Nové Město bude hostit MS horských kol v roce 2016

ČTK ČTK
12. 6. 2014 20:30
Mistrovství světa horských kol v roce 2016 se uskuteční v Novém Městě na Moravě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Lausanne - Mistrovství světa horských kol v roce 2016 se uskuteční v Novém Městě na Moravě. Rozhodla o tom Mezinárodní cyklistická unie UCI na dnešním zasedání v Lausanne.

Nové Město dostalo přednost před německým Albstadtem. Na Vysočině se pojedou závody v cross country, ve sprintu, štafetách a v trialu. Šampionát, který se bude konat od 1. do 3. července, bude zároveň poslední nominací na olympijské hry v Riu de Janeiro.

Nové Město letos hostilo závod Světového poháru počtvrté za sebou, v předchozích třech letech byl vždy vyhlášen nejlepším podnikem v seriálu. Úspěšné kandidatuře pomohla také tradice závodů horských kol v České republice, velký divácký zájem a také olympijské vítězství Jaroslava Kulhavého.

"Všechny tyto přednosti uvedl před hlasováním šéf marketingu UCI a navrhl Nové Město za pořadatele. Jen se zeptal, zda je někdo proti jeho návrhu. Nikdo se nepřihlásil," řekl ČTK prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

"Z mého pohledu se jedná o ódu na radost. Naplnili jsme naši cestu, ke které jsme vykročili před sedmi lety. Tehdy jsem nečekal, že se takto situace vykrystalizuje," uvedl generální sekretář novoměstského závodu Petr Vaněk. "Pořadatelé i diváci nám k této metě výrazně dopomohli. Nyní chceme udělat nejlepší mistrovství světa horských kol v historii," dodal.

"Přidělení mistrovství světa jsme si zasloužili. Jiné rozhodnutí jsem ani nečekal. Spíše by mě překvapilo, pokud bychom mistrovství světa nedostali," řekl bývalý úspěšný silničář a nyní generální manažer závodu Ján Svorada, který stál u zrodu závodů v Novém Městě. "Vždy si dávám velké cíle. Po prvním závodě jsme chtěli získat Světový pohár a následně mistrovství světa. Ke všemu jsme se dostali pomalými krůčky."

Šampionát horských kol bude prvním cyklistickým mistrovstvím světa v olympijských disciplínách, které samostatná Česká republika uspořádá. Předchozí MS se uskutečnilo ještě v bývalém Československu v roce 1981 - silniční část byla v Praze a dráhová v Brně.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy