Northug vyhrál padesátku i na Holmenkollenu, Bauer 17.

13. 3. 2010 15:45
Třicítku vyhrála Norka Björgenová
Takto se Northug radoval z výhry na padesátce ve Vancouveru
Takto se Northug radoval z výhry na padesátce ve Vancouveru | Foto: Reuters

Oslo - Nor Petter Northug potvrdil svou suverenitu mezi běžci na lyžích vítězstvím v prestižním závodu na 50 km volnou technikou v Oslu.

Lukáš Bauer doběhl se ztrátou tří minut a 27 vteřin sedmnáctý. Dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru Northug si tím prakticky zajistil celkové vítězství ve Světovém poháru.

Před českým reprezentantem má náskok 383 bodů a ve zbytku sezony bude rozděleno už jen 450 bodů.

Bauer ztratil kontakt už na osmém kilometru

Tradiční maraton v okolí Holmenkollenu se překvapivě velmi brzy roztrhal. Bauer ztratil kontakt s nejlepšími už na osmém kilometru, kdy figuroval až na konci šesté desítky.

V čele se zatím utvořila skupinka z Francouzů Vincenta Vittoze, Maurice Magnificata a domácího Northuga. Bauer se od třetiny závodu dostal do tempa a stále se posouval vpřed, ti nejlepší už ale byli příliš daleko.

Vedoucí trojice si na 34. kilometru vytvořila téměř dvouminutový náskok, jenž se ale zásluhou práce Švédů a Itala Pietra Pillera Cottrera začal rychle zmenšovat.

Cottrerův nástup slavil úspěch dva kilometry před cílem a v čele se měnilo pořadí. Skvělý finišman Northug ale zkušeného Itala do trháku nepustil a v cílové rovince mu nedal šanci.

Z dvojice Francouzů si pro bronz dojel Vittoz, naopak Magnificat úplně odpadl a skončil čtrnáctý.

Z dalších českých reprezentantů doběhl se ztrátou šesti minut na dvacátém místě Martin Jakš a zaznamenal nejlepší individuální výsledek sezony. Jiří Magál obsadil 35. příčku, specialista na dálkové běhy Petr Novák závod nedokončil.

Björgenová vyhrála i třetí závod po olympiádě

Trojnásobná olympijská šampionka Marit Björgenová pokračuje ve skvělých výkonech i po hrách ve Vancouveru. Norská běžkyně na lyžích vyhrála závod na 30 km volnou technikou a ovládla tak i třetí poolympijský díl Světového poháru.

Marit Björgenová vbíhá s vítězným gestem do cíle
Marit Björgenová vbíhá s vítězným gestem do cíle | Foto: Reuters

Björgenová na olympiádě získala zlato ve skiatlonu, sprintu a štafetě a skvělá forma jí vydržela.

V prestižním maratonu na Holmenkollenu zvítězila podruhé v kariéře po úspěchu v roce 2005 a navázala na týden staré prvenství ve skiatlonu v Lahti a čtvrteční triumf ze sprintu v Drammenu.

"Chtěla jsem zajíždět dobré výsledky i po olympiádě a na Holmenkollenu jsme měla mimořádnou motivaci. Poběžím i zítřejší sprint," uvedla Björgenová a po pátém vítězství v sezoně naznačila, že je stále hladová po úspěchu.

K velké radosti norských fanoušků patřily stupně vítězů výhradně domácím závodnicím. Druhá skončila se ztrátou 1,2 vteřiny Kristin Störmerová-Steiraová a třetí doběhla Therese Johaugová.

"Věděla jsem, že jsem lepší sprinterka, ale už jsem cítila únavu a musela jsem za to opravdu vzít," řekla vítězka.

Kowalczyková získala křišťálový glóbus

Celkovou vítězkou seriálu se oficiálně stala Polka Justyna Kowalczyková, i když se těsně před závodem rozhodla kvůli nachlazení nestartovat.

Justyna Kowalczyková vybojovala stříbro
Justyna Kowalczyková vybojovala stříbro | Foto: Sport

Kowalczyková měla velký křišťálový glóbus jistý prakticky už dávno, protože její nejbližší pronásledovatelka Petra Majdičová musela po zranění na hrách ve Vancouveru předčasně ukončit sezonu.

O teoretickou šanci ji předstihnout však Slovinka přišla až nyní. Navzdory absenci vede Polka nadále i v hodnocení distančních závodů, v němž má na Björgenovou rovněž výrazný náskok 317 bodů.

Na 16. místě dnes doběhla česká reprezentantka Ivana Janečková, která tím dosáhla nejlepšího výsledku v individuálním závodě Světového poháru v kariéře. Bodovala i Kamila Rajdlová, která obsadila 26. příčku.

Do konce Světového poháru zbývají ještě sprinty v Oslu a Stockholmu a závěrečná série tří závodů ve Falunu.

Muži - 50 km volnou technikou s hromadným startem:

1. Northug (Nor.) 2:09:18,5, 2. Piller Cottrer (It.) -2,9, 3. Vittoz (Fr.) -32,7, 4. Södergren -57,4, 5. Olsson (oba Švéd.) -1:06,0, 6. Glavackich (Rus.) -1:12,0, 7. Clara (It.) -1:15,4, 8. Hellner (Švéd.), 9. Bajčičák (SR) oba -1:28,7, 10. Eliassen (Nor.) -1:49,6, ...17. Bauer -3:27,2, 20. Jakš -6:08,6, 35. Magál -10:02,2, Novák nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Northug 1285 b., 2. Bauer 902, 3. Cologna (Švýc.) 735, 4. Hellner 699, 5. Teichmann (Něm.) 497, 6. Jönsson (Švéd.) 460, ...52. Koukal 130, 90. Kožíšek 52, 108. Magál 34, 137. Jakš 16, 158. Novák 8.

Ženy - 30 km volnou technikou s hromadným startem:

1. Björgenová 1:24:10,8, 2. Steiraová -1,2, 3. Johaugová (všechny Nor.) -8,0, 4. Kallaová (Švéd.) -49,4, 5. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:26,5, 6. Roponenová (Fin.) -1:27,2, 7. Haagová (Švéd.) -1:31,0, 8. Laurentová Philippotová (Fr.) -1:34,6, 9. Skofterudová (Nor.) -1:40,3, 10. Novikovová (Rus.) -2:15,8, ...16. Janečková -3:09,4, 26. Rajdlová -5:05,9, 35. Nývltová -6:34,3.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Kowalczyková (Pol.) 1736, 2. Majdičová (Slovin.) 1191, 3. Saarinenová (Fin.) 999, 4. Björgenová 881, 5. Follisová (It.) 756, 6. Steiraová 734, ...55. Rajdlová 97, 60. Janečková 80, 62. Nývltová 76.