapu a zaútočím

Roman Kreuziger dojel s pelotonem až pod poslední vrchol, pak se od něj dobrovolně odpojil. Na Vanenderta ztratil přes 17 minut a skončil 74. Na Voecklera pak v průběžném pořadí ztrácí už téměř 100 minut.

"Cítil jsem se trochu líp než včera, ale ta skupina ujela dřív, než jsem čekal, a tak jsem do toho nešel. Zkusím to v Alpách, pořád platí, že chci vyhrát etapu. Jednu si vytipuju a půjdu do toho. Věřím, že na to mám," uvedl český jezdec na svém webu.

V neděli je na programu převážně rovinatá etapa z Limoux do Montpelier (192,5). Podle Kreuzigra bude vyhovovat hlavně sprinterům a o celkovém vítězi se rozhodne v Alpách.

"Voeckler se drží docela v pohodě, ale jeden den se asi zlomí. Rozhodnou Alpy, Pyreneje zatím jen napověděly, kdo na to má," dodal Kreuziger.

Výsledky:

1. Vanendert (Belg.) 5:13:25, 2. S. Sánchez (Šp.) -21, 3. A. Schleck (Luc.) -46, 4. Evans (Austr.), 5. Uran (Kol.), 6. Contador (Šp.), 7. Voeckler (Fr.), 8. F. Schleck (Luc.), 9. Peraud, 10. Rolland (oba Fr.) všichni -48,...74. Kreuziger -17:03.

Průběžné pořadí:

1. Voeckler 61:04:10, 2. F. Schleck -1:49, 3. Evans -2:06, 4. A. Schleck -2:15, 5. Basso (It.) -3:16, 6. S. Sánchez -3:44, 7. Contador -4:00, 8. Cunego (It.) -4:01, 9. Danielson (USA) -5:46, 10. De Weert (Belg.) -6:18, ...106. Kreuziger -1:39:37.

.

autor: Jaroslav Šindelář | 16. 7. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama