Pátou etapu vyhrál Voeckler. Kreuziger devatenáctý

8. 7. 2009 17:58
Francouzský cyklista vyhrál poprvé v kariéře
Vítěz páté etapy se jmenuje Thomas Voeckler
Vítěz páté etapy se jmenuje Thomas Voeckler | Foto: Sport

Perpignan - Francouzský cyklista Thomas Voeckler poprvé v kariéře vyhrál etapu na Tour de France. V pátém dějství o délce 197 kilometrů dnes dorazil do cíle s náskokem sedmi sekund poté, co jel většinu dne v úniku.

Zároveň získal první letošní triumf pro pořadatelskou zemi. Roman Kreuziger dojel na 19. místě v hlavním pelotonu spolu se všemi konkurenty z čela průběžného pořadí.

Voeckler držel v roce 2004 na Tour devět dní žlutý trikot pro vedoucího závodníka, ale etapového vítězství se dočkal až dnes.

Třicetiletý Francouz se spolu s dalšími pěti cyklisty utrhl hlavnímu poli, na které získali až čtyřminutový náskok. Pět kilometrů před cílem se Voecklerovi povedl sólový únik. Před cílem mohl zpomalit a řádně si vychutnat vytoužený úspěch.

Dalších pět jezdců, kteří s ním byli v úniku, peloton dostihl. Pouze Rus Michail Ignatěv těsně odolal nástupu britské spurtérské hvězdy Marka Cavendishe, jenž vyhrál ve finiši nedělní a pondělní etapu.

Cyklistický závod Tour de France - 5. etapa (197 km):
1. Voeckler (Fr.) 4:29:35, 2. Ignatěv (Rus.), 3. Cavendish (Brit.), 4. Farrar (USA), 5. Ciolek (Něm.), 6. Napolitano (It.), 7. Rojas (Šp.), 8. Mondory (Fr.), 9. Freire (Šp.), 10. Hushovd (Nor.), ...19. Kreuziger (ČR) všichni -7.

Průběžné pořadí:
1. Cancellara (Švýc.), 2. Armstrong (USA) oba 15:07:49, 3. Contador (Šp.) -19, 4. Klöden (Něm.) -23, 5. Leipheimer (USA) -31, 6. Wiggins (Brit.) -38, 7. Zubeldia (Šp.) -51, 8. Martin (Něm.) -52, 9. Zabriskie (USA) -1:06, 10. Millar (Brit.) -1:07, ...15. Kreuziger -1:31.