Pljuščenko se zranil a v Soči ukončil závodní kariéru

ČTK ČTK
13. 2. 2014 17:09
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko odstoupil bezprostředně před krátkým programem z olympijské soutěže.
Jevgenij Pljuščenko se loučí s diváky
Jevgenij Pljuščenko se loučí s diváky | Foto: Reuters

Soči - Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko odstoupil bezprostředně před krátkým programem z olympijské soutěže. Olympijský šampion z Turína si během rozbruslení poranil operovaná záda. Na domácí olympiádě v Soči tak ke zlatu ze soutěže družstev žádnou další medaili nepřidá.

Reportáž ze závodu mužů v krátkém programu naleznete ZDE!

Pljuščenko, který vedle turínského zlata získal ještě stříbrné medaile v Salt Lake City a Vancouveru, upadl při trojitém axelu a chytil se za záda. Pak se o tentýž skok během rozjížďky pokusil znovu, ale opět měl nečistý výjezd a v jeho tváři se objevila bolestivá grimasa. Odjel k mantinelu a při rozhovoru s trenérem Alexejem Mišinem se držel za bedra.

Po prvním nevydařeném axelu ho zřejmě od bolavé páteře navíc zabolela noha a po druhém nevydařeném výjezdu se cítil ještě hůř. "Ani jsem po něm necítil nohy," prozradil.

"Příčinou byla velká zátěž"

Měl nastoupit jako první ve druhé skupině krasobruslařů, ale místo toho po oznámení svého jména zamířil k rozhodčím a sdělil jim, že kvůli zranění nemůže nastoupit. "Takhle jsem tu kariéru nechtěl ukončit. Je mi líto, že se fanoušci nedočkali toho, na co čekali, ale chci zůstat zdravý. Je to pro mě strašně těžké, skoro jsem se rozbrečel," řekl trojnásobný mistr světa a sedminásobný evropský šampion.

Bolesti pocítil poprvé ve středu, když při tréninku upadl při čtverném toeloopu. Posteskl si, že jeho tělo neuneslo nápor olympijských her, na nichž jako jediný kvalifikovaný ruský krasobruslař musel absolvovat kompletní soutěž družstev. "Příčinou byla příliš velká zátěž. Nevím, jestli nebudu muset na operaci," dodal šampion, který už má za sebou tucet chirurgických zákroků na různých částech těla.

Na dnešním tréninku prakticky nebyl schopen skákat. "Bruslil jsem tak maximálně sedm minut. Ale zkoušel jsem to dneska znovu, znovu a znovu," vyprávěl. Než přišel do haly na krátký program, vzal si čtyři prášky proti bolesti.

Pokud by se rozhodl odstoupit dříve, mohl by za něj nastoupit náhradník. Aktuální ruský mistr Maxim Kovtun však nebyl připraven přijet do Soči, řekl ministr sportu Vitalij Mutko.

Trenér: Pokračovat by nemělo smysl

Podle Pljuščenkova trenéra Alexeje Mišina skutečně nemá smysl, aby ruský veterán pokračoval v kariéře. "Možná, až bude krasobruslení na programu paralympijských her," poznamenal.

Pljuščenko loni podstoupil operaci zad a po druhém místě na domácím šampionátu se na své čtvrté olympijské hry nominoval na poslední chvíli. Pomohlo mu k tomu kontrolní vystoupení před rozhodčími, které se uskutečnilo za zavřenými dveřmi a v němž předvedl dva čtverné skoky.

V Soči Pljuščenko pomohl ruskému družstvu k triumfu druhým místem v krátkém programu a výhrou ve volné jízdě. V první části soutěže si výkonem 91,39 bodu vytvořil nový osobní rekord a chtěl zaútočit na čtvrtou individuální medaili. Po soutěži družstev prohlásil, že se ve volné jízdě chystá předvést ojedinělou kombinaci trojitého axelu s trojitým flipem. Bolavá záda ho však nakonec nepustila ani do krátkého programu.

Teď ho čeká odpočinek a léčba, ale plánuje bruslit dál. I když už nebude usilovat o medaile, plánuje účast na exhibicích.

POHLEDEM VĚRY TAUCHMANOVÉ (vedoucí českých krasobruslařů)

Od okamžiku, kdy byl do týmu Ruska nominován Jevgenij Pljuščenko, krasobruslařský svět téměř s jistotou očekával, že tato legenda odstoupí po týmové soutěži, díky které přidá k jedné zlaté a dvěma stříbrným medailím z předcházejících tří olympiád do své sbírky čtvrtou olympijskou medaili. Pljuščenko však potvrdil k radosti celého Ruska svůj start i v soutěži jednotlivců.

Před krátkým programem se rozcvičoval v jedné z tělocvičen v hale, nastoupil (bouřlivě vítán diváky) na rozjížďku. Zhruba od poloviny rozjížďky však bylo pozorným pozorovatelům jasné, k čemu dojde – poté, kdy byl vyzván hlasatelem k tomu, aby předvedl svůj krátký program, dojel k vrchní rozhodčí soutěže, aby jí oznámil, že ze soutěže odstupuje ze zdravotních důvodů. Uklonil se zcela užaslým divákům a opustil ledovou plochu.

Pro šokované ruské diváky tím soutěž v podstatě skončila. Někteří halu opustili, ti, kteří zůstali, nebyli v podstatě vůbec slyšet. Dvacet devět krasobruslařů, kteří neodstoupili z boje o olympijské medaile, si však atmosféru olympijské soutěže užilo. Jeden z nich, Japonec Hanju, potvrdil svou skvělou formu ziskem více než sta bodů za krátký program, zhruba o čtyři body méně získal další z největších favoritů soutěže mužů, Kanaďan Chan.

Třetí v pořadí, Španěl Fernandez, ztrácí na Chana zhruba jedenáct bodů a má minimální náskok před dalšími deseti krasobruslaři. Dnešní večer slibuje napínavé boje, jsme rádi, že mezi těmi zmíněnými deseti krasobruslaři stíhajícími sympatického Španěla jsou i Michal Březina a Tomáš Verner.

Při losování volných jízd technická delegátka krasobruslařských soutěží popřála všem dvaceti čtyřem finalistům hodně štěstí do volných jízd. Pokud se její přání splní a finalisté předvedou výkony na hranicích svého maxima, budeme svědky fantastických jízd a nádherné soutěže. A na tom nic nezmění fakt, že Rusko do boje o olympijské medaili vůbec nezasáhne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy