reklama
 
 

Nadšenci si na MS cestu našli. V kleci je ale neuvidíte

19. 2. 2009 23:30
Když to člověka baví, tak tu musí být, říkají fanoušci

Liberec - Světový šampionát v klasickém lyžování už má za sebou nejen slavnostní zahájení, ale i první medailové boje.

A zatímco tribuny v běžeckém areálu ve Vesci se rozhodně pod náporem diváků neprohýbaly, kolem tratí se pohybovalo pár tisíc fanoušků, kteří dokázali závodnicím na desetikilometrové trati vytvořit solidní lyžařskou atmosféru.

Podle údajů organizátorů se na první závod MS prodalo 5 300 vstupenek. Největší množství lidí ale zvolilo místo mimo lyžařský stadion.

Slavnostní ceremoniál:
Gott zazpíval hymnu, Liberec se stal srdcem lyžování
Obrazem: Taková to byla sláva, když v Liberci začal šampionát

Nejlevnější vstupenka na běh na lyžích se dala pořídit za 250 korun, spolu se severskou kombinací pak za čtyři stovky. Nejlepší místa na stadionu naopak přišla až na 1 500 korun.

Jako v kleci

I proto jste opravdové lyžařské nadšence mohli najít právě v metrových závějích kolem tratí. Ale roli zdaleka nehraje jen rozdíl v ceně vstupenky.

"Na tribuně jste jako v kleci," má jasno prošedivělý muž v červené sportovní bundě, který stojí za bariérou nad nejprudším stoupání na trati.

Do Liberce přijel z Trutnova se skupinkou příznivců a rodinných příslušníků české reprezentantky Evy Nývltové.

A ti v praxi demonstrují, proč by nemohli vydržet přímo na stadionu: nejdřív seběhnout kousek pod vrcholek kopce a mrknout na stadion, pak znovu nahoru povzbudit mladou běžkyni v nejhorších místech, pak rychle dolů na druhou stranu, kudy se bude vracet z druhé části trati.

Špatně dýchá

"Špatně dýchá, " kroutí hlavou jeden z fanoušků a ostatní mu dávají za pravdu. A můžete si být jisti, že tihle lidé se nepletou.

"Já jsem závodil přes třicet let. I když tedy jako biatlonista," přibližuje náš muž v červené bundě, který je i přes věk kolem sedmdesátky v obdivuhodné kondici.

"Musím se udržovat, tělo je na to zvyklé," podotýká a jen tak mimochodem vypráví, jak si v létě jezdí do Alp sem tam slézt nějakou tu třítisícovku. "Vždycky se tam s někým seznámím," usmívá se.

Na šampionát by se prý jel podívat, i kdyby sem nejeli jeho známí z Trutnova, stejně jako jeho kamarád z Příchovic.

Drahé lístky? Mladí vyhodí za koncert i víc

"Když tě to baví, tak tady musíš být v každém případě," tvrdí rezolutně také bývalý závodník. A jestli nejsou lístky příliš drahé? "Mladí lidé utratí daleko víc peněz třeba jen za jeden koncert," odmítá.

"Je to mistrovství světa, ne nějaký okresní přebor. To už tu v životě nemusí být," myslí si jeden z fanoušků.

Čtěte více:
První zlato z Liberce slaví Saarinenová, Rajdlová 25.
Sdruženáře trápí sníh a vítr, skákat se bude až v pátek

"Škoda, že tu není víc lidí," posteskl si jeho kamarád, který chce zhlédnout všechny běžecké závody. "Ale zítra na Bauera tu bude půlka národa," věří.

Machinace. Na to jsme přeborníci

Oba muži sice chápou výhrady některých lidí k šampionátu, ale je osobně to od osobní návštěvy neodradilo.

"Byl jsem se tu podívat v létě, když se ten areál stavěl," přibližuje jeden z nich. "Jeden domorodec to tu hodně haněl, kousek odsud jsou rodinné domky, tu jejich pohodu to určitě narušilo," připouští bývalý biatlonista.

"Mě ale hlavně mrzí ten výběr místa. Jak říkám já, tak jsou to motokrosové tratě - nahoru dolů, samý kopec, sem se Liberečáci v neděli projet nepojedou," vysvětluje.

"Je mi líto toho úsilí a peněz. Kdyby se tolik investovalo třeba do Míseček, využilo by se to daleko lépe. Tady z toho za pár let nic nebude," posteskne si fanoušek, zatímco kolem něho projíždějí další a další závodnice.

"To třeba na Štrbském plese (kde se v roce 1970 konalo MS v klasickém lyžování) z toho těží dodnes. Tady se to ale nevyužije," předpovídá muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

"A to ještě určitě vyjdou najevo nějaké machinace s penězi. Na to jsme přeborníci," tvrdí s hořkým úsměvem sportovní nadšenec.

autor: Ondřej Roubínek | 19. 2. 2009 23:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama