Pražský mezinárodní maraton vyhrál Keňan Barus

8. 5. 2011 12:00
Časem 2:07:08 vytvořil nový osobní rekord
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vítězem sedmnáctého ročníku Pražského mezinárodního maratonu se stal keňský vytrvalec Benson Kipchumba Barus, který si neoficiálním časem 2:07:08 vytvořil nový osobní rekord.

Druhý byl Kenneth Mburu Mungara, triumf Keňanů dokonal třetí Samuel Kiplimo Kosgei, který si odbyl na maratonské trati debut.

Závod žen vyhrála způsobem start - cíl největší favoritka Lydia Cheromeiová rovněž z Keni, která vytvořila neoficiálním časem 2:22:34 nový a velmi kvalitní traťový rekord. Ten držela její krajanka Helena Kiropová loňským výkonem 2:25:29.

Mutaiův světový rekord v maratonu nakonec nebyl uznán

Barus si vítězství cenil zejména proto, že na startu se prý cítil trochu unaven. "Ale pak jsem se rozběhl a nakonec z toho je velmi dobrý výkon. Samozřejmě musím být rád za vítězství v takovém času. Osobní rekord mě motivoval," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi Barus.

Za rekordem trati Keňana Eliuda Kiptanuie zaostal o minutu a půl.

Českým mistrem se stal Petr Pechek

Ženská vítězka už na konci závodu byla ráda, že už je po maratonu. "Už mi trochu docházely síly, ale viděla jsem, že běžím rychle a na rekord, takže to mě motivovalo," vykládala v cíli Cheromeiová, která si vylepšila osobní maximum skoro o půl minuty.

"Z toho mám velkou radost i z toho, že se mi tady v Praze daří," upozornila na skutečnost, že drží také rekord Pražského půlmaratonu.

Mistrem České republiky se stal Petr Pechek, který doběhl do cíle v osobním rekordu 2:18:28 a za limitem na mistrovství světa zaostal o necelou minutu a půl.

"Bylo to hodně těžké, protože bylo docela teplo a navíc se to rozběhlo rychle," řekl v cíli obhájce titulu.

"Nakonec to ale vyšlo, takový čas jsem vůbec nečekal, jsem nadšený, vyšlo to opravdu super," radoval se. Druhý mezi domácím běžci skončil Robert Krupička.

Závod měl poprvé nejvyšší ocenění Gold Label Mezinárodní asociace atletických federací IAAF a na start maratonu se postavilo více než 8500 závodníků z devadesáti zemí. Trať po několika letech opět vedla přes Karlův most, jehož oprava letos skončila.

Na prize money bylo vyčleněno 66 tisíc eur, více než 1,5 milionu korun. Vítězové hlavních kategorií dostanou 15 tisíc eur.