Nash slaví medaili, na MS v cyklokrosu získala druhý bronz

Aktualizováno 28. 1. 2017 17:35
Cyklokrosařka Kateřina Nash slaví svůj druhý bronz z mistrovství světa. Vynikajícím výkonem na těžké trati tak potvrdila pozici největší medailové naděje české výpravy. Na MS byla třetí už v roce 2011 v Sankt Wendelu.
Kateřina Nash
Kateřina Nash | Foto: ČTK

Bieles - Kateřina Nash získala na mistrovství světa v cyklokrosu podruhé v kariéře bronz. Svůj první titul vybojovala v závodě žen Belgičanka Sanne Cantová, která předčila v dramatickém závěru favorizovanou Nizozemku Marianne Vosovou, sedminásobnou mistryni světa.

Devětatřicetiletá Nash potvrdila vynikajícím výkonem na těžké trati pozici největší medailové naděje české výpravy. Na MS byla třetí už v roce 2011 v Sankt Wendelu, kde tehdy triumfovala Vosová.

Na medaili dosáhla třetí žena celkového pořadí Světového poháru i přesto, že měla zkraje závodu technické problémy a propadla se až na konec první desítky. Ve třetím z pěti okruhů na náročné trati ale předvedla fantastickou stíhací jízdu a vrátila se do hry o cenný kov.

V samém závěru musela o bronz tvrdě bojovat s Nizozemkou Lucindou Brandovou a při nájezdu na krátkou cílovou rovinku byla rychlejší. Na vítězku ztratila 21 vteřin.

Stejným způsobem rozhodla souboj o zlato Cantová, které v posledním kole napomohl i spadlý řetěz vedoucí favoritky závodu Vosové. Nizozemka, která získala titul naposledy v roce 2014, jako kdyby po opravě kola neměla především psychické síly na souboj až do finiše. V posledních desítkách metrů evidentně zklamaná na spurt rezignovala. Všestranná cyklistka má z MS sedm zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Šestadvacetiletá Cantová se dočkala titulu po stříbru (2015) a dvou bronzech (2012 a 2016). "Jsou to skvělé pocity. V předposledním kole, kdy jsem měla rozbitou tretru, už jsem tomu moc nevěřila, ale když pak Marianne musela v závěrečném okruhu opravovat kolo, napadlo mě, že bych mohla přece jen vyhrát," uvedla Cantová.

V cíli měla obrovskou radost. "Byl to pro mě sen od mých šesti let. Marianne je sedminásobnou šampionkou a mně se podařilo ji po 20 letech od toho snu porazit. Tohle je pro mě nejhezčí den v životě, naprosto neuvěřitelný. Jsem strašně šťastná," dodala Cantová.

Smutek naopak vyzařoval z tváře Vosové. "Jsem trochu zklamaná. Byl to divoký závod, ve kterém bylo zřejmé, že se může stát cokoliv. Nakonec se rozhodovalo až v posledním kole. Na takové trati je obtížné si vytvořit větší náskok, když musíte jet opatrně a dávat si pozor na chyby," řekla devětadvacetiletá Vosová.

Jen pár stovek metrů trvalo vystoupení čtyřnásobné české šampionky Pavly Havlíkové. Po hromadném pádu při výjezdu na kopec jí zůstalo v rukách kolo se zlomený rámem. Kvůli bolesti žeber navíc musela vyhledat lékařské vyšetření.

"Hromadný pád jsem zavinila já. Prasknul mi rám a já se poroučela k zemi. Ještě štěstí, že se mi to nestalo v některém prudkém sjezdu. To bych asi dopadla daleko hůř," připustila Havlíková.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bieles (Lucembursko):

Junioři (22,54 km): 1. Pidcock 41:24, 2. Tulett -38, 3. Turner (všichni Brit.) -44, ...21. Gavenda -4:13, 27. Vaníček -5:06, 34. Kopecký -6:07, 41. Honzák -6:35, 59. Schierl (všichni ČR) -2 kola.

Ženy do 23 let (15,55 km): 1. Worstová (Niz.) 43:47, 2. Nobleová (USA) -10, 3. Richardsová (Brit.) -26, 4. Verdonschotová (Belg.) -1:08, 5. Bakkerová (Niz.) -1:41, 6. Nosková -1:44, ...16. Czeczinkarová -3:58, 30. Vaníčková -6:35, 36. Kukulová (všechny ČR) -7:57.