Krasobruslení: Famózní Hanju, solidní a 'okradení' Češi

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 13. 2. 2014 21:19
Krátký program mužů na olympijských hrách v Soči ovládl Japonec Juzuru Hanju.
Japonský mladík Juzura Hanju míří za zlatem z olympijských her.
Japonský mladík Juzura Hanju míří za zlatem z olympijských her. | Foto: Reuters

Soči - Japonský krasobruslařský talent Juzuru Hanju kráčí za první olympijským zlatem kariéry. Devatenáctiletý mladík jako první krasobruslař historie překonal v krátkém programu hranici 100 bodů a jasně vládne.

Po odstoupení Jevgenije Pljuščenka těsně před začátkem jeho jízdy (VÍCE ZDE!), se za mladým Japoncem poskládali další spolufavorité závodu - Kanaďan Patrick Chan a Španěl Javier Fernandez.

České duo Tomáš Verner, Michal Březina okupuje po krátkém programu 12. a 13. místo ovšem s minimální bodovou ztrátou na elitní desítku a dokonce i na třetího Fernandeze. Otázkou je, zda-li českých závodníkům přece jen - stejně jako například Švédovi Alexandru Majorovovi neuškodili rozhodčí.

Češi sice chybovali, přesto zajeli slušné jízdy

„Udělal jsem obrovskou chybu u čtverného skoku v úvodu, nakonec jsem to opravil u poslední kombinace. Na to, že to byl můj poslední krátký program na amatérském ledě, tak se docela povedlo,“ řekl krátce po závodě pro Českou televizi Verner.

Ex-mistr Evropy upadl při čtverném salchowu, který při rozcvičce zvládl skvěle, a v kombinaci zařadil jako druhý skok jen dvojitého toeloopa místo trojitého, vše ale odskákal čistě, navíc svým program nadchl i publikum. Přesto sedmadvacetiletý rodák z Písku inkasoval od bodových rozhodčích „jen“ 81,09 bodů, což je po zhruba polovině závodníků pasovalo na průběžné druhé místo.

Otázkou je, zda-li nebyli na Vernera, který po olympiádě stejně jako Pljuščenko ukončí kariéru, bodoví příliš přísní. Komponenty ve srovnání s dalšími závodníky mohly být rozhodně lepší, srážky za krokovou pasáž i obě piruety byly více, než sporné.

Březina boj o senzační medaili nevzdává

O čtyři roky mladší Vernerův krajan Michal Březina se dotkl rukou ledu u čtverného salchowu a v kombinaci zařadil stejně jako reprezentační parťák jako druhý skok jen dvojitý toeloop místo trojitého. Celkový dojem z jízdy ale nebyl špatný, přesto i u něj byly srážky celkem výrazné a Vernera tak porazil o 86 setin bodu.

Přesto nebyl Březina po dojezdu příliš smutný. „Myslím si, že je to pořád blízko. Mám 81 a třetí 86 bodů, to je v podstatě jeden skok,“ řekl brněnský rodák. Nejvíce jej mrzela chyba v kombinaci. „Ztratil jsem tam v podstatě šest bodů. Mohl jsem být třetí. Co se ale dá dělat. V pátek je nový den a musím prostě zajet. Uvidí se,“ dodal.

Za verdikty bodových každopádně vypískali rozhodčí fanoušci po dojezdu mladého Švéda Alexandra Majorova. Také on sice chyboval, ovšem dynamickou jízdou bez hluchých míst bavil. Bohužel pro něj více fanoušky, než bodové.

Hanju? Krasobruslař z jiné planety

Pochyby ale rozhodně nepřipustil devatenáctiletý Juzuru Hanju. Bronzový medailista z mistrovství světa 2012 se po slabší loňské sezóně letos rozjezdil k úchvatným výkonům a po parádním krátkém programu v týmové soutěži, kde porazil mimo jiné i Pljuščenka, zazářil i v první části individuálního závodu.

K rekordní známce 101,45 bodů mu pomohla mimořádná technická obtížnost programu, se kterou se ale popasoval s elegancí a ladností. Všechny skoky zvládl naprosto čistě, nádherný trojitým axelem skočeným z kroku bez přípravy pak uchvátil všechny.

„Tohle je něco neuvěřitelného. On se do skoků jakoby ponoří v kolenou a pak odrazí jako by byl na pružinách, navíc bez nějaké velké přípravy. Přiznávám, že se mi jako krasobruslař nelíbí tolik, jako jiní, musím ale uznat, že ta jízda byla perfektní a téměř dokonalá,“ řekla spolukomentátorka ČT a sama také rozhodčí Kateřina Kamberská.

Chan to bude mít s útokem na zlato těžké

A měla pravdu, k dokonalosti (50 bodů) ji ve druhé sadě známek za komponenty chybělo necelých 3,5 bodu. Ještě o bod více pak najel Hanju na největšího rivala – Kanaďana Patricka Chana. Ten získal hodně vysokou známku – 97,52 bodů – i přesto, že chyboval při axelu, ovšem za svou ladnou a zamyšlenou jízdu dostal od bodových za komponenty ještě o 57 setin vyšší známku, než Hanju.

Před pátečními volnými jízdami jsou každopádně karty rozdány jasně: pokud bude chtít Chan mladého rivala porazit, bude muset nejspíše zajet životní představení. Osobní rekordy totiž mají oba srovnatelné – Chan je sice neoficiálním světovým rekordmanem se 196,75 body, Hanju za ním zaostává jen o necelé tři body.

Za nimi ale může o bronz bojovat až desítka závodníků včetně české dvojice. Mezi průběžně třetím mistrem Evropy Javierem Fernandezem ze Španělska, který předvedl hodně nervózní jízdu na jistotu, a třináctým Tomášem Vernerem je rozdíl necelých šesti bodů.

POHLEDEM VĚRY TAUCHMANOVÉ (vedoucí českých krasobruslařů)

Od okamžiku, kdy byl do týmu Ruska nominován Jevgenij Pljuščenko, krasobruslařský svět téměř s jistotou očekával, že tato legenda odstoupí po týmové soutěži, díky které přidá k jedné zlaté a dvěma stříbrným medailím z předcházejících tří olympiád do své sbírky čtvrtou olympijskou medaili. Pljuščenko však potvrdil k radosti celého Ruska svůj start i v soutěži jednotlivců.

Před krátkým programem se rozcvičoval v jedné z tělocvičen v hale, nastoupil (bouřlivě vítán diváky) na rozjížďku. Zhruba od poloviny rozjížďky však bylo pozorným pozorovatelům jasné, k čemu dojde – poté, kdy byl vyzván hlasatelem k tomu, aby předvedl svůj krátký program, dojel k vrchní rozhodčí soutěže, aby jí oznámil, že ze soutěže odstupuje ze zdravotních důvodů. Uklonil se zcela užaslým divákům a opustil ledovou plochu.

Pro šokované ruské diváky tím soutěž v podstatě skončila. Někteří halu opustili, ti, kteří zůstali, nebyli v podstatě vůbec slyšet. Dvacet devět krasobruslařů, kteří neodstoupili z boje o olympijské medaile, si však atmosféru olympijské soutěže užilo. Jeden z nich, Japonec Hanju, potvrdil svou skvělou formu ziskem více než sta bodů za krátký program, zhruba o čtyři body méně získal další z největších favoritů soutěže mužů, Kanaďan Chan.

Třetí v pořadí, Španěl Fernandez, ztrácí na Chana zhruba jedenáct bodů a má minimální náskok před dalšími deseti krasobruslaři. Dnešní večer slibuje napínavé boje, jsme rádi, že mezi těmi zmíněnými deseti krasobruslaři stíhajícími sympatického Španěla jsou i Michal Březina a Tomáš Verner.

Při losování volných jízd technická delegátka krasobruslařských soutěží popřála všem dvaceti čtyřem finalistům hodně štěstí do volných jízd. Pokud se její přání splní a finalisté předvedou výkony na hranicích svého maxima, budeme svědky fantastických jízd a nádherné soutěže. A na tom nic nezmění fakt, že Rusko do boje o olympijské medaili vůbec nezasáhne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu hlásí přes 50 tisíc podpisů pro prezidentskou volbu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních podpisů k podání prezidentské kandidatury. Ke konci července jich měla 51 tisíc, sdělil její manažer Petr Viktorýn. Přes 50 tisíc potřebných podpisů již dříve oznámil i podnikatel Tomáš Březina a Jiří Kotáb. Další kandidáti hlásí desítky tisíc podpisů občanů. Za jejich sběr někteří z nich platí brigádníkům řádově desítky korun za podpis, část uchazečů o Hrad ale spoléhá na dobrovolníky.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal přes dvacet obětí

Nejméně 21 lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle nejnovějších informací tamní policie utrpělo zranění dalších 33 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Česko ve čtvrtek čekají tropické teploty, od pátku se ale ochladí

Česko ve čtvrtek opět čekají teploty, které výrazně překročí tropických 30 stupňů. K večeru se ale začne zatahovat a vyskytnout se mohou silné bouřky. Pršet má také v pátek a sobotu. Tropy už o víkendu nebudou, maxima by se měla pohybovat okolo 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší teploty by dnes měly být většinou mezi 31 a 36 stupni, na západě Čech kolem 30 stupňů. Nejtepleji bude v Polabí, Poohří a na jižní a střední Moravě. "Tropické teploty ale postupně ukončí studená fronta," uvedli meteorologové na Facebooku.

Ve čtvrtek později odpoledne a večer se začne od jihozápadu zatahovat. Český hydrometeorologický ústav nevylučuje v Čechách silné bouřky s nárazy větru kolem 70 km/h, v menší míře se mohou objevit i přívalové srážky a kroupy. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky jen ojedinělé. V pátek bude zataženo až oblačno. Odpoledne a večer bude na většině území pršet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy