Prostějov zlobil, ale Nymburk má mečbol

ČTK, SportPlus
6. 6. 2007 20:00
Prostějov - Basketbalisté Nymburka se po druhém finálovém vítězství přiblížili k zisku čtvrtého titulu v české lize za sebou.

Prostějovští před vyprodanou domácí halou vstoupili do zápasu daleko lépe a vedli dokonce o deset bodů, ale obhájce titulu postupně zlepšil střelbu ze střední a větší vzdálenosti a v průběhu druhé čtvrtiny srovnal skóre.

Vyhecovaní domácí basketbalisté se snažili dlouho vzdorovat, ale Nymburk si vypracoval několikabodové vedení, které už do konce zápasu nepustil. Domácí ještě v poslední čtvrtině dokázali stáhnout náskok Nymburka na šest bodů, ale v koncovce si zkušení hráči hostů výhru pohlídali.

V sérii se tak ujali vedení 2:0 na zápasy a v sobotu budou moci doma slavit historický čtvrtý titul v české lize za sebou.

V prvních osmi minutách domácí basketbalisté přehrávali soupeře nejen lepší obranou, ale po získání míče i rychlými protiútoky a hlavně přesnější koncovkou. Naopak Nymburk začátek doslova prospal, při pomalém a průhledném zakládání útoků ztrácel míče a hráčům chyběla i střelecká jistota.

Po osmi minutách vedl Prostějov už jedenáctibodovým náskokem 24:13, jenže ještě v závěru první čtvrtiny se stačil Nymburk probrat. Zrychlil pohyb i důraz v obraně, utěsnil podkošový prostor a domácí hráči zcela vypadli z role. Střelecky se v týmu Nymburka začalo dařit Mackovi a Rančíkovi a po deseti minutách už vedl Prostějov pouze rozdílem čtyř bodů 24:20.

I toto manko aktivně hrající Nymburk stačil smazat, po přesných tříbodových střelách postupně otočil výsledek a do přestávky získal šestibodový náskok 44:38. Na zvratu se podepsala skutečnost, že domácí hráči ztratili v bouřlivém prostředí klid a pohodu v zakončení hlavně z tříbodového území.

Nymburský trenér Muli Kacurin zářil po utkání spokojeností.

"V začátku zápasu ještě byli naši hráči zřejmě myšlenkami v prvním zápase, který jsme hladce vyhráli. Měli jsme v naší hře v úvodu dost mezer a náš výkon byl špatný. Od závěru první čtvrtiny jsme zlepšili doskakování a hráli agresivněji v obraně, kterou jsme změnili na zónové bránění, což dopomohlo k otočení výsledku. Rozhodně se pokusíme už v sobotu rozhodnout o celé sérii," poznamenal Kacurin.

I když se v závěru ještě Prostějov snažil o zvrat, střelecky se dařilo pouze oběma Američanům Crispovi a Bryanovi, který ale necelé čtyři minuty před koncem musel po pěti osobních chybách předčasně odstoupit. V závěru se sice ještě Prostějov přiblížil na čtyřbodový rozdíl, ale takticky dobře hrající Nymburk koncovku zvládl a zvrat nepřipustil.

Také proto, že Prostějov často fauloval a kvůli pěti osobním chybám nedohráli ani Czudek, Nečas a Tomaszek a Nymburk dal třetinu bodů z trestných hodů.

"Už tradičně jsme měli velké problémy s fauly. Vyšel nám sice vstup do zápasu, přestali jsme ale hrát přes Bryana. V závěru jsme se pokoušeli ještě o zvrat, měli jsme k němu krůček. Nymburk má však zkušený tým a jeho hráči nepodlehli nervozitě a s přehledem došli k vítězství," uvedl po zápase domácí trenér Miroslav Marko.

"Prohráváme sice už 0:2 na zápasy, ale rozhodně se ještě nevzdáváme a pokusíme se vrátit sérii za týden do Prostějova," dodal.

Výsledek - 2. finále:
BK Prostějov - ČEZ Nymburk 80:90 (24:20, 38:44, 56:63)
Nejvíce bodů: Crisp 22, Bryan 16, Novák 14, Nečas 11 - Mack 27, Rančík 21, Sokolovský 17. Rozhodčí: Dolinek, Macela, Vrážel. Fauly: 31:20. Trestné hody: 17/13 - 39/31. Trojky: 9:3. Diváci: 2000. Nejlepší hráč: Muck. Stav série: 0:2.

Do boje o bronz vstoupilo lépe Brno

Basketbalisté A Plus ŽS Brno ve středu porazili v prvním zápase o třetí místo v lize Děčín 83:79, když měli průběh celého utkání pod kontrolou. Severočeši zlobili pouze v úvodní čtvrtině, kdy vedli rozdílem čtyř bodů. Druhé utkání série na dvě výhry je na programu v sobotu v Děčíně.

Brňané stačili ještě v první čtvrtině kvalitní obranou skóre rychle otočit, v koncovce se nejčastěji prosazovali Vrubl a Roland. Po změně stran vedlo Brno dokonce už šestnáctibodovým rozdílem 58:42. Děčín sice mohutně stahoval ztrátu, měl však jedinou střeleckou oporu v Sandersovi, jenž stačil ještě tříbodovým košem v poslední sekundě alespoň zkorigovat konečný výsledek.

"Na našem výkonu byla částečně znát dlouhá herní pauza. Cením si ale bojovnosti, která ale vedla také k častým ztrátám míčů. Naše hra byla značně nevyvážená, neboť jsme střídali skvělé momenty se školáckými chybami. Takže jsme ani navzdory šestnáctibodovému náskoku neměli do poslední minuty jistý úspěch," uvedl asistent trenéra Brňanů Libor Jeřábek.

Trenér Děčína Pavel Budínský nebyl plně spokojen s výkonem svých svěřenců. "Nesetřásli jsme stopy zklamání po semifinálovém nezdaru s Prostějovem. Po většinu zápasu jsme dotahovali náskok soupeře. Věřil jsem stále ve zvrat, chyběl nám ale větší důraz v obraně," řekl Budínský.

Výsledek:
A Plus ŽS Brno - BK Děčín 83:79 (27:25, 47:40, 59:55)
Nejvíce bodů: Vrubl 22, Roland 18, Benda 13, Prach 12 - Sanders 24, Miloš a Houška po 15. Rozhodčí: Vyklický, Galajda, Vondráček. Fauly: 19:24. Trestné hody: 21/16 - 21/20. Trojky: 7:7. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Vrubl. Stav série: 1:0.