Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s

Martin Jůzek, maj
16. 8. 2009 21:46
Usain Bolt vyhrál na MS stovku v neuvěřitelném čase
Usain Bolt slaví svůj triumf
Usain Bolt slaví svůj triumf | Foto: Reuters

Berlín - Neuvěřitelné! Sprinter Usain Bolt má další zlato, tentokráte z mistrovství světa v Berlíně. Jamajský atlet navíc znovu vylepšil světový rekord ve stovce, který má nyní hodnotu 9,58 vteřiny.

Stříbro za druhé místo získal po fantastickém závodě Tyson Gay ze Spojených států, bronz bere další Jamajčan Asafa Powell.

"Je to úžasný čas," přiznal Bolt krátce po doběhu. "Věděl jsem, že to bude báječné klání a já jsem se o to postaral," dodal.

Bolt jako obvykle sice zrovna nezazářil na startu, horší v reakci na blocích byli jen další dva sprinteři. Ale ani se nedá tvrdit, že by vyloženě zaspal, protože po pár metrech dohnal hlavního vyzyvatele a obhájce titulu Gaye.

Čtěte dále: Špotáková si zajistila finále. Postoupila i Masná

S blížícím se cílem pak navíc jako by přeřadil na jiný rychlostní stupeň, nabral rychlost a všechny soupeře jasně předstihl.

Těsně před cílem zkontroloval, jak jsou na tom soupeři a cílovou čáru protnul zcela osamocen. A když se na světelné tabuli zastavil čas na 9,58 s, téměř vyprodaný a natěšený Olympijský stadion v německé metropoli začal šílet.

Další sprinteři byli odsouzeni do role statistů, ačkoliv Gay vylepšil časem 9,71 vteřiny americký rekord. "Běžel jsem, jak jen to šlo, předvedl jsem maximum. Dnes to ale nestačilo," poznamenal sprinter ze Spojených států.

Hodnotu bývalého světového rekordu, který Bolt stanovil památným "výklusem" na loňské olympiádě v Pekingu, překonal o jedenáct setin.

Čtěte více:

V cíli pak oslavoval spolu s krajanem Powellem, jenž skončil třetí, ačkoliv se před pár dny zdálo, že kvůli sporům s národním svazem na MS nenastoupí. Bolt se ho v euforii snažil naučit vítězný tanec, svůj recept na famózní sprinty mu ale asi hned tak neprozradí.

Čtěte také: Bývalý král sprinterů bude na MS, Powella trest nečeká

Sám si dal si dárek k nadcházejícím 23. narozeninám. A nemusí skončit jen u toho, protože se na šampionátu představí v dalších disciplínách, mimo jiné na dvoustovce a ve štafetách.

Výsledek MS: 100 m: 1. Bolt (Jam.) 9,58 - světový rekord, 2. Gay (USA) 9,71, 3. Powell (Jam.) 9,84, 4. Bailey (Antigua) 9,93, 5. Thompson (Trin.) 9,93, 6. Chambers (Brit.) 10,00, 7. Burns (Trin.) 10,00, 8. Patton (USA) 10,34.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty zemědělců. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce získat na podporu malých a středních podniků až tři miliardy korun ročně. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Návrh Strategického plánu společné zemědělské politiky nastavuje pravidla vyplácení dotací na období od roku 2023 do roku 2027. Vláda návrh odeslala Evropské komisi (EK) v lednu a koncem dubna dostala od komise odpověď s připomínkami. Už od ledna návrh na výši redistributivní platby kritizuje hlavně Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, kteří varují před tím, že nastavení dotací povede k dalšímu růstu cen potravin a omezení produkce.

"Postup při schvalování a vypořádání připomínek Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky řešili experti na zemědělství všech stran vládní koalice. V rámci redistributivní platby potvrdili návrh 23 procent na prvních 150 hektarů," řekl Nekula.

Zdroj: ČTK
Další zprávy