Neuvěřitelné, jak Bolt běhá. (Ne)musí se bát pokuty

Martin Jůzek
18. 8. 2009 13:00
Bolt dokáže běžet rychlostí kolem 45 km/hod
Usain Bolt
Usain Bolt | Foto: Reuters

Berlín - Usain Bolt, už více než rok nejrychlejší muž na zemi, běží po chodníku a najednou za sebou slyší hlasité houkání.

Za chvíli jamajského sprintera předjede policejní auto a muži v uniformách ho zastavují, aby jej informovali o tom, že překročil povolenou rychlost.

Paradoxní situace. Ale asi ne až tak nemožná.

Dvaadvacetiletý sprinter, který na právě probíhajícím mistrovství světa v atletice znovu překonal svůj rekord na stometrové vzdálenosti, předvádí, proč dostal přezdívku "Bleskový Bolt".

Čtěte také: Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s 

Naposledy to rozbalil při nedělním "finále snů", při němž se utkal s bývalými rekordmany Gayem a krajanem Powellem.

Také jim ukázal, že je opravdu rychlý. Po startu, který se mu celkem povedl, zvýšil tempo a za chvíli soupeři viděli pouze jeho záda. Když doběhl do cíle, rozsvítil se na světelné tabuli čas 9,58 - nový rekord nejkratšího sprintu.

Běžel jako auto ve městě

Olympijský stadion v Berlíně tleskal vestoje a Boltovi se klaněli i jeho protivníci.

Jak vypočítali organizátoři šampionátu, během finále běžel Jamajčan nejrychleji ze všech závodníků na každém z dvacetimetrových úseků. Nikdo mu nestačil.

Část mezi šedesátým a osmdesátým metrem byla z jeho strany famózní. Za sebou ji měl za 1,61 vteřiny.

Čtěte více: One man show. Hrdý Bolt: Brzy se stanu legendou

Snadným přepočtem zjistíte, že tento úsek přeběhl rychlostí 44,72 kilometrů za hodinu. Neuvěřitelné, že ano? Ale Bolt je prostě neuvěřitelný, což dokumentuje už od olympiády v Pekingu, kdy vyklusal k minulému rekordu.

Jako by se na dráze nepohyboval člověk, ale jelo tam auto.

Hranice lidských možností

A dál se spekuluje, kde jsou hranice lidských možností. Kdysi se o stovce tvrdilo, že běžet pod deset vteřin je nemožné. Poté přišla éra zlepšení a Jean-Francois Toussaint tvrdil, že vše skončí u času 9,7 s.

Čtěte také: Video: Tak rychle běžel Bolt pro neuvěřitelný rekord

Cílová fotografie
Cílová fotografie | Foto: Reuters

Řekli byste si, že prognóz nechal? Nikoliv.

Šéf francouzského lékařského institutu pro sport, jenž se nachází v Irmes, nedávno prohlásil, že nikdo prostě nemůže překonat hranici devíti vteřin. Podle něj je to fyzicky nemožné.

Bolt má ještě tedy co dělat... Sám však přiznal, že by rád atakoval čas 9,5 vteřiny.

Zpět na začátek příběhu. Policie vysvětluje Boltovi, že běžel moc rychle.

Myslíte si, že by se měl bát pokuty? Ne, tedy pokud zrovna před sebou nemá člověka, který ho nepoznal. Spíše jej policisté požádají o autogram, ale žádné sankce mu nehrozí.

Zvláště když na Jamajce neznají menší rychlost, než je "padesátka". Tedy znají "třicítku", ale to je maximální rychlost pro míle za hodinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy