Nejsem světová dvojka, říká tyčkařka Baďurová

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 8. 2007 10:22
Rozhovor s vicemistryní světa ve skoku o tyči
Kateřina Baďurová.
Kateřina Baďurová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ósaka - Tyčkařka Kateřina Baďurová je zatím jedinou českou medailistkou na MS v Ósace. Tam, kde si jíní stěžují na vedro, vlhko a časový posun, ona vystřihla národní rekord a druhé místo.

Již potřetí jste skončila druhá za Jelenou Isinbajevovou. Cítíte se jako světová dvojka? Zvykáte si na tuto roli?
Nemyslím si, že bych byla světovou dvojkou. Je pravda, že už jsem tři závody zvládla obsadit tuto pozici, ale za Jelenou je deset holek na skoro stejné úrovni.

Bylo to vidět i na výsledcích MS a rozhoduje spíš aktuální připravenost na daný závod a samozřejmě i trochu štěstíčka, které jsem díky bohu měla.

Dá se s Jelenou vůbec závodit? Nebo je to spíše tak, že ona si jede svůj závod a zbytek pole také?

S Jelenou se závodit určitě dá. Tady ve finále na výšce 480cm, která jí zajistila zlatou medaili, skákaly ještě čtyři další holky a velmi nadějně.

Sport je nevyzpytatelný a tím i krásný, protože není nic dopředu přesně dáno a rozhoduje až ten konkrétní okamžik.

Dá se od ní v sektoru něco okoukat?
Určitě se dá okoukat její koncentrace na sektoru, když čeká mnohdy i několik hodin na svůj první pokus, což po psychické stránce není opravdu jednoduché.

Co se týče techniky, je známo, že existuje několik škol - pohledů na techniku skoku o tyči - a ty se v některých detailech liší. Proto nemůžu říct, že bych okoukávala, jak skáče, a snažila se jí napodobit.

Kateřina Baďurová.
Kateřina Baďurová. | Foto: Ondřej Besperát

Pokouším se spíš o provedení techniky, kterou učí můj trenér Boleslav Patera a vyzdvihuje pozitivní momenty různých škol - ne jen té ruské.

Když jste byla malá, zářil v tyči podobný fenomén, Sergej Bubka. Určitě jste ho sledovala v televizi. Jaké na to máte vzpomínky?

Abych řekla pravdu, v době, kdy skákal Sergej Bubka jsem byla hodně malá a věnovala se sportovní gymnastice, proto i mé zájmy směřovaly trošičku jinam než k atletice.

Vím si ale, že jsem sledovala velké závody jako je MS, nebo OH a z nich si ho pamatuji. Naštěstí existují záznamy, díky kterým jsem už jako tyčkařka mohla vidět většinu jeho úspěšných závodů a také dosud nepřekonaný světový rekord 614 cm.

Největší hvězdou pod tokijským nebem byl Carl Lewis. Kdo jí bude pod tím ósackým?
Největší hvězdou pod tokijským nebem byl Carl Lewis. Kdo jí bude pod tím ósackým? | Foto: Reuters
Atletické MS v Ósace
Co se děje na šampionátu? Jak si vedou Češi? Sledujte aktuální výsledky, čtěte reportáže a rozhovory.

Na minulém světovém šampionátu stačilo Pavle Hamáčkové-Rybové k bronzu 451 cm, letos již to bylo 475. To jde ženská tyčka tak rychle nahoru?

Minulé MS bylo velmi ovlivněno špatným počasím - zimou, deštěm a silným větrem, který pro tyčkaře může být velmi nebezpečný.

I proto stačil na medaili relativně menší výkon, který byl ale v daných podmínkách dostačující a třetí nejlepší na světě.

Kateřina Baďurová.
Kateřina Baďurová. | Foto: Ondřej Besperát

V dnešní době absolutní nejlepší světový výkon již dva roky stagnuje, ale rozšiřuje se a zlepšuje zbytek startovního pole.

Mnozí atleti si stěžují na počasí, na extrémní vedro a vlhko. Vy v těchto podmínkách skočíte národní rekord. Čím to?

Vedro samozřejmě bylo, ale podmínky mají všichni stejné, nedá se na to vymlouvat, proto nezbývá nic jiného než se s tím smířit a vyrovnat.

Naštěstí jsme měli dostatečný čas na aklimatizaci, takže to nebyl takový problém. Navíc jsme měli naprosto ideální vítr - mírný do zad během celé soutěže.

Váš přítel Tomáš Janků si skočil své letošní maximum 230 cm, na 233 cm měl velice nadějný poslední pokus. Nakonec to stačilo "pouze" na páté místo. Jak byste zhodnotila jeho výkon?

Tomáš skákal moc pěkně, snahy o 233 cm byly velice nadějné. U posledního pokusu už jsem začínala jásat, že to tam je, a laťka nakonec spadla. Je to škoda, protože věřím, že má na víc. Sezóna ale nekončí a páté místo na MS je výborný výkon. Navíc jak jsem zaslechla, tak skočil na MS nejvýš v historii české výšky.

Až dosud jste žila s vicemistrem Evropy. Nyní bude on žít s vicemistryní světa. Co na to říká?
Tomáš má snad ještě větší radost než já, hodně to se mnou prožíval. Teď jsme oba stříbrní, tak si nemůže doma nikdo vyskakovat. Jedinou nevýhodou je, že jemu titul vicemistra Evropy vydrží déle, než ten můj.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 38 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy